Akıllı network'lere odaklandık

2014 yılına T-Systems Türkiye açısından oturmuş ve kanıtlanmış bir hizmet portföyü ile giriyoruz” diye devam ediyor. T-Systems Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu ile telekomun geleceğini konuştuk.

29.04.2014 12:48:170
Paylaş Tweet Paylaş
Akıllı network'lere odaklandık
T-systems, tüm dünyada Deutsche Telekom’un Kurumsal Müşteri Markası olarak tanınıyor. 2005 yılında Türkiye ofisini kuran şirket Türkiye’deki varlığını her yıl daha da güçlendiriyor.

T-systems Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu, 2013 yılını oldukça verimli geçirdiklerini belirtiyor ve “2013’te yeni projeler aldık. Yılı pazar payı açısından yine ilk 5 operatör arasında kapattığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. 2014’te ‘akıllı network’lere odaklandık" diyor.

T -Systems, dünyada Deutsche Telekom’un kurumsal müşteri markası olarak tanınıyor. Şirket Türkiye’deki varlığını her yıl daha da güçlendiriyor. T-Systems Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu, 2013 yılını oldukça verimli geçirdiklerini belirtiyor ve “2013 yılında mevcut bazımızı koruyarak yeni projeler aldık.

Yılı pazar payı açısından yine ilk 5 operatör arasında kapattığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz” diyor. Kılıçoğlu, telekom sektörüne yön veren liderlerden biri. Şirketi T-Systems’ın da telekom sektörünün öncülerinden biri olduğuna dikkat çekiyor.

2014 ajandalarının en önemli maddelerinden birinin geleceğe yönelik ‘akıllı network’ler diye adlandırdıkları hizmet ve çözüm grubunda daha da büyümek olduğunu söylüyor. Kılıçoğlu, “Burada sağlık, enerji ve otomotiv sektörlerine yönelik geliştirdiğimiz çözümler öne çıkıyor.

2013 yılı içinde yatayda telekom hizmetlerinin yanı sıra BT hizmetlerini de oluşturmuş bulunmaktayız. Bunun yanı sıra akıllı network’ler diye bahsettiğimiz hizmet grubunda da sağlık ve enerji sektörlerine yönelik çözümlerimizi öne çıkarmış bulunmaktayız.

Bu açıdan baktığımızda 2014 yılına T-Systems Türkiye açısından oturmuş ve kanıtlanmış bir hizmet portföyü ile giriyoruz” diye devam ediyor. T-Systems Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu ile telekomun geleceğini konuştuk.~
2013 yılı telekom sektörü ve sizin açınızdan nasıl geçti?
2013, telekom hizmetlerimizin yanında bilgi teknolojilerine yönelik hizmetlerimizi de güçlü bir şekilde poziyonladığımız bir yıl olarak geçti. T-Systems, dünyada Deutsche Telekom’un kurumsal müşteri markası olarak, sadece telekomünikasyon hizmetlerini değil aynı zamanda bilgi teknolojileri hizmetlerini de tek elden sağlama hedefinde.

Bilgi ve iletişim teknolojisi çözümlerini tek elden sağlayabilen nadir sistem entegratörlerinden biriyiz. Hizmet porfoyümüze baktığımız zaman 30 civarında farklı hizmet grubundan oluştuğunu görmekteyiz. Bu hizmet gruplarını en basit anlamda yatay hizmetler ve dikey hizmetler olarak 2 gruba kategorize edebiliriz.

Yatay ve dikey hizmetlerle neleri kastediyorsunuz? Ne gibi çözümler sunuyorsunuz?
Yatay hizmetlerde hedefimiz, müşterilerimize bulundukları sektörden bağımsız olarak standart çözümler sağlamak. Burada birinci seviyede telekomünikasyon hizmetlerini görebiliriz.

Bu çözüm grubunda müşterilerimizin kurumsal anlamda ses, veri, video, internet gibi temel ihtiyaçları olan ağ ve telekom hizmetlerinin yanı sıra UCC tarzında yönetilebilir hizmetleri de sağlıyoruz. İkinci seviyede bilgi teknolojileri hizmetlerini görmekteyiz.

Bu çözüm grubunda da veri merkezi hizmetlerinden uç kullanıcı destek hizmetlerine kadar müşterilerimizin ihtiyaç duyacakları hizmetleri bulunduruyoruz.Üçüncü seviyede ise uygulama yönetim hizmetlerimiz bulunuyor.

Bu grupta müşterilerimizin ana iş uygulamaların destek oluyoruz ve yönetimini sağlıyoruz. Dikey hizmetlerimizle müşterilerimize bulundukları endüstrilere spesifik bilgi birikimimizi yansıtabileceğimiz çözümlere odaklanıyoruz.~
Burada üretim, telekomünikasyon, hizmet ve kamu öne çıkan sektörler arasında yer alıyor. Bu iki kategori dışında bir de geleceğe yönelik ‘akıllı network’ler diye adlandırdığımız bir hizmet ve çözüm grubumuz var. Burada da sağlık, enerji ve otomotiv sektörlerine yönelik geliştirdiğimiz çözümler öne çıkıyor.

Türkiye’deki yapımızda, biraz evvel bahsettiğim gibi, 2013 yılı içerisinde yatayda telekom hizmetlerinin yanı sıra BT hizmetlerini de oluşturmuş bulunmaktayız. Bunun yanı sıra akıllı network’ler diye bahsettiğimiz hizmet grubunda da sağlık ve enerji sektörlerine yönelik çözümlerimizi öne çıkardık.

Bu açıdan baktığımızda 2014 yılı T-Systems Türkiye açısından oturmuş ve kanıtlanmış bir hizmet portföyü ile giriyoruz.

Abone sayısı ve pazar payı anlamında 2013’te kazanımlarınız neler oldu? Sektörde T-Systems nasıl bir noktaya geldi?
Abone sayısı ve pazar payı ile ilgili 2013 yılsonu rakamları henüz elimize ulaşmadı fakat 2012 yılında altyapı işletmeciliği anlamında ilk 5 operatör arasında yer alıyorduk. 2013 yılında mevcut bazımızı koruyarak yeni projeler aldığımızı göz önünde bulundurursak pazar payı açısından yine ilk 5 operatör arasında yer aldığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

2014 ajandanızın en önemli maddeleri neler? Bu temel konularda eylem planınız ne olacak?
2014 yılında “akıllı network”ler diye adlandırdığımız sağlık ve enerji çözümlerinin ve projelerinin üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Özellikle sağlık alanındaki Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Kamu Özel Ortaklığı kapsamında yapılmakta olan büyük yatak kapasiteli kampüs hastanelerinin otomasyonu konusundaki çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz.

2014 ve sonrası için telekom sektörünün en önemli gündem maddeleri neler olacak?
Bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki genel trendler üzerinden bakacak olursak şu an bu teknolojileri yönlendiren 4 ana trendden bahsedebiliriz: Mobilite, bulut, sosyal ağlar ve büyük veri. ~
Telekom sektörünün, regülasyon, 4G, altyapı yatırımları, fix-mobile convergence gibi geleneksel konularının yanı sıra bilişim teknolojileri ile iç içe yürümekte olan bu ana trendler önemli gündem maddeleri olacak. Özellikle bulut teknolojileri ile birlikte telekom operatörleri ürün bazlı yaklaşımların yanına hizmet bazlı yaklaşımları daha fazla ekleyecekler.    

FİYAT REKABETİNDEN ÇIKIŞ VAR MI?
TREND AŞAĞI YÖNLÜ

Telekom sektöründe bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de fiyat odaklı bir rekabet var ve birim bazında fiyatlar aşağı yönde bir trend izliyor. Bu tarz bir rekabette öne çıkmak fiyat odaklı değil katma değer odaklı çözümlerle gerçekleşebilir.

Müşterilerimize çözümlerimizle katma değer yaratırken aynı zamanda fiyat/kazanç açısından etkin çözümler oluşturmaktayız. müşterİ devrİ 2010 itibarıyla artık müşteri çağının başladığını görmekteyiz.

Müşteri artık iş dünyasının merkezine oturmuş durumda ve üretimden dağıtıma kadar birçok süreçte etkin bir rol oynuyor.  Bugün artık müşteri kendi aracını tasarlayarak onu satın alma lüksüne sahip, alışveriş yaptığı markette hangi ürünlerin olması kararını verebilme esnekliğine sahip.

DEĞİŞİMDE DE LİDELER
Aynı zamanda müşteriler mobil cihazlar ve kişisel bilgisayarlar üzerinden ürünler, markalar, gelişmeler hakkındaki bilgilerini birbirleri ile paylaşarak iş dünyasındaki değişimlerde en etkin birey haline geldi.

Dolayısı ile biz çözümlerimizde kendi müşterilerimizi onların müşteri ile aralarındaki mesafeyi kısaltacak ve onları bu konuda etkin kılacak şekilde oluşturmakta ve sunmaktayız.~
“YENİ TEKNOLOJİLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”
ENERJİ SEKTÖRÜN ÖNEMLİ

Akıllı network’lere odaklandık. Enerji sektörünü ele alacak olursak bu sektöre yönelik 3 ana hizmetimizi “akıllı sayaç sistemleri”, “BT hizmetleri” ve “akıllı şebeke çözümleri” olarak sayabilirim. Akıllı sayaç, dağıtım şirketlerine elektrik, gaz ve su tüketiminin anlık ölçümünü sağlayan bir sistem.

Sayaçlara veya sayaçlara yakın yerlere konulan konsantratörler sayesinde tüketim miktarları ölçümleniyor ve bu bilgiler 15 dakikalık aralarla merkezde bulunan sistemlere iletiliyor. Bu sayede hem sağlayıcı şirket hem kullanıcı kullanılan elektrik, su ve gaz miktarını 15 dakikalık aralarla takip edebiliyor.

AKILLI ŞEBEKE İHTİYACI
Yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye girmesiyle birlikte dağıtım şebekeleri daha karmaşık hale geliyor. Akıllı şebeke çözümlerine duyulan ihtiyaç da arttı. Çünkü rüzgar ve güneş gibi enerji kaynaklarının sürekliliğinin aynı olmamasından dolayı artan enerji talebini dengelemek için şirketler kesinti yapmak zorunda kalabiliyor.

DENGE KORUNMALI

Güneş ve rüzgar enerjisinin kontrol edilebilir olmaması ve kendi enerji ihtiyacı için ürettiği enerjiyi şebekeye veren tüketicilerin de artmasıyla birlikte gelecekte enerji üretimi ve tüketimindeki dengeyi korumak çok önemli olacak. Çözüm ise akıllı BT sistemleri ile şeffaf tüketim ve üretim verilerini kullanan aktif yük yönetim sistemlerinde. Bu sistemler ayrıca doğru zamanda doğru karar vermemizi de destekleyecek.~
KONUŞAN CİHAZLAR DEVRİ
M2M’İN ARDI

T-Systems olarak M2M yapısı ile birlikte onun arkasında yer alan akıllı bilgi ve iletişim teknolojileri yapısının oluşturulmasına ve bunların hizmet olarak müşterilerimize ulaştırılmasına odaklandık.

M2M kısmını sadece cihazların dış dünya ile iletişimini sağlayacak yapılar olarak düşünecek olursak bu cihazlardan elde edilen verilerin işlenmesi ve bu verilerin işin ihtiyacını karşılayacak şekilde kullanabilir halde sunulması gerekmekte.

SAĞLIKTA TELEKOM
Sağlıktan örnek verecek olursak belirli hastalıkların, diyabet, kalp hastalıkları gibi, uzaktan sürekli olarak belli verilerin hastalardan uygun cihazlar sayesinde alınıp kontrol merkezlerine iletilerek uzaktan takip ve tedavi yapıları oluşturulabilmekte. Telemedicine diye adlandırılabilecek bu çözüm ve hizmetlerde kronik hastalıkların uzaktan takip ve tedavisi gerçekleştirilebilmekte.

GÖMÜLÜ SİSTEMLER
Otomotiv sektöründe de telekom teknolojileri sayesinde çok önemli yenilikler gerçekleşiyor. Gelecekte bütün otomobillerin gömülü sitemler sayesinde dış dünya ile iletişimi sağlanacak.

Hem araçlar arası iletişim hem araçlarla trafik ışıkları veya çevredeki başka cihazlarla iletişim sağlanarak güvenli sürüş, araç bakımları, navigasyon, araç içinde bilişim teknojilerinin kullanılması gibi pek çok farklı konuda araç sürücüsüne kolaylık yaratabilecek çözümler oluşacak.~

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
T-Systems olarak hali hazırda sağlık, enerji ve otomotiv sektörüne bu çözümlerle odaklanmış bulunmaktayız. Bunun yanında Deutsche Telekom bünyesinde oluşturulmuş olan M2M iş ortağı platformu sayesinde de farklı sektörlere yönelik çözümleri de yine müşterilerimize direkt veya iş ortaklarımız sayesinde ulaştırabilmekteyiz.

T-Systems Türkiye olarak da bu konularda sağlık ve enerji sektörlerine odaklı bir şekilde çalışmalar yürütmekteyiz.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz