Sizi Yöneten ne?

22.12.2015 10:38:530
Paylaş Tweet Paylaş
Sizi Yöneten ne?
Sam, bizzat kendisinin kurduğu ve 30 yıl boyunca büyüttüğü şirketinin bundan sonra yoluna nasıl devam edeceği konusunda kendi çocuklarıyla çelişkiye düştüğüne inanamıyordu. Onlar şirketin bir kısmını elden çıkarmak için yönetimin küçük bir yetkili kurulun iki vekiline devredilmesini öngören bir oylamayı yapmak üzereydi. Masanın uzak ucunda Sam’in yüzüne kilitlenmiş üç dizi göz daha vardı. Onlar da Sam’in istemeyerek kurulmasına izin verdiği danışma kurulunun üyeleriydi. Sam, bundan 7 yıl önce çocuklarından direktörler kurulunu oluşturmalarını istediğinde niyeti, onları kendisi üzerinde yetkili kılmak değildi. Sonuçta her biri kendi seçtikleri meslekte mutluydu. Patron olmakla ilgilenmeye başladıkları günden itibaren ise Sam onlara şirket hakkında bilmeleri gerekenleri öğretmek için kurul toplantılarını bir vesile olarak kullanmaya karar verdi. Bir danışma kurulu kuruldu. Başlangıçta sinirlendiği danışma kurulunun bilgeliğini takdir etmeye başladı. Onların görevi mirasçı nesli etkili patronlar olacak şekilde işe hazırlamaktı.
DENEYİM ÖNEMLİ
Danışma kurulunun deneyimi, varlıkların tahsis edilmesi gibi konularda doğal olarak farklı tutumlar sergileneceğinden hissedarlar sözleşmesi taslağı oluşturulmasına yol açtı. Danışma kurulunun bu gibi bir durumda yüzleşilecek riskleri akıllıca öngörebilmeleri sayesinde Sam’in ne yapmak üzere olduğu bilinmediğinden aile kurulu askıya alındı. Sonuçta bir oylama çağrısı yapılsaydı Sam’in bir tarafta ve kendi çocuklarının başka bir tarafta olduğu bir kördüğüm tetiklenebilirdi. Bu içinden çıkılmaz durum hissedarların yetkilerini devrettikleri kurulu, şirketin bir bölümünün satışının kararı için harekete geçirebilirdi. 5 çocuğun her biri babalarının kurula karşı göstereceği saldırgan tepki için hazırdı. Sam’in işi mahkemeye taşımış olduğunu duymak onlar için bir sürpriz olmazdı. Ancak ne de olsa onlar da babalarının çocuklarıydı ve doğru olduğuna inandıkları konuda birbirleriyle dayanışma içindeydiler. Onlar pazara Çinlilerin girmesi durumunda söz konusu bölümün ürünlerinin sıkıntıya gireceğini düşünüyordu. Ayrıca rakiplerinin kendilerine açtığı satış fırsatı penceresinin 8 veya 9 ay içinde kapanabileceğini de tahmin ediyorlardı.
GERİLİMİN ÇÖZÜMÜ
Sam konuşmak için gırtlağını temizlediğinde herkes tedirginlik içindeydi. Sam başını önündeki notlardan kaldırarak “Sizi görmek istedim çünkü ailemizdeki bu gerilim büyük bir endişe kaynağı oldu ve kıdemli yöneticilerimizden bazılarının artık ailemizin bu şirket için bir yük haline geldiğini düşünmelerinden kuşkulanıyorum. Anlaşamadığımız açıkça ortada. Ben bu odayı dedikoduların önünü bir süreliğine de olsa kesecek şekilde tek bir ses halinde konuşarak terk edeceğimizi umuyorum” dedi. Sözlerinin etkisini ölçmek için durakladı. “Şirketin bir kısmı için verilen teklif doğrultusunda satış konusunda sizinle aynı görüşte olmaya karar verdim. Ancak pazarlıkların bebek adımlarıyla yürütülmesini istiyorum, çünkü daha iyi bir teklif alabileceğimize inanmak için haklı nedenlerim var. Ancak şu anda en önemli olanı sizinle birlik olmam.” Sam anın tadını çıkarıyordu, “Bu durum sizinle aynı fikirde olduğum anlamına gelmiyor. Alınan bu kararla sizin benden çok daha uzunca bir süre birlikte yaşayacağınıza karar verdiğimden kendi yatağınızı kendinizin toplamasına izin veriyorum.” Ardından her birine tek tek bakmıştı: “Benim gibi şirket kurucuları yüzünden batan çok şirket gördüm. Biz şirketi yönetirken çok başarılıyız ancak iş kontrolü devretmeye geldiğinde o kadar da iyi değiliz. Bu satış meselesi yüzünden hepinizin benimle zıtlaşmaya karar verdiği güne kadar bu şirketin benim kişiliğimle yönetildiğinin farkında değildim.”
ALINACAK DERSLER
Yönetiliyor olup olmadığınız çok da önemli değildir, asıl önemli olan sizi neyin yönettiğidir. Kişiler tarafından yönetilmekten prensiplerle yönetilmeye geçiş, bazı şirketlerin bocalamasına neden olur. Gelecek neslin önemli sorumluluklar üstlenebilecek şekilde işe hazırlanması için uygun bir danışma kurulundan faydalanılabilir. Çocukların etkili ortak olmak için desteğe ihtiyacı vardır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz