Hayallerimin peşinden gittim

Nafi Güral’ın ağzından başarının sırları ve yeni girişiminin öyküsü...

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hayallerimin peşinden gittim
NAFİ GÜRAL, sanayicilikte 50 yılı geride bırakmış, iş dünyasının önemli işadamlarından biri. Yeni dönemde sanayicilikteki başarısını turizme de taşıyan işadamı, termal turizmde yarattığı farklı konseptle dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Hiç kuşkusuz Nafi Güral’ın kariyer hayatında pek çok farklı başarı mevcut. Biz ise son başarısı olan turizm sektörüne girişini kendisiyle konuştuk. Güral, turizmdeki ilerleyişini ve izlediği stratejileri anlatırken kendisini 50 yıl taşıyan liderlik sırlarını da bizimle paylaştı. İşte Türk iş dünyasının önemli isimlerinden Nafi Güral’ın ağzından bu başarının sırları ve yeni girişiminin öyküsü...

“Tek amaç kazanç değil”
“Biz aslında sanayi orijinli bir şirketiz. Hizmet sektörü sonradan kapımıza geldi. Benim 3 kızım, 1 oğlum var. Sanayicilik oldukça zahmetli bir iş. Kızlarımın sanayicilik konusunda problem yaşamasını istemiyorum. Hizmet sektöründe onların daha rahat edeceğini düşündüm. Aslında hizmet sektörüne yaptığım yatırımı, sanayiye yapmış olsaydım kazancım çok daha fazla olurdu. Ancak olay sadece kazanç değil. Geleceği düşünmek için aynı zamanda sektör çeşitliliği adına bu alana yatırım yaptık.

Turizmde her işte olduğu gibi doğru yönetim felsefesini benimsemek çok önemli. Bizim başarımızın arkasında bu var. Birincisi A’dan Z’ye müşteri memnuniyeti sağlıyoruz. Bana göre turizmde her şey dahil gibi bir sistemi izlemek oldukça yanlış. Günümüzde şirketlerin fiyatlarını da çok düşürdüğünü görüyorum. Fiyatlar düşünce kalite de düşüyor. Gelen müşterinin sosyal seviyesi de buna paralel değişiyor. Bu da şirketlerin gelirlerini olumsuz etkiliyor.

“Neyi farklı yaptık?”
Biz turizme ilk başladığımızda deniz, kum, güneş turizmi işine giremedik. Termal turizme yöneldik, odaklandık. Tesislerimizi iç turizme yönelik geliştirdik. Ancak yurtdışından müşteri getirmek için de çalışmalar yaptık. Bu süreçte ilk olarak TUI ile görüştük. Avrupa’nın nüfusunun yaşlı olduğunu, burada çok para olduğunu söylediler bize.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.