Büyük dönüş

Dev gruplar İK yapılarını merkezileştirip güçlendiriyorlar. Bu dönüşümün temel nedeni ise verimliliği artırıp maliyet avantajı sağlamak.

25.03.2014 15:29:490
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük dönüş
Şirketler ve holdingler, bir süredir büyük bir değişim içinde. İK yapılarını merkezileştirip güçlendiriyorlar. Bu dönüşümün temel nedeni ise verimliliği artırıp maliyet avantajı sağlamak. Ayrıca “merkezi İK modeli”, yeni uygulamaların genele hızlı yayılmasını da sağlıyor. Yetenek yetiştirmeden çalışan memnuniyetine kadar pek çok avantaj yaratıyor. Bu nedenle pek çok şirkette merkezdeki İK personeli sayısı da giderek artıyor.

Öyle ki Turkcell’de merkezi İK departmanında 80, Tofaş’ta 58, Yıldız Holding ile Medical Park’ta 20 kişi görev yapıyor. P&G, 84 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük şirketlerinden biri. 80 farklı ülkede 126 bin çalışanı var. P&G’nin en önemli özelliği, son 7 yılda 2 kez dünyanın en iyi yönetilen çok uluslu şirketi seçilmesi. Uzmanlara göre P&G, bu başarıyı insan kaynaklan (İK) süreçlerinde merkezi İK sistemleri uygulayarak elde etti.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
P&G Türkiye İK Direktörü Bilgehan Ergenekon da “İşe alım, eğitim, gelişim ve ücretlendirme gibi konularda merkezi İK sistemleri kullanıyoruz” diyor. Ergenekon, merkezi İK yapısının verimlilikten ortak sinerji yaratmaya kadar kendilerine büyük avantaj sağladığım söylüyor.

Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden Daimler de uzun yıllardır merkezi İK modelini uyguluyor. Daimler’de yönetim prensipleri, etik davranış kuralları, maaş ve insan kaynakları stratejileri ana hatlarıyla şirketin Almanya merkezdeki İK birimi tarafından belirleniyor. Uzmanlara göre verimlilikten tasarrufa kadar şirketlere birçok avantaj sağlayan merkezi İK modelinin faydaları saymakla bitmiyor. Ancak sistemin başarılı olması için iyi kurgulanması şart...

BÜYÜK YAPILARA UYGUN
Merkezi İK modeli, dünyada büyük organizasyonlar tarafından tercih ediliyor. Türkiye’de de bu modeli en çok kullananların başında dev holdingler bulunuyor. 8 yıldan bu yana merkezi İK modeli uygulayan Yıldız Holding’de de gruba bağlı 65 şirketin toplam 40 bin çalışanına merkezdeki 20 kişilik İK ekibi hizmet veriyor. Benzer yapılanma Turkcell, Medical Park gibi hızlı büyüyen ve farklı lokasyonlarda hizmet veren şirketlerde de mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz