Yurtdışında da baz istasyonu kuracağız

Cansabuncu, bu yıl gelirlerinin yüzde 25'ini bu projelerden elde etmeyi hedeflediklerinin altını çiziyor

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yurtdışında da baz istasyonu kuracağız
FCG İnşaat, taahhüt ve mühendislik hizmetleri vermek için 2003 yılında İzmir'de kurulmuş bir aile şirketi. Spor kompleksi inşasıyla faaliyete başlayan şirket, zaman içinde baz istasyonu kurulumu konusunda da uzmanlaşmaya gitmiş. Kısa sürede GSM operatörlerinden teknoloji şirketlerine, hatta kamu kurumlarına kadar pek çok kuruluş için proje üretmeye başlayan FCG İnşaat, bugün bünyesindeki 120 çalışanıyla Edirne'den Hakkari'ye eşzamanlı hizmet veriyor. Şirketin aylık 60 kuleli saha ve 2 bin 500 metre montaj kapasitesine ulaştığını söyleyen şirketin kurucusu Fehim Cansabuncu, özellikle çevre coğrafyada Azerbaycan, Türk Cumhuriyetleri, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde başlayan ve başlayacak olan birçok projeyle ilgilendiklerini söylüyor. Geçen yılı 7 milyon dolar ciroyla kapattıklarını ifade eden Cansabuncu, bu yıl gelirlerinin yüzde 25'ini bu projelerden elde etmeyi hedeflediklerinin altını çiziyor

FCG İnşaat ne zaman ve nerede kuruldu?

- 2003 yılında İzmir'de kurulduk. İzmir'de 2005 yılında Universiade için 65'e yakın spor tesisinin yapılması gerekiyordu. Bu süreçte biz de görev alan şirketlerden biriydik. Sonrasında birçok spor tesisini hayata geçirdik. Şu anda pek çok üniversitenin spor komplekslerinde ve kamuya ait çok sayıda spor tesisinde şirketimizin imzası bulunuyor.

Baz istasyonu kurmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

- Aslında kuruluşumuzdan itibaren bu hizmeti veriyorduk. Çünkü elektronik ağırlıklı GSM sektörünün çok ciddi inşaat altyapı işleri talebi olduğunu ve sektörün bu ihtiyacına cevap verebilecek inşaat firmalarının bulunmadığını gördük. Kısa sürede sektörde Vodafone, Avea ve Turkcell'e mühendislik anlamında danışmanlık ve müşavirlik hizmetleri vermeye başladık. Onların baz istasyonlarını kurduk. Doğru iş, zamanında iş teslimi, kendisi kazanırken işverenine de kazandıran iş anlayışıyla kısa sürede sektördeki boşluğu doldurduk.

Bugüne kadar hangi şirketlere hizmet verdiniz?

- Çok ciddi bir büyüme gösteren GSM sektöründe özellikle baz istasyonu iletişim kuleleri konusunda branşlaşan şirketimiz, sektörde Vodafone, Avea, Turkcell ve Türk Telekom ile beraberinde Alcatel, Ericsson, Motorola, Nokia, Siemens Networs, Huawei gibi birçok firmaya hizmet verdi. Ayrıca DHMİ, Devlet Meteroroloji İşleri Genel Müdürlüğü, TRT, askeri kurumlar ve birçok kamu kurum ve kuruluşuna da hizmet veriyoruz.

Peki şirket bugün nasıl bir yapıya kavuştu?

- Ağır ve tehlikeli iş sınıfında bulunan ve çok ciddi hayati riskler içeren iş kolumuzda 10-100 metreye kadar çelik yüksek yapıların inşasında sektörün en önemli oyuncusu konumuna geldik. Özellikle GSM sektöründe yoğunlaşan işlerimiz üzerine telekom ve inşaat işlerimizi kapsayacak şekilde FGC Group olarak yolumuza devam etmeye başladık. Bugün, Edirne'den Hakkari'ye eşzamanlı hizmet verebilme kabiliyetine, aylık 60 kuleli saha ve 2 bin 500 metre montaj kapasitesine ulaşmış durumdayız. Bununla enerji işleri, elektronik montaj işlerini de yaparak müşterilerimize anahtar teslim sahalar konusunda hizmet veriyoruz. İşin Ar-Ge kısmında çalışan ciddi bir kadromuz var. Bugün rüzgar enerjisi, solar sistemler, akü ve jeneratör sistemleri ile beslenen sahalar konusunda araştırmalar yapıyor ve hizmetler sunuyoruz. Elektronik ekipman montajlarında karşılaştığımız çok sayıda problemi içselleştiriyor ve çözüm önerileri geliştiriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz