"Yeni yatırımlara 3 milyar lira ayırdık"

Mesa, 7 ortağın kurduğu 42 yıllık bir şirket.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yatırımlara 3 milyar lira ayırdıkBugüne kadar 74 bin konut inşa eden şirketin, en önemli hedefi ofis ve eğlence merkezleri yapmak. Geçen yıl, 700 milyon lira ciro gerçekleştirdiklerini söyleyen Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, "Yeni projelere 3 milyar lira yatırım planlıyoruz" diyor. Boysanoğlu'nu son dönemde en çok heyecanlandıran proje ise Türkiye'nin ilk Disneyland'ı olacak Temapark. istanbul Halkalı'da inşa edilecek Temapark için Boysanoğlu, "Sadece İstanbul'un değil, Türkiye'nin sembol projesi olacak" diyor. İTÜ mezunu 7 gencin 42 yıl önce kurduğu Mesa, bugüne kadar tam 74 bin konut üretti. 2010'da cirosunu 700 milyon liraya çıkaran şirketin, yurtiçi ve yurtdışında 3 bin çalışanı bulunuyor. Bu yıl ise istanbul Halkalı'da hayata geçirecekleri dev bir yatırıma hazırlanıyorlar. Temapark adı verilen proje, Türkiye'nin ilk Disneyland'ı olarak lanse edildi. Son 5 aydır bu proje üzerinde çalıştıklarını söyleyen Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, Temapark'ı Bahçeşehir, Kağıthane, Kartal ve Polonya'daki yeni yatırımların izleyeceğini söylüyor. Konut, ofis ve eğlence merkezlerinden oluşacak 4 projeye aktarılacak yatırım tutarı ise 3 milyar lirayı bulacak. İnşaattan sanayiye, sağlıktan turizme ve tasarımdan hizmet sektörüne kadar farklı sektörlerde faaliyet gösteren Mesa'yı, ortaklardan Erhan Boysanoğlu anlattı. 6 yıldır Mesa'nın yönetim kurulu başkanlığını yapan Boysanoğlu, artık şirketin yönetiminde ikinci kuşağın ağırlıklı olduğunu söyledi ve merak edilen yeni projeleriyle ilgili detayları paylaştı:

Mesa 42 yıllık köklü bir grup. Bugün geldiğiniz noktada grup olarak büyüklüğünüz nedir?
-
Mesa, bugün inşaat ve konutun yanı sıra imalat ve hizmet gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren büyük bir şirketler topluluğu. Şu anda Mesa çatısı altında 3 bin kişi çalışıyor. Ancak bu rakam, planlamalarımız doğrultusunda yıl sonuna kadar başlayacak bazı projelerle birlikte birkaç katına kadar çıkacak. istihdamımız hızla büyüyecek. Ciro açısından bakarsak geçen yıl konsolide ciromuz 700 milyon lira olarak gerçekleşti. 42 yıllık köklü geçmişimizde toplam 74 bin konut inşa ettik. 90'lı yıllarda ise yılda 3 bin 300 konut üretimine kadar ulaştık. Bununla birlikte Türkiye'de ilk uydu kenti kuran grup, biz olduk. Örneğin "Bahçeşehir", ilk bizim projemizle başladı.

Kurucu ortaklar grubun yönetimde aktif olarak görev alıyor mu?
- Kurucu ortaklar yönetimde aktif olarak rol alıyordu. Şimdi ise yönetimde ikinci nesil daha aktif. Ben de yaklaşık olarak 30 yıldır yönetim kurulu üyesi olduğum grubumuzda 6 yıldır da yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyorum.

2010 nasıl geçti? Konut satışlarında ne kadarlık büyüme sağlandı?
-
2010 yılı küresel anlamda etki eden ekonomik krizden sonra yurtdışı sıkıntıları giderme senemiz oldu. 2009'a göre yüzde 20 dolayında pozitif bir büyüme sağlandı. Geçen yıl, ağırlıklı olarak Libya ve mevcut projelerimiz yürüdü. Geçen yılki mevcut projelerimizde ise 500 adet konut satışını gerçekleştirdik.

Son dönemde en çok önem verdiğiniz projeler hangileri oldu? Bunların özellikleri nelerdir?
-
Tema Park, bizim en heyecanlı projemiz. Sadece istanbul'un değil, Türkiye'nin sembol projesi olacak. Dünyanın da önemli projeleri arasında yer alacak. Büyük bir titizlikle ihale sürecinden bu yana 5 aydır proje üzerinde çalışıyoruz. Bu proje için dünyanın en büyük grupları ile çok detaylı işbirlikleri yapıyoruz. Sene sonuna doğru detaylarını kamuoyu ile paylaşacağız. 2011 sonunda da fiili olarak başlayacak. Bu proje ile istanbul'a yeni ve çok önemli bir merkez kazandıracağız.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz