Büyük değişimle 5 yılda ciromuzu 2'ye katlayacağız

Tat Genel Müdürü Arzu Aslan Kesimer, hedeflerini ilk kez Capital'le paylaştı...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük değişimle 5 yılda ciromuzu 2'ye katlayacağız
Tat, 758,4 milyon TL'lik cirosuyla gıdanın en güçlü oyuncularından biri. Toplam 4 kategoride faaliyet gösteren şirket, bugünlerde önemli bir değişim sürecine girdi. Bu değişimi başlatan ise şirkette 4 ay önce göreve gelen ve Koç Holding'de sanayi şirketlerinin başındaki ilk kadın olan ARZU ASLAN KESİMER. Tat'ın genel müdürlük koltuğundaki Kesimer'in yeni görevinde hedefleri büyük. Bugüne dek markalarının sektördeki rakiplere göre sessiz kaldığını düşünen Kesimer, ilk etapta şirketin marka yatırımlarını 2 kat artıracak. Yeni ürünlere ağırlık verecek. Şirketi müşterilerin gözünde daha yenilikçi ve genç bir noktaya konumlandıracak. Kesimer, "Bulunduğumuz diğer tüm segmentlerde ilk 3'e girme planımız var. Ciromuzu da 5 yıl içinde 2'ye katlamayı hedefliyoruz" diyor. Arzu Aslan Kesimer, Koç Holding'de sanayi şirketlerinin başına gelen ilk kadın yönetici. 4 ay önce Tat Genel Müdürlüğü koltuğuna oturdu. Göreve gelir gelmez de Tat'ta büyük değişimi başlattı. Üretim ve markalar anlamında güçlü bir şirket olarak tanımladığı Tat'ın iletişim konusunda eksiklikleri olduğunu düşünen Kesimer, işe ilk iletişimden başlama kararı aldı. Kesimer, "Markalarımız sektördeki diğer rakiplerle karşılaştırıldığında görece olarak sessiz kalmıştı. Marka yatırımlarımızı geçen yılın 2 katına çıkaracağız" diyor. Sadece bu kadar da değil. Kesimer, üretimde kaliteyi artırmayı, fabrikalarda yenilikler yapmayı da planlıyor. Yeni ürünlerin kendileri için çok önemli olduğunu şu sözleriyle vurguluyor: "Tüketici rafta çok hızlı karar verir. Yenilik görmek ister, bu nedenle var olan şeyleri hızlandırdık. Aslında markaya, yeniliğe ve ekibe yatırımımız olacak." Tüm bu yolculuk sonucunda Tat'ı ulaştırmak istedikleri noktayı ise Kesimer şöyle anlatıyor: "Müşteri algısında daha yenilikçi ve genç olarak algılanmak istiyoruz. Bulunduğumuz diğer tüm segmentlerde ilk 3'e girme planımız var. Markalarımızdan SEK ile pastörize sütte ciro payında (Nielsen'in BİM hariç verilerine göre) Şubat 2012 itibarıyla pazar lideriyiz. Tat'ta salça, ketçap ve domatesli ürünler kategorisinde ve Pastavilla markasıyla premium makarna segmentinde pazar birincisiyiz. Ciromuzu da 5 yıl içinde 2'ye katlamayı hedefliyoruz." Henüz 4 ay önce göreve gelen Tat Genel Müdürü Arzu Aslan Kesimer, kendisini bulunduğu noktaya taşıyan kariyer yolculuğunu ve yeni şirketinde yeni hedeflerini ilk kez Capital'le paylaştı:

Capital: Öncelikle Tat'ta genel müdürlüğe gelmeden önceki kariyerinizde hangi basamaklardan geçtiğinizi anlatabilir misiniz?
- Kariyerime bankacı olarak başladım. Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü'nü bitirdim. Boğaziçi Üniversitesi'nde iktisat master'ı yaptım. Sonra da bankacı oldum ve 2 yıl kadar bankacılık yaptım. Sonra maalesef bankayı kaybettik. Yeni mezun birisi için ilk iş deneyiminin böyle sonuçlanması hoş bir şey değil. Sonra "Daha güçlü ve devam edebileceğim bir yerde çalışmalıyım" kararını aldım. Koç Grubu'na başvurdum. Koçtaş'ta 17 yıl çalıştım. En son ticari işlerden sorumlu genel müdür yardımcısıyken kasım ayı itibarıyla buraya atandım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz