İstenmedik sonuçlar

24.02.2016 14:52:430
Paylaş Tweet Paylaş
İstenmedik sonuçlar
Joe, bölgedeki önde gelen varlık ve veraset planlama avukatlarından biri olma unvanına sahipti. Bu alandaki şöhreti, yasal anlamda sağlam belgeler hazırlamasından kaynaklanıyordu. Ancak yıllar geçtikçe varlık ve veraset planlama vakalarının dikkate değer oranda kısmı, müşterilerinin onun parlak planlarına pasif bir direniş göstermesiyle hüsrana uğruyordu. Eyleme geçmemenin sonuçlarının ölümcül olabildiği hallerde bile bazı müşterileri kendilerine zarar vereceğini bile bile ondan uzak duruyor ve bir plan yapılmasına karşı direniyordu. Bu moral bozucu müşteriler, yapılan aramalara geri dönmüyor, randevuları sürekli erteliyor, belgeleri onaylamaktan imtina ediyor ve genel anlamda söylemek gerekirse ayak sürüyorlardı. Geçenlerde bir çiftle yaşanan bir vaka, bu duruma çok iyi bir örnekti. Şayet bu çiftten herhangi biri (80’li yaşların ortalarında olan) mirasını ciddi bir emanet fonuna devretmeksizin ölürse onların toplam varlıklarından milyonlarca dolarlık lüzumsuz vergi ödenmesi gerekecekti. Fred, bu vakadan çekilmeyi düşünüyordu. Çünkü Fred, bu ailenin dinamikleri hakkında biraz sondaj yaptıktan sonra gelecek kuşağın 5 çocuğundan birinin ebeveynlerine duygusal anlamda şantaj yaptığını keşfetmişti. Bu kadın, anne ve babasına karşı erkek kardeşini şirkete başkan yapmaları durumunda çocuklarını asla göstermeyeceğini söylüyordu. Bir müşteri, danışmanının önerilerine karşı çıktığı zaman bu genellikle iki sorununun kesişmesinden kaynaklanır. Müşterinin meselelerinin değerlendirilmesinde önemli olan bir şeyler gözden kaçırılmıştır. Müşteri genellikle aile ilişkileriyle ilgili istenmedik sonuçları olabileceği korkusuyla bazı bilgileri saklıyordur.
SORUNLAR LİSTESİ
İşte size müşterinizde bir sondaj yapmanız durumunda yüzleşebileceğiniz bir sorunlar listesi: l Ailedeki kimyasal bağımlılık bir sırlar dünyası yaratır. Bu gibi sorunları olan aileler sıklıkla “sakın düşünme, hissetme, konuşma” tarzından üzerinde hiç konuşulmayan bir kurallar serisi yaratır. Bilgiye ihtiyaç duyan danışmanlar ise bu kuralı ihlal eder ve onların nasıl yapacaklarını bilmedikleri işleri yapmaları için üzerlerinde baskı kurarlar.
* Vergi kaçırmanın sonuçları ağırlıklı olarak aile liderlerinin üstüne kalabilir. Genellikle “yakalanmazsan bir şey olmaz” gibi yanlış düşünceler vardır. Vergi vermekten kaçan biri çoğunlukla kendi kanunsuz faaliyetlerini haklı çıkaran bir ruh haline sahiptir.
* Aile üyeleri arasında güvensizlik vardır.
* Kifayetsiz veliahtlar, yaşlı neslin başa çıkamayacakları kadar zor bir sorun olabilir.
* Mirasın eşitsiz dağılımı çocuklar arasında bir savaş başlatabilir.
* Mantıklı tartışmaları rayından çıkaracak duygusal tepkilerle dolu afet süreçlerine doğru bir temayül olabilir.
* Bakılıp büyütülmüş veliaht, artık şirkette kalmak istemediğine karar verebilir.
* Aile içinde adaletsizlik sorunları olabilir.
* Şirket kurucusu kontrolü devretmekte duygusal anlamda yetersizdir. Emeklilik kendisine intihar etmek gibi geliyor olabilir.
* Gelecek neslin pek de iyi bir iş çıkaramayacağı korkusu yaşanıyor olabilir.
* Güvensizlik veya ölümcül rekabetten kaynaklanan şeffaflık yoksunluğu yaşanıyor olabilir.
NE YAPMALI?
Fred başlangıçta bu kız kardeşin tavırlarının acınacak derecede içler acısı olduğunu düşünmüştü. Ancak onunla konuştuğunda, erkek kardeşinin başkan yapılmasına itiraz etmesinin haklı nedenleri olduğunu anlamıştı. O, ailenin elindeki varlıkları uzun vadede tehlikeye atabilecek riskler almaya yatkındı ve anne babası geçmişte birkaç vakada kendisini kefaletle kurtarmak zorunda kalmıştı. Aynı zamanda erkek kardeşi ebeveynlerini parmağında döndürüyordu ve onlar oğullarının asla yanlış bir şey yapmayacağını düşünüyordu. Ebeveynlerinin erkek kardeşine bu kadar fazla kontrol imkanı verme konusundaki düşüncelerini değiştirme çabası, sağır kulaklara çarpıp geri döndüğünden, o da finansal bir trajediyi engellemek için çocuklarını büyük anne babalarına göstermeme gibi çaresiz bir çabaya sarılmıştı. Sahne arkasında aslında neler olup bittiğini öğrenen Fred, bu aileye şirketi erkek çocuk dışında bir yatırımcıya satmaları tavsiyesinde bulunmuştu. Bu nasihatinde başarılı olarak ailenin şirketi satıp nakde dönmesini sağlamıştı. Ancak maalesef ki izleyen 5 yıldan sonra erkek çocuk, kendi yatırımcılarının güvenini kaybetmiş ve onların sermayelerini geri çekmeleriyle kurduğu şirkette tek başına yapayalnız kalmıştı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz