Fast Food'un şampiyonu

Büyümelerinin başarılı bir şekilde ilerlemesinde global düşünüp yerel hareket edebilmenin önemini anlatan TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici, sorularımızı yanıtladı.

25.06.2014 13:06:330
Paylaş Tweet Paylaş
Fast Food'un şampiyonu
“Burger King”, “Sbarro”, “Popeyes” ve “Arby’s” gibi markalarıyla Fast Food sektörünün öncülerinden olan Tab Gıda, sektöründeki başarısını ödüllerle taçlandırıyor. Yalnızca yurtiçiyle sınırlı kalmayarak uluslararası arenada da önemli ödüllere ulaşan Tab Gıda, bilinen markalarının yanında geçen yıl yarattığı “Usta Dönerci” markasıyla da kendi alanında ödüllere ulaşmaya çalışacak.

Aldığı her ödülü çalışmasının bir meyvesi olarak gören tab gıda, global düşünüp yerel hareket etmesiyle de sektöründe ayrışıyor. Türkiye’de fast food denilince akla gelen ilk markaları bünyesinde bulunduran TAB Gıda, önceki yıllarda olduğu gibi 2013’te de hakkıyla ödüllere ulaşan şirketlerin başında bulunuyor.

Geçen yıl Burger King markasıyla üst üste üçüncü kez elde ettikleri “Türkiye’nin Lovemark’ı” ödülünün yanında, “Arby’s” ve “Popeyes” ile de ödüllere uzanan TAB Gıda, geçen yıl yarattığı “Usta Dönerci” markasıyla da bundan sonrası için ödül alanında yeni atılımlar yapmaya hazırlanıyor.

Büyümelerinin başarılı bir şekilde ilerlemesinde global düşünüp yerel hareket edebilmenin önemini TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici, bu stratejileriyle rakiplerinden bir adım daha önde olduklarını dile getirirken, sorularımızı ise şöyle yanıtlıyor:

Nasıl bir 2013 geçirdi şirketiniz?
TAB Gıda olarak 2013 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi başarılı bir grafik izledik. Bünyemizde hizmet gösteren bütün markalarımıza ait restoranların adetlerini artırmamızın yanında aldığımız ödüllerle de 2013’e damga vurduk.

1995 yılından bu yana Burger King ile yürüdüğümüz yola bugün Türkiye genelinde 550’den fazla Burger King restoranıyla devam ediyoruz. 2012 yılında girdiğimiz Çin pazarında ise 65 Burger King restoranını 2013 yılında kısa bir sürede 200’e çıkardık.~

2007 yılından beri bünyemizde faaliyet gösteren Sbarro ile 2013 yılında 30’dan fazla ilde toplam 95’den fazla restorana ulaştık. Türkiye’deki Sbarro restoranlarında yaptığımız tasarım değişikliği de müşteri kitlesinde ve satışlarında pozitif anlamda bir değişim getirdi.

TAB Gıda olarak yine 2007 yılından beri geleneksel tarifleri sıra dışı Louisiana mutfağıyla buluşturan markamız Popeyes’la geçtiğimiz beş yıl içinde 30’dan fazla ilde 95’ten fazla restoran adedine ulaştık. 2013, Popeyes yılı oldu diyebiliriz. Bünyemize en son olarak 2010 yılında katılan markamız Arby’s ile de 2013 yılında 45’ten fazla restorana ulaştık.

Bu markalarınız yanında geçen yıl yeni bir marka yaratabildiniz mi?
2013 yılında bizim için en büyük gelişmelerden birisi de yeni ve ilk yerli markamız Usta Dönerci’nin yaratılması oldu. Hızlı servis restoran sektöründeki 20 yıllık tecrübemizle bilgi ve birikimimizi Usta Dönerci markamızda birleştirerek Türk halkının beğenisine sunduk.

Yeni markamızla TAB Gıda olarak müşterilerimizin en kaliteli ete ulaşmasını hedefliyoruz. Toplam 6 restoranımızın açılışını gerçekleştirdik. Sektördeki bu hızlı büyümemiz TAB Gıda’nın uzmanlığının da bir kanıtıdır. TAB Gıda olarak 2014 yılında da daha fazla restoran ile müşterilerimize kaliteden vazgeçmeyerek sağlıklı ve lezzetli ürünlerimizi sunmayı amaçlıyoruz.

TAB Gıda olarak toplamda kaç ödülünüz bulunuyor? Son dönemde hangi ödülleri aldınız?
Önceki yıllarda olduğu gibi 2013 yılında da yıl boyunca sergilediğimiz çalışmalarımızın karşılığını ödüllerle aldık. Hazırladığımız muhteşem lezzetler ve müşterimizle kurduğumuz samimi bağ sayesinde 2013 yılında Mediacat ve Ipsos KMG’nin araştırması sonucunda Fast Food kategorisinde üst üste üçüncü kez “Türkiye’nin Lovemark’ı” ve ikinci kez de “en sevilen marka” seçildik. ~

‘AVM’lerde En Çok Beğenilen Marka Ödülleri Restoran kategorisinde ise yine birincilik ile ödüllendirildik. En son olarak resmi web sitemiz olan burgerking.com.tr ile “Interactive Media Awards”, ‘gıda’ kategorisinde “Sınıfının En İyisi” ödülüne layık görüldük.

Sağlıklı ve sıra dışı lezzetleri ile kısa sürede sektörde farkını kanıtlayan Arby’s markamızla yıl içerisinde global organizasyondan aldığımız “Hızlı Büyüyen Restoran Sayısı” ödülü ile başarımızı kanıtladık. Son olarak da geçtiğimiz hafta Popeyes International tarafından ‘marka bilinirliğini oluşturmak, küresel (global) ödülü’ne layık görüldük.

Aldığınız ödüller arasında global düzeyde fark yaratan ödül var mı?
TAB Gıda’nın başarılı performansı uluslararası arenada fark yaratacak düzeyde. Tüm uluslararası markalarımız ile yurt dışından çeşitli ödüllere layık görüldük. TAB Gıda, Türkiye’deki Burger King restoran zincirleriyle, 2012 EMEA Konferansında “En çok kar eden Franchisee” ödülü;

Türkiye’deki Sbarro restoran zincirleriyle, Sbarro LLC tarafından “2012 Yılı En Hızlı Büyüme” ödülü, “2012 Pazarlama Alanında En Başarılı Franchise” ödülü ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yer alan Sbarro Restoranı ile “2012 Yılı Önceki Yıla Göre En Büyük Satış Artışı Gerçekleştiren Restoranı” ödülü;

Türkiye’deki Popeyes restoran zincirleri ile AFC Enterprises, Inc. tarafından “Bronze Plate (Bronz Tabak)” ödülü, “Ramp Up Unit Growth (Birim Bazında En Hızlı Büyüme)” ödülü; Türkiye’deki Arby’s restoran zincirleri ile 2013’de Arby’s Global’den ‘Hızlı Büyüyen Restoran Sayısı ‘ ödüllerine layık görüldü.

Daha önce de bahsettiğim gibi Popeyes restoran zincirleri ile AFC Enterprises, Inc. tarafından ‘marka bilinirliğini oluşturmak, küresel (global) ödülü’ne de layık görüldük.

Müşterileriniz hangi noktalarda sizi tercih ediyor? Bu durumun kazandığınız ödüllerde payı nedir?
Aldığımız ödüllerin bizi en mutlu eden kısmı başarımızın birebir müşterilerimiz tarafından takdir görmesi. Burger King markamızla üç yıldır üst üste hızlı servis restoran zinciri kategorisinde Türkiye’nin Lovemark’ı seçiliyoruz. Tüketicimiz markamız ve bize bağlılığını, bunun gibi bağımsız araştırmalar sonucunda verilen ödüllerle kanıtlıyor.~

Sektörünüzde aldığınız ödüllerin size nasıl bir katkısı oluyor?
Başarılarımızın karşılığını görmek tabi ki bizi gururlandırıyor ve gelecek dönem çalışmalarımız için şevk veriyor. TAB Gıda olarak her zaman müşterilerimiz için daha iyisini üretmeye odaklıyız ve çalışmalarımızı bu amaçla sürdürüyoruz. Bu anlamda özellikle müşterilerimizin oylarıyla aldığımız ödüller sektörde kendimizi doğru konumlandırdığımızın ve müşterilerimizle kurduğumuz sıcak bağın kanıtı.

Aldıklarınız arasında sizin için en çok öne çıkan ödülünüz neydi? Bu alanda ne gibi şeyler yapmıştınız?
Tüm ödüller bizler için çok önemli çünkü vermiş olduğumuz emeğin bir karşılığı ve doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi. TAB Gıda bünyesindeki tüm markları göz önünde bulundurduğumuzda lokomotif markamız ve Türk halkının gönlünde taht kuran Burger King’in fast food kategorisinde Türkiye’nin Lovemark’ı olması ve en sevilen marka seçilmesi tabii ki bizim için ayrı bir önem taşıyor.

Aldığınız ödüller size neler kattı? Ödüllerinizin özellikle çalışanlar açısından geri dönüşü nasıldı?
Bine yakın restoranlarımız ile Türkiye’nin en büyük hızlı servis restoran zincirlerine sahip bir şirket olarak, A’dan Z’ye gerek genel müdürlük, gerekse operasyondaki tüm departmanlarımız oldukça yoğun bir çalışma temposu içindeler.

Alınan her ödülde doğal olarak çalışanlarımızın motivasyonunu olumlu olarak etkiliyor. Bizler kendimizi kalabalık bir ailenin bir parçası olarak görüyoruz ve bu yüzden verdiğimiz emeklerin meyvelerini almak da bizleri olumlu yönde motive ediyor. 

"GLOBAL DÜŞÜNÜP, YEREL HAREKET EDİYORUZ”
TAB Gıda olarak sürdürülebilir büyümelerinin başarılı bir şekilde ilerlemesinde en büyük faktörün global düşünüp yerel hareket edebilme yetenekleri olduğunu dile getiren TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici, sadece ürün veya hizmet olarak değil, yaklaşım olarak da lokal olunması gerektiğine inandıklarını belirtiyor. “Aksi takdirde sunulan hiçbir ürün veya hizmetin inandırıcılığı kalmıyor” diyen Dikici, dolayısıyla stratejilerini geliştirirken sağlamaya çalıştıkları bu tavrın, kendilerini rakiplerinden bir adım öne çıkardığını vurguluyor.

TAB GIDA NIN ALDIĞI ÖDÜLLERDEN BAZILARI
BURGER KING

- Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi Araştırması’nda 2008 yılı ilk çeyreğinde sektör birinciliği’ ödülü.
- 2009’da Türkiye’deki Burger King restoran zincirleriyle, “Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi Araştırması Sektör Birinciliği” ödülü.
- 2011, 2012 ve 2013’de Mediacat ve Ipsos KMG araştırması sonucu fast food kategorisinde “Türkiye’nin Lovemark’ı” ödülleri.~
- 2011 ve 2013’de Mediacat ve Ipsos KMG araştırması sonucu fast food kategorisinde “Türkiye’nin En Samimi Markası” birincilik.
- Türkiye’deki Burger King restoran zincirleriyle 2012 EMEA Konferansı’nda “En çok kâr eden franchisee” ödülü.
- MediaCat araştırma sonuçlarına göre “2012’nin en çok konuşulan fast food markası” ödülü.
- 2013’te AVM’lerde En Çok Beğenilen Marka Ödülleri’nde restoran kategorisinde birincilik.

SBARRO
- Sbarro LLC tarafından “2011 Yılının En Başarılı Franchisee” ödülü.
- Sbarro LLC tarafından “2011 Yılının En Hızlı Büyüyen Restoranı” ödülü.
- Sbarro LLC tarafından “2012 Yılı En Hızlı Büyüme” ödülü.
- Sbarro LLC tarafından “2012 Pazarlama Alanında En Başarılı Franchise” ödülü.
- Sbarro LLC tarafından Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yer alan Sbarro Restoranı ile “2012 Yılı Önceki Yıla Göre En Büyük Satış Artışı Gerçekleştiren Restoranı” ödülü.

POPEYES
- 2010 yılında Türkiye’deki Popeyes restoran zincirleriyle “En Hızlı Büyüyen Ülke” ödülü.
- AFC Enterprises,Inc. tarafından “Bronze Plate (Bronz Tabak)” ödülü.
- AFC Enterprises,Inc. tarafından “Ramp Up Unit Growth (Birim Bazında En Hızlı Büyüme)” ödülü.
- Popeyes restoran zincirleri ile AFC Enterprises, Inc. tarafından 'Marka bilinirliğini oluşturmak, küresel ödülü’

ARBY’S
- Türkiye’deki restoran sayısını 8 ay gibi kısa bir sürede 22’ye çıkaran TAB Gıda bünyesindeki Arby’s global Arby’s’den 'Hızlı Büyüyen Ülke’ ödülünü aldı.
- Medicat Net Tavsiye Skoru araştırma sonucuna göre “2012 yılı ürünleri en çok tavsiye edilen hamburger zincir restoranı”.
- 2013’te Arby’s Global’den “Hızlı Büyüyen Restoran Sayısı” ödülü.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz