"Türk şirket dünya devine satıldı!"

Delivery Hero, online yemek sipariş sitesi Yemeksepeti'ni 589 milyon dolar değer üzerinden satın aldı.

6 MAYIS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Türk şirket dünya devine satıldı!
Gıda dağıtım şirketi Delivery Hero, internet yemek dağıtım şirketi Yemeksepeti'ni satın almak için anlaştığını ve satın almaya konu işlem bedelinin 589 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Berlin Merkezli Delivery Hero tarafından yayımlanan bültende satın almanın nakit, Yemeksepeti'nin ortaklarının Delivery Hero'da hissedar olması aracılığıyla finanse edileceği belirtildi. Yemeksepeti satın alımı ile, aktif olduğu ülke sayısını 32’ye çıkaran Delivery Hero, 100 fazla partner restoran üzerinden, aylık yaklaşık 10 milyon siparişe aracılık edecek.

8 ÜLKEDE FAALİYETTE
2001’de henüz üniversiteden yeni mezun olan Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Gökhan Akan ve Cem Nufusi tarafından kurulan Yemeksepeti, bugün Türkiye dahil 8 ülkede hizmet veriyor.

NEVZAT AYDIN GÖREVİNİ SÜRDÜRECEK Mİ? 
Bu yatırımla beraber CEO Nevzat Aydın, Yemeksepeti’ndeki görevini sürdürecek ve Delivery Hero’nun yönetiminde aktif rol üstlenerek, global anlamda şirketin büyümesine katkıda bulunacak.

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın satışla ilgili, “2001 yılında 4 kişiyle hayata geçirdiğimiz Yemeksepeti, bugün 400 kişilik bir ekiple 7 gün 24 saat, milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırıyor. İnsanlara “Yemeksepeti yokken ne yapıyorduk?” dedirten bir iş modeli kurabilmek oldukça gurur verici.15 yıllık geçmişimizde yerli ve global birçok farklı yatırımcı tarafından teklifler aldık, fakat hep doğru zamanı ve doğru partneri bekledik. Global hedefleri, iş yapış tarzı ve kurumsal kültürü bizimle bu denli örtüşen bir iş ortağı ile yolumuza devam edecek olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Şimdi artık 15 senelik deneyim, teknik bilgi ve bize has inovatif iş yaklaşımımızı, Delivery Hero ile birlikte daha geniş coğrafyalara yayma zamanı” dedi.

'MOTİVASYON VE İLHAM VERDİ'
Delivery Hero CEO’su Niklas Östberg: “Delivery Hero olarak bu sektördeki birçok şirketi derinlemesine analiz ediyoruz. Şimdiye kadar Yemeksepeti’nin gösterdiği performans kriterlerine yaklaşabilen bir örnekle daha karşılaşmadık. 15. yılında bile etkileyici büyüme oranlarını tutarlı bir şekilde gerçekleştirmesi, bize yaptığımız işte motivasyon ve ilham verdi. Nevzat ve ekibi, bu iş modelinin gelişmekte olan pazarlarda ne kadar başarılı olabileceğini Türkiye’de ve bölgede kanıtladı. İnovatif iş anlayışı ve dinamizmi ile Yemeksepeti’nin performansı bundan sonra da, Delivery Hero’nun mevcut ve hedef pazarları için en iyi rol model olacak. Yemeksepeti gerçekten çok sıra dışı bir şirket ve Delivery Hero ailesine katıldıkları için büyük heyecan duyuyorum” diye konuştu.

Yemeksepeti Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Yunanistan olmak üzere 7 ülkede daha operasyonlarını sürdürüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz