Stok fazlası lükste mi?

KONUTDER’e göre Türkiye’de alt gelir grubunun yıllık 72 bin konut ihtiyacı var ama bu kesime yönelik üretim sıfır.

19.10.2014 22:44:520
Paylaş Tweet Paylaş
Stok fazlası lükste mi?
Hem istatistikler hem de uzmanlar konut satışlarında bir gerileme olduğunu ortaya koyuyor. Hatta uzmanların bir kısmı şu anda Türkiye’de 1 milyonun üzerinde konut arzı fazlası olduğunu söylüyor. Bunun ana nedeni olarak da alt orta gelir grubunun ihtiyacına karşılık sürekli lüks konut üretimi gösteriliyor.

KONUTDER’e göre Türkiye’de alt gelir grubunun yıllık 72 bin konut ihtiyacı var ama bu kesime yönelik üretim sıfır. Bu da sadece İstanbul’da yıllık 24 bin arz fazlasına neden oluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satışları İstatistikleri’ne göre, yılın ilk dört ayında toplam konut satışları yüzde 7,5 düzeyinde geriledi.

Mortgage kredisiyle yapılan konut satışlarındaki düşüş ise yüzde 33,5’i buldu. Satışların gerilemesi inşaat şirketlerinin stoklarına da yansıdı. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, 300-400 bini İstanbul’da olmak üzere Türkiye’de toplam 1 milyonun üzerinde arz fazlası konut olduğunu söylüyor. İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Başkanı Nizameddin Aşa da ülke genelinde 1 milyon, İstanbul’da ise 500 binin üzerinde arz fazlası olduğu görüşünde.

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik ise İstanbul’da son 5 yılda ortalama 100 bin yeni konut ihtiyacının ortaya çıktığını, üretilen konut adedinin ise ortalama 124 bin seviyesinde olduğunu söylüyor. Yani Çelik’e göre İstanbul’da yıllık yaklaşık 24 bin arz fazlası oluşuyor.

Rakamlar özellikle İstanbul özelinde değişse de uzmanlar konut sektörü üzerinde bir stok tehdidinin dolaştığı konusunda hemfikir. Peki, konuttaki arz fazlası neden kaynaklanıyor ve nasıl aşılabilir? Hem uzmanlar hem gayrimenkul şirketleriyle konut stokunun fotoğrafını çekmeye çalıştık.

ARZ FAZLASI LÜKSTE
Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği’nin (KONUTDER) hazırladığı ‘Fiyat segmentlerine göre arz talep dengesi’ raporundaki rakamlar, arz fazlasının lüks konutta olduğunu gösteriyor. Rapora göre, metrekaresi 1263 liraya kadar olan konutlara 72 bin talep var, hiç arz yok. 1263 lira ve üstü konutlara ise 48 bin adet ihtiyaç var. Burada ise üretim 143 bin seviyesinde.

Üst segmentteki arz fazlasını biraz daha detaylandıralım. Metrekare fiyatları 1263 lira ile 2 bin 74 lira arasına geldiğinde, 8 bin konut ihtiyacına karşılık 10 bin 767 adet üretim yapılıyor. Burada 2 bin 767 adetlik arz fazlası meydana geliyor. Fiyatlar 2 bin lirayı aştığında arz çok daha yukarı çıkıyor. Örneğin 8 bin adet ihtiyaca karşılık, 63 bin 363 adet üretim yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz