"Basit kurallar başarıya götürür"

MIT öğretim üyesi Prof. DONALD SULL, Prof. Kathleen M. Eisenhardt ile birlikte “Basit Kurallar: Karmaşık Bir Dünyada Nasıl Başarılı Olursunuz” (Simple Rules: How to Thrive in a Complex World) adlı kitabı yazdı. Strateji konusunda uzman olan Sull, her şirketin kendi basit kurallarını oluşturması gerektiğini söylüyor. Çünkü ona göre basit kurallar, iyi kararlar aldırırken şirket stratejisi içinde davranabilme esnekliği de sağlıyor. Apple ve Mittal’ı örnek gösteren Sull, bu dev şirketlerin basit kurallar belirleyerek başarıya ulaştığını düşünüyor.

20.08.2015 16:18:330
Paylaş Tweet Paylaş
"Basit kurallar başarıya götürür"

* Basit kurallar şirketlere başka ne tür kazançlar sağlayabilir? 
* Mesela yeni iş ortaklıkları kurmalarına yardımcı olabilir. Avrupalı bir inşaat malzemesi üretici olan Primekss, bu konuda çok iyi bir örnek. Primekss, hem daha ince ve daha zor çatlayan hem karbon ayak izini yarıya indiren devrimci bir çimento harcı geliştirdi. 100’den fazla inşaat şirketi Primekss’in kurucusuyla irtibata geçti ama şirket her yıl sadece birkaç yeni müşteriyi eğitip destekleyebilecek potansiyele sahipti. Peki yeni ortakları nasıl seçmek gerekiyordu? Bunun için Primekss birkaç basit kural oluşturdu. Yeni iş ortaklarını var olanlarla rekabete sokmak yerine Primekss’in halihazırda olmadığı bölgelerde ortaklıklar kurmaya karar verdi. İkinci kural da herhangi bir ortağın modern ve çok kaliteli bir çimento yayma makinesi olan Laser Screed’e sahip olmasıydı. Üçüncü kural ise ortakların anlaşmadan sonraki üç ayda satış yapma zorunluluğuydu. Böylece ürünlerin önceliğinin yüksek olması hedefleniyordu. Bu prensipleri uyguladıktan bir yıl sonra Primekss ortaklarının sayısını 2’ye yükselterek ihracat miktarını 4 katına çıkardı. 
* Şirketler bu basit kuralları ne zaman ve nasıl değiştirmeli? 
* Basit kurallar şirket, piyasa değiştikçe ve yöneticiler stratejilerinin pratikte ne anlama geldiğini daha iyi anladıkça değişmeli. Yöneticiler, bu evrime birkaç şekilde destek olabilir. Öncelikle kuralların hala geçerli olup olmadığını kontrol etmek için rutin denetim noktaları oluşturabilir. Kuralların sayısını sınırlamak da en önemli konulara konsantre olmak için iyi bir yöntem. Takımlar öğrendikçe yeni kazandıkları bilgiyi yansıtan kuralları listeye eklemek isteyecektir. Böyle durumlarda daha önemsiz olanlardan vazgeçerek kural sayısını yine az tutmanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz