"Esas patlama 5 yıl sonra olacak"

Hasan Ali Polat, bulut bilişim Forrester’ın tahminlerine göre yılda yüzde 15 büyüme oranını yakaladığını söylüyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Esas patlama 5 yıl sonra olacak
Atos, teknoloji dünyasının onde gelen şirketlerinden... Siemens’in BT çözümleri bölümüyle yaptığı birleşmeden sonra büyük bir atağa kalktı. Bunun izlerini Bulut Bilişimde ortaya koyduğu performansta da görmek mümkün. Atos Yönetilen Hizmetler Portföy Yöneticisi Hasan Ali Polat, sektörün esas büyümesini önümüzdeki 5 yılda göstereceğini söylüyor. “2020’de pazarın büyüklüğü 267 milyar dolara ulaşacak” öngörüsünde bulunuyor ve şirket olarak bu pazara hazır olduklarının altını çiziyor.

Atos, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri... Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Atos’un güçlü bir bulut hizmet bölümü var. Türkiye’de de giderek büyüyen bu birimin başında Yönetilen Hizmetler Portföy Yöneticisi Hasan Ali Polat yer alıyor. Hasan Ali Polat, bulut bilişim pazarının bütün dünyada hızla geliştiğini, önde gelen araştırma şirketlerinden Forrester’ın tahminlerine göre yılda yüzde 15 büyüme oranını yakaladığını söylüyor. Türkiye’deki şirketlerin de bu konuya verdikleri önem ve yatırımlarının arttığına dikkat çeken Hasan Ali Polat, sorularımızı yanıtlarken şu konuların altını çizdi:

DÜNYADA SEKTÖR NASIL BÜYÜYOR?
Günümüzde bilişim hizmetleri pazarına damgasını vuran konu başlıklarından biri hiç kuşku yok ki “bulut bilişim”. Sosyal medyada paylaşılan veriler, elektronik postalar, fotoğraflar, videolar, insanlık tarihinde eşi görülmemiş bir veri büyüklüğü oluştururken, IDC ve diğer araştırma şirketlerinin rakamları da bunun eşliğinde bulut bilişim pazarın hızla büyüdüğünü gösteriyor. Öyle ki bu çalışmalara göre, bulut bilişim ve büyük veri pazarının yılda ortalama yüzde 15 büyüyor. Dünyanın en ünlü araştırma şirketlerinden Forrester’ın raporu da aynı gerçeği bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu rapora göre, bulut bilişim pazarı dünyada 10 milyar dolarlık büyüklüğü aşmış durumda.

TÜRKİYE’DE SON 1 YILIN BİLANÇOSU
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de işletmeler, BT ilk yatırım ve maliyetlerini düşürmek adına daha sık bulut bilişim çözümlerinden faydalanmaya başladı. Bu sistemler ayrıca çalışanların hız, esneklik ve yenilikçilik beklentilerini de daha kolay karşılayabiliyor.

Buna rağmen ülkemizde bulut bilişim pazarının henüz hedeflenen rakamlara ulaştığını söylememiz mümkün değil. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu konuda pazarda bir patlamanın yaşanmasını bekliyoruz. Özellikle ilk yatırım maliyetlerini azaltmak isteyen farklı ölçekteki şirketler, bulut bilişim hizmetlerinden daha fazla faydalanmaya başlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz