En köklü değişim

Anadolulu patronlar, iş yapma şekillerindeki bu büyük değişimi anlattı. İşte o öyküler...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En köklü değişim

Tabii ki bu durumda hataların belli noktalarda bloke edilmesi sağlanıyor ve hatanın devamına izin verilmiyor." Tabii tüm bunlar olurken değişen sadece Güral Grubu olmadı. Nafi Güral, bu süreçte yönetici olarak da önemli değişimler yaşadığına inanıyor ve bunları şöyle özetliyor: "Örneğin profesyonellerimin ve çocuklarımın benden daha iyi yönetici olduklarını anladım. Ama bir şeyi daha fark ettim. Birinci adam var olduğu sürece daha cesur oluyorlar. Bu nedenle operasyona katılmayan, sadece varlığıyla güven veren bir patron olmalı."

DİMES'TE NELER YAPILDI?

Dimes'in üçüncü kuşak yöneticisi Ozan Diren, şunları söylüyor: "Artık kendi işini kendisi yönetebilen, daha yetkin bir ekiple birlikte çalışıyorum. Kısa ve orta vadeden ziyade 3-4 yıllık perspektifte düşünmeye başladım. Kurumsallaşma yolunda önemli adımlarımız oldu. Gerek rakiplerle gerek devletle olan ilişkileri geliştirmek adına daha fazla zaman harcıyorum. Ayrıca daha fazla sektörel sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerine iştirak ediyorum. Bir yönetici olarak da değiştim. Performansı ölçen ve bu performansın karşılığını ödemeye çalışan bir yapıya doğru gitmeye çalıştım. Beraber çalıştığım insanları daha iyi tanımaya çaba harcıyorum. Kişisel olarak ise daha fazla kitap okumaya çalışıyorum."

ECE BANYO NASIL DEĞİŞTİ?
Ece Banyo Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Çenesiz ise son 5 yılda yaşadıkları değişimi ve artık hangi konulara daha çok önem verdiğini şöyle aktarıyor: "işin, kişisel, ailesel olduğu kadar bölgesel ve ulusal değerler yaratması gerektiğine olan inancım daha da arttı. Daha hedef odaklı yaklaşımlar izlemeye başladık. Şirket hedeflerini alt kırılımlara ayırarak bölüm hedefleri haline getirdik ve detaya inerek bölümlere daha net hedefler verdik. Uluslararası iş ilişkilerine ve yerel stratejik iş ilişkilerine daha fazla önem vermeye başladım. Genç idareci adaylarına daha fazla yetki verme konusunda cesur olmaya başladım. Birey olarak ise artan iş temposu ve STK görevleri nedeniyle kişisel hayat planlamasında daha titiz olmaya özen gösteriyorum."

"BÜYÜDÜKÇE MÜTEVAZILAŞTIK"
Altınbaş, temelleri 1950'de Gaziantep'te atılan, bugün enerjiden finansa, eğitimden spora kadar birçok farklı sektörde faaliyet gösteren bir holding. Şirketin yönetim kurulu başkanı İmam Altınbaş, değişimin herkes için bir zorunluluk olduğuna inananlardan. "Hiçbir zaman durağan olmadım. İşe bakış tarzımı 5-10 yılda bir değil, her yıl değiştiririm" diyen Altınbaş, son dönemde dikey odaklanma, küresel markalaşma çalışmaları ve iş süreçlerini kısaltma alanlarında değişim yaşadıklarını söylüyor ve ekliyor: "Tüm katmanları birbirine yakınlaştırmaya çalışıyorum. Çalışanlarımız ilk önce piyasayı ve birbirlerini duymalı ve duyduklarını net şekilde üst yönetime anlatmalı. 4 milyar dolarlık aktif büyüklük ancak böyle yönetilebilir. Çalışanlarımız, bayilerimiz, iş ortaklarımız, müşterilerimiz bize gayet rahat ulaşır. Büyüdükçe mü-tevazılaşmak Altınbaş'ın en önemli özelliğidir. Son yıllarda iki önemli gerçeği gördüm. Birincisi, kurumsallaşmak için profesyonellere ihtiyaç duyduğumuz, ikincisi ise şirketin sadece profesyonellere bırakılamayacağı gerçeğidir. Bu sebeple bir yandan profesyonel yönetici kalitesini artırırken diğer yandan ailenin yeni jenerasyonlarını gelecek için hazırlıyoruz. İnovasyon ise bir diğer odaklandığım konu. Yoğun tempolu iş hayatımda, kıymetli ve inovatif fikirlerin önümüzden geçip gitmesine müsaade etmiyorum. Bunun için danışmanlarımızla toplantılar gerçekleştiriyoruz. Yöneticilik anlayışımdaki değişime gelirsem... Karşımdakini daha çok dinliyorum ve herkesin tecrübesini önemsiyorum. Elbette modeller kuruyorum ancak o modellerin esiri olmuyorum. Huzurlu çalışma ortamı yarattım. Yöneticiliğin en keyifli yanı da bu bence."

"DAHA ÇOK İŞİ DEVREDİYORUM"
Akü ve jant sektörünün lideri olan İnci Holding ise Anadolu'nun köklü gruplarından bir diğeri. İzmirli İnci Holding'de de en çarpıcı değişim kurumsallaşma alanında gözleniyor. Grubun yaşadığı bu dönüşümü, yeni dönemde TÜSİAD yönetimine giren İnci Holding Yönetim Kurulu Üyesi Meral İnci Zaim, şöyle anlatıyor: "Edindiğimiz tecrübe bize, başarılı sonuçlara ulaşmak için iş stratejimizin odaklanma ve entegrasyon olması gerektiğini öğretti. Artık yapılan iş değil, o işi yapış biçimi önem kazanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz