Turizmi kendimize yakın buluyoruz

Ant Yapı, Türkiye'nin önemli inşaat şirketlerinden biri.

1.07.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Turizmi kendimize yakın buluyoruzTürkiye'nin en yüksek ikiz kuleleri Anthill Residence'ı inşa eden şirketin odağında villa projeleri ve turizm yatırımları var. İstanbul'da toplam 500 milyon dolar yatırımla hayata geçirecekleri 3 yeni villa projesiyle beraber turizm projeleri yürüttüklerini söyleyen Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortağı Mehmet Okay, "İnşaatçılar ek sektör olarak ya turizme ya da enerjiye yönelir; biz de kendimize en yakın sektörü turizm olarak gördük" diyor. Yurtdışında taahhüt, yurtiçinde de çeşitli projeler yapan Ant Yapı, 700 milyon dolar cirosu ile dünyanın 90'ıncı en büyük inşaat şirketi konumunda. Başta Rusya ve Ukrayna'da olmak üzere dev projelerle adından söz ettiren Ant Yapı, bugüne kadar yurtdışında 4 milyon metrekareyi aşan işler gerçekleştirdi. 2008 yılındaki krizden sonra işlerin yavaşlamasıyla mevcut atıl kapasiteyi Arap ülkelerinde değerlendirmek isteyen şirket, başta Fas, Cezayir, Libya, Dubai olmak üzere çeşitli ülkelerde araştırmalar yaptı. Bunun sadece iş geliştirme çerçevesinde kaldığını belirten Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortağı Mehmet Okay, süreç içinde bu kararlarının ne kadar yerinde olduğunu gördüklerini söylüyor. Geçtiğimiz yıl Şişli Bomonti'de Anthill Residence projesini hayata geçiren Ant Yapı'nın bugünlerde odağında villa projeleri ve turizm yatırımları var. Mehmet Okay'ın, "Bizim çılgın projemiz" dediği Alaçatı'daki Sahil Evleri ve butik otel yatırımları şirket için büyük önem taşıyor. Çekmeköy, Beylerbeyi ve Çamlıca'daki villa projelerinin büyük prim yapacağını belirten Mehmet Okay, Ant Yapı'nın gelecek hedeflerini dergimize şöyle anlattı:

Anthill Residence projesinde son durum nedir?
-
Yaptığımız 800 konuttan sadece 100 tanesi henüz satılmadı. Bununla birlikte zaten 40'ıncı kattan sonraki dairelerimizi satmıyoruz. Bu katları işletmesi ve kiraya vermesi için alanında son derece uzman bir şirket olan Singapurlu Fraser Hospitality ile anlaştık. Türkiye'de yaşayan yabancılara yönelik kısa ve uzun dönem kiralama hizmetleri sunacağız. Şirket aynı zamanda bizim denetimimizde binayı da yönetecek. Biz istanbul'da 7 yıldızlı bir rezidans hedefliyoruz. Kafeleri, restoranları ve sosyal alanlarıyla tam bir yaşam merkezi. Bomonti, çok merkezi bir konumda. Burada yeni bir imar ve yapılanma var. Mimar Sinan Üniversitesi'nin Güzel Sanatlar Bölümü hemen yakınımızda. Kongre merkezlerine, kentin eğlence ve kültür bölgelerine çok yakın mesafede. Bu bölge müthiş bir çekim alanı oluyor. Türkiye'de yavaş yavaş rezidanslara doğru bir eğilim görüyoruz. Dünya artık otel odalarından rezidanslara geçiyor. Bir otel konforuna sahip, ancak bir otel odasından daha büyük.

Projenin özelliklerinden söz eder misiniz?
- Her şeyden önce istanbul'un en büyük ikiz kuleleri. Konumu, altyapısı tamamlanmış, imara açılmış ilk bölge diyebilirim. Genelde önce evler yapılır, sonra yollar... Bu bölgede ve dolayısıyla projede çevre yolu, altyapı, tüneller, kısaca her şey var. Modüler sistemle yaptığımız 804 konut bulunuyor. isteyen aldığı eve ek oda yaptırabiliyor. 2010 Eylül'den beri yaşamın başladığı projede yaşam alanları tüm ihtiyaca yanıt verecek biçimde tasarlandı. Krize rağmen daha şimdiden yüzde 40-50 gibi bir prim yaptı. Ama esas primi bundan sonra yapacağına inanıyoruz. Şu an 4-5 bin dolar olan metrekare fiyatlarımızın 10 bin dolarları geçeceğine inanıyorum.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz