"Dünya liglerine yükselen ürünler"

Sektörün gelişmesi için uygulanan pofitikafar ve sağlanan desteklerle tarım, son 10 yılda hızla büyüyerek

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya liglerine yükselen ürünler
Türkiye ekonomisinin fokomotifi haline geldi. Dünyada tarımsal yurtiçi hasıla büyüklüğünde ıı’inci sıradan 7’nci sıraya yükselen Türkiye, yetiştirdiği bazı ürünlerle dünya klasmanında yer alıyor. Fındık, tütün, mercimek, nohut, kuru kayısı, zeytin gibi pek çok stratejik üründe dünya sıralamasında bulunuyor.

Son 10 yıldır Türkiye’de tarım sektöründe hızlı bir büyüme söz konusu. Dünyada tarımsal yurtiçi hasıla büyüklüğünde 11’inci sıradan 7’nci sıraya yükselen Türkiye, 2002 yılında 35 milyar dolar civarında olan tarımsal hasılasını bugün 62,5 milyar dolara çıkarmış durumda. 180’i aşkın ülkeye bin 552 çeşit tarım ürünü ihraç eder konuma gelen Türkiye, tarım ürünleri ihracatında da büyük bir gelişme gösteriyor. 11 yıl önce 4 milyar dolar olan tarım ürünleri ihracatını bugün 15 milyar dolara yükletmeyi başarmış bulunuyor. Yüzde 3,5’lik büyüme oranıyla 2012 yılında yüzde 2,2 büyüyen Türkiye ekonomisinin de üzerinde bir büyüme gerçekleştiren Türk tarım sektörünün, gelişimini önümüzdeki yıllarda da sürdürmesi bekleniyor. Coğrafi konum itibariyle pek çok stratejik tarımsal ürünün yetiştirebildiği nadir ülkelerden olan Türkiye, bazı ürünlerde dünya sıralamasında yer alıyor.

EN BÜYÜK TÜTÜNCÜYÜZ
Tütün, Türkiye’yi dünya sıralamasına taşıyan bu ürünlerin başında geliyor. Farklı ekoloji ve mikro klimalara bağlı olarak ülkemizde çok çeşitli tip tütünlerin üretimi yapılıyor. Türkiye’de üretilen tütünlerin yüzde 95’ini güneşte kurutulmuş şark tipi ve yarı şark tipi tütünler oluşturuyor. Diğerleri ise havada kurutulmuş, fırında kurutulmuş, ateşte kurutulmuş tütünler olarak sıralanıyor.

Türkiye’nin her yıl 60 bin tonun üzerindeki oryantal tütün üretimiyle dünyanın en büyük oryantal tütün üreticisi durumunda olduğunu belirten Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) Tütün ve Tütün Mamulleri Sektör Konseyi Üyesi Noyan Gürel, şu bilgileri veriyor: “Dünya oryantal üretiminin yüzde 30’u ülkemizde yapılıyor. Türk tütünü, sahip oldukları kalite ve kimyasal özellikleri nedeni ile gerek yurti-çinde gerek yurtdışmdaki üretici firmalar tarafından satın alınıyor. Türk tütünü Amerikan harmanlı mamuller içerisinde hoş kokusu, yanmayı geciktirici özelliği, düşük nikotin oranı gibi nedenlerle kullanılmakta olup, bu özellikleri nedeniyle tütün alıcılarınca aranılıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz