"Gelecek nesiller için 3 temel alanda gelişim hedefliyoruz"

Siemens, için sürdürülebilirlik konusu kurum kültürünün temel direği.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Gelecek nesiller için 3 temel alanda gelişim hedefliyoruz
Şirketin yönetim kurulunda sürdürülebilirlikten sorumlu bir üye bulunuyor. Gelecek nesiller adına sorumlu davranarak her alanda gelişimi hedefleyen Siemens’in bu alanda bir stratejisi ve bu strateji doğrultusunda belirlediği prensipleri de mevcut. şirket, gelecekte sürdürülebilir iş uygulamalarının sağladığı büyüme fırsatlarına da daha çok odaklanmayı planlıyor. Gelecek nesiller adına sorumlu davranarak ekonomik, çevresel ve sosyal alanda gelişim elde etmek. Siemens için sürdürülebilirliğin anlamını bu şekilde özetlemek mümkün. Entegre bir teknoloji şirketi olarak Siemens, hem müşterilerinin hem de şirketin sürdürülebilir gelişimini teşvik etmek amacıyla çalışıyor.

Bir kurum kültürü olarak “sürdürülebilirlik” anlayışını benimsemiş olan Siemens, şirket içindeki sürdürülebilirlik organizasyonuyla da konuya verdiği önemi yansıtıyor. Siemens Yönetim Kurulu’nda sürdürülebilirlikten sorumlu bir üye bulunuyor. Bu yöneticinin görevi Sürdürülebilirlik Kurulu ve Sürdürülebilirlik Ofisi’ndeki çalışmaları koordine etmek ve faaliyetlerini denetlemek. Siemens Sürdürülebilirlik Kurulu, şirketin sürdürülebilirlik strateji ve programının geliştirilmesinin yanı sıra sürdürülebilirlik performansını da denetleyip raporluyor.

STRATEJİK PRENSİP VE ÖNLEMLER
Siemens’in sürdürülebilirlik programı kapsamında uyguladığı stratejik önlemler de çeşitlilik gösteriyor. Özellikle günümüzün en acil çevre sorunlarına cevap vermeyi amaçlayan bu önlemleri şu şekilde özetlemek mümkün:
- Siemens Çevreci Portföyü’nde sunulan ürünler Siemens sektörlerinde ve bölgesel şirketlerinde ön plana çıkarılıyor. Burada amaç, şirket hedeflerini kârlılık ve sera gazı emisyonlarının azaltılması yönünde gerçekleştirmek.
- Şirket karbon ayak izini minimum düzeye indirmek için dünya genelinde kendine ait 100'ü aşkın lokasyonda enerji verimliliğini analiz ediyor. İyileştirilebilecek alanlar tespit edildiğinde operasyonların enerji açısından daha verimli ve daha iklim dostu bir hale getirilmesi için harekete geçilmesi planlanıyor.
- Paydaşlarla bu konuda kurulan diyalog yoğunlaştırılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz