Uçtan uca çözümler sunuyoruz

Erhan Savaş, bulut bilişim hizmetlerine ve bu alandaki gelecek planlarına ilişkin sorularımızı yanıtladı.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Uçtan uca çözümler sunuyoruz


Huawei’nin bulut bilişimdeki gücü hakkında bilgi verir misiniz?

- Huawei’nin bulut bilişimde yarattığı en önemli fark uçtan uca çözüm sağlayabilmesi. Huawei, bulut bilişimin tüm katmanlarında kullanılan teknolojileri üretip bunları bütünleşik olarak çalıştırmakta. Sırasıyla veri merkezi, veri merkezinde bulunan fiziksel donanımlar (switch, sunucu, disk sistemler gibi), bu donanımlar üzerinde çalışan sanallaştırma katmanı ve yönetim yazılımları, bunlar üzerinde çalışan farklı bulut bilişim çözümleri Huawei tarafından üretiliyor. Bulut üzerinde 70 binden fazla uç noktaya hizmet veren dünyanın en büyük “sanal masaüstü” çözümünü Huawei kendi altyapısında kullanıyor. Telekom altyapısındaki uzmanlığını bulut bilişim çözümlerinde kullanarak üst seviyede erişilebilirlik sağlaması da Huawei’nin önemli bir gücü.

Bulut bilişime yönelik Ar-Ge çalışmalarınız var mı? Bunun için ne kadarlık bir bütçe ayırıyorsunuz?
- BT alanındaki ürünlerinin rekabet gücünü koruyabilmek ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda ürünlerin gelişimini sürdürmek Huawei'nin önem verdiği bir konu. Bu doğrultuda tüm ürünlerinde Ar-Ge yatırımlarını sürekli artırıyor. Huawei ürünlerini 140 ülkede müşterilerine sunan dünya çapında bir firma. Shenzhen, Xi’an, Pekin, Hangzhou, ve Chengdu’da sadece bulut bilişim ürünlerini geliştirmeye odaklanmış 6 binin üzerinde mühendisin çalıştığı bir “Bulut Bilişim Ar-Ge Merkezi” bulunuyor. Bunun yanında BT ürünlerinde Ar-Ge faaliyetlerinde de 10 binin üzerinde çalışanı var. Aynı zamanda bulut bilişim konusunda standartların belirlenmesinde rol alan organizasyonlarda Huawei de yer alarak bulutun geleceğinde etkili oluyor. Huawei DMTF’de (Distributed Management Task Force) başkan yardımcısı seviyesinde temsil ediliyor.

Bulut bilişim konusundaki iş ortaklarınız kimler? Kimlere hizmet veriyorsunuz?
- Bulut mimarisini oluşturabilmek için sunucular, depolama sistemleri, sanallaştırma yazılımları ve BT uygulamaları gibi çok geniş bir ürün yelpazesinin uyumlu çalışması gerekiyor. Açık ve işbirliğine dayalı felsefesi ile Huawei, uçtan uca bulut bilişim çözümleri sunabilmek için Intel, IBM, Accenture, Citrix, CA ve Parallels de dahil olmak üzere 300'den fazla iş ortağı ile çalışıyor. Bizim bulut bilişimde en önemli müşterilerimiz bulut servisleri vermek isteyen mevcut telekom ve data servisi sağlayan müşterilerimiz. Bunun yanında kurum içinde özel bulut çözümleri oluşturmak isteyen kurumsal işletmelere ve devlet kurumlarına da hizmet veriyoruz. Bulut bilişim çözümlerimizi sektörel bazda da gruplayarak medya, eğitim, sağlık gibi farklı sektörlere çözümler üretiyoruz.

“HAZIR SERVİS SAĞLIYORUZ”

Huawei olarak kendi özel bulut altyapısını kurmak isteyen kurumlara veya mevcut yapısına yeni bulut servisleri eklemek isteyen firmalara danışmanlık ve yönetim desteği sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Savaş, “Bu yıl başında duyurusu yapılan Huawei CSB (Cloud Service Brokerage) ürünümüz ile genel bulut servisi verecek firmalara hazır servisler sağlamaya başladık. Bu ürün temelde bir bulut ürünleri satış portalı ve içinde dünya genelinde kullanıma uygun, anlaşması yapılmış hazır bulut uygulamaları var. Ürüne lokal uygulamaları da bütünleştirmek mümkün. Bu ürün üzerindeki uygulamaları iki farklı kıtadaki veri merkezlerimizdeki altyapılarda çalıştırarak müşterilerimize sunacağız” diye anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz