"Teknoloji devine rekor ceza!"

ABD'li teknoloji devi patent hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle cezaya çarptırıldı. İşte verilen ceza miktarı ve şirketin kasasındaki para...

25 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Teknoloji devine rekor ceza!
Teknoloji dünyasının en çok tercih edilen markalarından olan Apple, patent hakkını ihlal ettiği nedeniyle rekor bir para cezası ile karşı karşıya kaldı. Apple ürünlerinde bulunan iTunes yazılımının, Texas merkezli patent lisans şirketi Smartflash adlı şirketin sahip olduğu üç patent anlaşmasını ihlal ettiği bildirildi.

TÜRKİYE RESMEN UÇUŞA GEÇTİ! TIKLAYIN!

BAŞVURUDA BULUNULDU

Smartflash ise 852 milyon dolarlık bir mali zararın yaşandığını kaydederek Apple hakkında başvuruda bulundu. Texas Bölge Mahkemesi’nde jüri üyeleri arasında yaklaşık 8 saat süren müzakerenin ardından Apple’ın, Smartflash’a ait patentleri kasten izinsiz bir şekilde kullandığı gerekçesiyle şirkete 533 milyon dolar ceza ödemesi kararına varıldığı öğrenildi.

AÇIKLAMA YAPILDI

Apple’ın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Çalışanlarımızın yıllarını harcayarak geliştirdiği kendi fikirleri için bu şirkete ödeme yapmayı reddediyoruz. Ne yazık ki mahkeme yoluyla mücadele etmeyi sürdürmekten başka seçeneğimiz yok” denildi.

KASASINDA NE KADAR VAR?

Smartflash, 2013 yılı Mayıs ayında iTunes yazılımının, indirilen şarkı, video ve oyunlara erişilmesi ve depolanmasına ilişkin patentlerini ihlal ettiği gerekçesi ile Apple’dan davacı olmuştu.Apple'ın 3 Şubat itibarıyla kasasında 178 milyar dolar nakdi bulunuyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz