"4G'nin fiyatı belli oldu!"

4G ihalesi toplam asgari değeri 2.3 milyar dolar olarak belirlendi. İhale bedeli nasıl ödenecek?

18 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
4G'nin fiyatı belli oldu!
Bakanlar Kurulu IMT (entegre edilmiş mikrodalga teknolojileri) (4G mobil telefon) yetkilendirmesinde ihaleye çıkacak frekanslara ilişkin asgari değerleri belirledi. Buna göre, 4G ihalesi toplam asgari değeri 2.3 milyar dolar olarak belirlendi.

BANKALAR YAKIN TAKİPTE! TIKLAYIN!

İHALE BEDELİ NASIL ÖDENECEK?

İhale bedeli peşin veya ilki peşin olmak üzere dört eşit taksitte ödenebilecek. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ekinde yer alan 4G ihalesine ilişkin liste 800 ile 2,600 MHz frekansları arasında, farklı bant genişliklerinde 20 dilimden oluşuyor. 

4G NE GETİRECEK?
4G sayesinde cep telefonları, bilgisayar gibi çalışacak ve aynı ya da daha yüksek oranda veri paylaşım hızına sahip olacak. 3G'de görülen kapsama alanı sorununu çözmesi beklenen 4G'de bağlantı hızı, 100 Mbps, wi-fi'da ise 1 Gbps'ye kadar çıkabiliyor.  3G'ye sahip bir cihazla oyun yüklemek ortalama 3 dakika sürerken, bu hız 4G'de 25 saniyeye düşüyor. 3G'li bir cihazda kullanıcılar ortalama 10 saniyede müzik indiriyor. 4G bu süreyi 1 saniyeye düşürüyor. 3G'de vüdeo yüklemek isteyen kullanıcılar ortalama 20 saniye beklemek zorunda.


4G'de işe bu süre 1 saniye.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz