"Numara taşıma ve kârlılıkta lider olduk"

Erkan Akdemir, sektöre yön verecek trendleri şöyle anlattı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Numara taşıma ve kârlılıkta lider olduk
Cirosal anlamda 15 milyar TL'yi bulan ve hızlı büyüyen bir sektör olan mobil iletişim 2011'de büyümesini hız kesmeden sürdürdü. Türkiye'de kişi başı cep telefonu kullanıcı sayısı neredeyse nüfusu yakaladı ve 64,8 milyona ulaştı. Mobil haberleşmede sesin payı azalma göstermiş olsa da mobil veri gelirlerinin ciddi bir artış içinde olduğu bir yıl geride bırakıldı. Bu ortamda sektörün en rekabetçi oyuncularından Avea da önemli gelişmeler kaydetti. 201 l'i "kalite" ve "yatırım" yılı olarak ilan ettiklerini belirten Avea CEO'su Erkan Akdemir, bu doğrultuda hemen hemen her ay yeni bir ilde, yatırım atağı içerisinde olduklarını ve kapsama alanlarını yüzde 50 artırdıklarını söylüyor. Akdemir, "Türkiye'nin her yerinde kapsama oranımız yüzde 97,4'e ulaştı. Bu ciddi yatırımlarımız, yeni müşteri, tüketicilerin ses dışında da ta ve 3G kullanımının artışı olarak geri döndü. Geçen yılın aynı dönemine göre müşteri tabanını en çok büyüten, müşteri başı kullanımı ve faturalı ARPU'su en çok yükselen, önceki çeyreğe göre kârlılığını en çok artıran, yüzde 44 ile en yüksek faturalı hatlı müşteri oranına sahip, mobil numara taşıma kapsamında lider operatör olduk" diyor. Avea CEO'su Erkan Akdemir, hem sektörün hem kendilerinin son dönemde yaşadığı gelişmeleri ve önümüzdeki dönemde sektöre yön verecek trendleri şöyle anlattı:

Türkiye'de telekom sektörü özetle nereden nereye geldi? Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında sektör gelişiminin hangi noktasında?

- Türkiye'nin genç nüfus yapısı sektör büyümesine olumlu etki yapan en önemli faktör. Bir yandan da mobil veri kullanımı ve bu kullanımdan faydalanan servislerin çoğalması ile gelirler artacak. Cirosal anlamda 15 milyar
TL'yi bulan ve hızlı büyüyen bir sektör olan mobil iletişim 2011'de büyümesini hız kesmeden sürdürdü. Türkiye'de kişi başı cep telefonu kullanıcı sayısı ise neredeyse nüfusu yakaladı ve 64,8 milyona ulaştı. Mobil haberleşmede sesin payı azalma göstermiş olsa da mobil veri gelirlerinin ciddi bir artış içinde olduğu bir yılı geride bıraktık. BTK verilerine göre, 2011 yılı ilk 3 çeyrek dönemini net numara taşımada ulaştığımız 510 bin rakamı ile sektör lideri olarak kapattık. 2011 üçüncü çeyrek sonuçlarına göre mobil internet kullanımı da Ocak 2011'den bu yana yüzde 120 oranında artış göstermiş bulunuyor. Abone başına düşen kullanım oranlarında ise Ocak 2011'den itibaren yüzde 80 oranında büyüme görüyoruz. Sektörün gelirleriyle birlikte kârlılığı da bu dönemde arttı.

2012'de sektörle ilgili beklentiler neler?
- Yaşam kalitesini artırarak çeşitlenen mobil iletişim hizmetleri, özellikle artan veri kullanımı, tablet ve akıllı cihazlardaki çeşitlilik ve onlara yönelik yükselen talep ve bunlarla gelen mobil uygulamalar ön planda olacak. Masaüstü cihazlarda yapılan tüm işlemler için mobil cihazlar kullanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz