Yükselen 5 yeni bölge

Değerleme, İstanbul’da yatırım açısından yıldızı parlayan bölgeler konusunda bir çalışmaya imza attı.

1.10.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yükselen 5 yeni bölge
Türkiye Sanayi Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme, İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakasında yıldızı parlayan bölgeler ve tercih edilme nedenleriyle ilgili bir çalışma hazırladı. Araştırmaya göre İstanbul’da Anadolu yakasında Pendik, Şerifali, Çekmeköy, Avrupa yakasında ise Bayrampaşa ve Silivri ön plana çıkıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından hazırlanan çalışmaya göre Pendik ilçesi, yeni konut bölgeleri, marina, teknopark, alışveriş merkezleri ve fuar alanı gibi yatırımlar ile Anadolu yakasının hızla dönüşen ve gelişen merkezlerinden biri.
İlçede son yıllarda gerçekleşen büyük çaplı yatırımların başında en son açılan alışveriş merkezi Pendorya, Neomarin Alışveriş Merkezi, Viaport Alışveriş Merkezi ve Divan Otel gibi projeler yer alıyor. Bununla beraber 2010 yılı içinde 3 bin araçlık yeraltı otoparkı, 3 bin kişilik kongre sarayı, açık ve kapalı otoparklar, restoranlar, kapalıçarşı tarzında dükkanlar barındıran fuar merkezi gibi projelerin inşasına başlanacak.
Ayrıca, yine Viaport AVM’nin bitişiğinde inşası devam etmekte olan Hilton Oteli ve 2010 Nisan ayında açılacak olan “The Green Park Pendik Hotel&Convention Center”a ek olarak, 540 yataklı devlet hastanesinin de 2010’da tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor.
Pendik’te konut projeleri olarak Gözdağ Evleri, Aşiyan Evleri, Atria Konutları, Dragos Konakları, Mozaik Park Evleri ve Dragos Residence ön plana çıkıyor. Bu yeni konut projelerinde daire satış fiyatları metrekare başına ortalama bin 500 ila 4 bin lira arasında değişiklik gösterebiliyor.

Şe­ri­fa­li 30 yıl ön­ce tar­la va­sıf­lıy­dı
Çalışmaya göre, Anadolu yakasının gelişmekte olan diğer bir semti de Ümraniye Belediyesi’ne bağlı, Ataşehir’in hemen yanında bulunan ve 30 yıl önce tarla vasıflı bir semt olan Şerifali.
Semtte ilk inşa edilen konut projelerinden biri olan Acarlar Sitesi’ni Türk-İş blokları takip etti ve zamanla konut yoğunluklu ciddi bir yapılaşma yaşandı. Son yıllarda göz önüne çıkan konut projeleri arasında Lavella Konutları, Canan Residence, Twins Residence, Quartet Garden City, Elite Life, Tekin Home, Magic Town gibi projeler bulunuyor. Şerifali’de bu yeni konut projelerinde daire satış fiyatları metrekare başına ortalama bin 500 lira ila 3 bin lira arasında değişiklik gösteriyor.
Daha önceden Ümraniye ilçesine bağlıyken 2009 yılında ilçe olan Çekmeköy’ün ise özellikle 1999 Marmara Depremi’nden sonra cazibesi arttı. Çok sayıda piknik ve gezi alanlarını barındırması ve Şile, Ağva gibi İstanbullular için günübirlik şehrin gürültüsünden uzaklaşma alanlarına yakınlığı, ilçeye değer katıyor.
2010 yılı içinde yeni belediye binasının hizmete girecek olması ve tiyatro gösterileri, konserler ve çeşitli kültürel etkinlikleri bünyesinde barındıracak olan kültür merkezi projesinin hayata geçirilmesi, Çekmeköy Devlet Hastanesi’nin artık tam kapasite ile çalışıyor olması ilçeye farklı bir soluk getirecek.
Ayrıca, ilçede Sardunya Konutları, Şelale Space Center, Lidyaflats, Meritlife Kent, Aqua City 2010 gibi dikkat çeken konut projeleri bulunuyor. Bölgede daire satış fiyatları metrekare başına ortalama bin 500 ila 3 bin 500 lira arasında değişiyor.

Bay­ram­pa­şa ge­li­şi­yor
Merkezi konumuna rağmen uzun yıllar atıl bir vaziyette kalan Bayrampaşa, İstanbul’un son yıllarda en hızlı gelişen ilçelerinden biri. Avrupa’nın en büyük AVM’si olan Forum İstanbul’un hizmete girmesiyle gündeme gelen semt, aslında son birkaç yıldır büyük bir dönüşüm geçiriyor. Eski sanayi yapılarının yavaş yavaş taşınmasının ardından cezaevinin de kalkmasıyla dönüşüm içine giren Bayrampaşa, son yıllarda yükselen alışveriş merkezleri ve lüks konut projeleriyle İstanbul’un yeni ticaret ve konut merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz