Elektriğin yüzde 2’si RWE'den

RWE Turkey Holding CEO’su ve RWE&Turcas güney elektrik üretim Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ralph Jaeger, Türkiye’deki önemli büyüme fırsatlarını değerlendirmek amacıyla pazara girdiklerinin altını çiziyor.

25.03.2014 13:13:580
Paylaş Tweet Paylaş
Elektriğin yüzde 2’si RWE'den
Doğalgaz kombine çevrim elektrik santrali ile giren RWE, müşterilerine uygun enerji çözümleri ve elektrik sağlıyor. RWE Turkey Holding CEO’su ve  RWE&Turcas güney elektrik üretim Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ralph Jaeger, Türkiye’deki önemli büyüme fırsatlarını değerlendirmek amacıyla pazara girdiklerinin altını çiziyor. Jaeger, denizli'deki santral için 500 milyon euro’nun üzerinde yatırım yaptıklarını, toplam elektrik üretiminin yüzde 2’sini kendilerinin sağladığını kaydediyor.

Türkiye’ye Denizli’deki Doğalgaz kombine çevrim elektrik santrali ile giren RWE, 2013 yılı ilk yarısında da Demirer Enerji, Peker Enerji ve Mön İnşaat adlı şirketlerle toplam 100 MW’ın üzerinde kapasiteli iki rüzgar ve iki hidroelektrik santralinin yıllık üretim kapasitesinin satın alınmasına dair önemli anlaşmalar imzaladı.

RWE Turkey Holding CEO’su ve , RWE&Turcas Güney Elektrik Üretim Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ralph Jaeger, bu işbirliklerinin RWE’nin mevcut enerji tedarik portföyünü çeşitlendirme ve pazar payını artırma çalışmaları doğrultusunda perakende satış faaliyetlerinin büyümesi için atılmış önemli bir adım olduğunu kaydediyor.

Türkiye’nin istikrarlı büyüyen ekonomisiyle Ortadoğu’ya ve Kuzey Afrika’ya açılan stratejik bir kapı olduğunun altını çizen Jaeger, Avrupa enerji sektöründe de parlayan bir yıldız olduğunu ifade ediyor. Ancak Jaeger, Türkiye’de liberalleşme sürecini tamamlamış bir enerji piyasasından bahsetmenin henüz mümkün olmadığı görüşünde:

RWE, enerji sektörünün hangi alanlarında faaliyet gösteriyor?
1898 yılında temelleri atılan RWE, enerji sektöründeki 115 yıllık deneyimiyle bugün Avrupa’nın önde gelen beş elektrik ve gaz şirketinden biri konumunda. RWE, petrol, gaz ve linyit üretiminde uzmanlığı, konvansiyonel ve yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik santrallerinin inşaatı ve işletmesinde bilgi birikimi, emtia ticareti, elektrik ve gaz iletimi ve satışı alanlarında deneyimi ile enerjinin tüm alanlarında faaliyet gösteriyor. 70 bin çalışanı ile Avrupa’da yaklaşık 16 milyon müşterisine elektrik ve yaklaşık 8 milyon müşterisine gaz temin ediyor. RWE, 2012 yılında yaklaşık 53,2 milyar Euro konsolide gelir elde etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz