Soru-Yanıt

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, konut piyasası ile ilgili en merak edilen soruları yanıtladı.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Soru-Yanıt
Soru: 2011 yılını geride bıraktık. 2011 yılı konut kredileri açısından nasıl geçti?
Yanıt: 2010 yılını 57,3 milyar TL hacimle kapatan konut kredileri pazarı, 2011 yılına da hızlı büyüme ile başladı. Ancak, ilk çeyreğin sonunda ekonomi yönetiminin cari açığı azaltmaya yönelik aldığı önlemler kapsamında, kredi büyümesini yavaşlatmak amacıyla, zorunlu karşılıklara getirdiği artış nisan ayından itibaren kredi maliyetlerini yükseltti. Bu nedenle, yılın ikinci çeyreğinde kredi faizlerinde kademeli bir artış yaşandı. Ancak, mayıs - haziran aylarının konut alımında yüksek sezon olması nedeniyle, ikinci çeyrekte konut kredilerinde bir yavaşlama yaşanmadı. Temmuz ayı itibariyle ise küresel ekonomideki sıkıntıların artması ile birlikte tüketicilerin iyimserliği azaldı. Avrupa endişelerine ABD'nin borç tavanı sıkıntısı da eklenince, küresel ekonomideki durgunluk beklentisi ve finansal piyasalardaki belirsizlik, tüketicilerin yatırım kararlarında çekimser davranmaları sonucunu doğurdu. Konut piyasasında da buna bağlı olarak ani yavaşlama görüldü. Açıklanan son TÜIK verilerine göre 2011 yılının ilk 9 ayında toplam 300 bin konut satışı gerçekleşmiş olup, bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde15,5'lik artışa işaret etmekte. Ancak, üçüncü çeyrekte satışlar, ikinci çeyreğe göre yüzde 5,2 gerilemiş durumda. Bu yavaşlama sonucunda, yılın ilk yarısında yüzde 16 büyüme göstererek 66,7 milyar TL bakiyeye ulaşan konut kredileri pazarı, yılın ikinci yarısında sadece yüzde 4 oranında büyüyerek 70 milyar TL seviyesinde kaldı.

Soru: 2012 yılına yönelik konut sektörü ve konut kredileri açısından neler bekliyorsunuz?
Yanıt: 2012 yılında ekonominin yüzde 4 büyümesi bekleniyor. 2011 yılındaki yüzde 9,6'lık büyümenin ardından bu rakam ekonominin oldukça yavaşlayacağı anlamına geliyor. Konjonktürel yapısı nedeniyle, ekonomik büyüme zamanında toplam büyümenin üzerinde büyüyen inşaat sektörü, yavaşlama zamanlarında da daha fazla daralma gösteren bir sektör. Bu nedenle, 2012 yılındaki makroekonomik beklentilere paralel olarak, konut sektörünün son iki seneye nazaran yavaş seyredeceğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan, konut fiyatlarındaki artışlar da 2011 yılında çok sınırlı kaldı. Ekim 2011 itibarıyla, ikinci el konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,77 oranında artış kaydetti. Tamamlanmamış projelerdeki yeni konut satış fiyatları yüzde 9,04 artış kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz