Çalışanı bekleyen gerçekler

2012'de şirketler ücretler konusunda temkinli.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çalışanı bekleyen gerçekler

Profil International Kurucu Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar da şirketlerin yeni ara kademe ve unvan verme konusunda geçmişe kıyasla daha bonkör olduğunu söylüyor. Bu durumun kısa vadeli bir çözüm olduğunu belirten Bozoklar'a göre çalışanların 12 ay içinde unvanlarına uygun bir maaş almadıkları hissine kapılmaları motivasyon kaybına ve beraberinde verimin düşmesine yol açıyor. Hay Group Türkiye Genel Müdürü Sylvia de Voge da unvan vermenin kısa vadede maaş artışlarının yerini alabilecek kabul edilebilir bir uygulama olarak görülmesine karşın enflasyon riski taşıdığına dikkat çekiyor. De Voge, "Unvan verme uzun vadede çalışanları demotive edebiliyor" diyor ve ekliyor: "Bununla birlikte bu uygulama şirketleri maaşları artırma baskısı altında bırakarak hem unvan enflasyonuna hem de maaş enflasyonuna yol açabiliyor." Murat Yeşildere de Türkiye'de zaman zaman unvan ve onun getirdiği şirket otomobili, oda, asistan gibi görünür yan hakların en az ücret artışı kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın

KİM YÜKSEK ZAM YAPACAK?
İLK 500'E DİKKAT
Türkiye'de en yüksek ücretleri ödeyen şirketlerin başında tartışmasız en büyük ilk 500 şirket geliyor. Bunlar arasında ücretlerin en yüksek olduğu şirketler ise uluslararası olanlarla her sektörün en büyük ilk 3 oyuncusu olarak ön plana çıkıyor. "Her sektörün en iyi ilk 3 şirketini yönetenler çok kazanıyor" diyen Amrop Yönetici Ortağı Yeşim Toduk, bu şirketlerdeki CEO ve genel müdürlerin yıllık ücretlerinin 1 milyon TL'yi geçtiğini söylüyor.
FİNANS BİRİNCİ
Yüksek zam yapanlarla genele göre daha yüksek ücret ödeyen kurumların başında tartışmasız finans kuruluşları geliyor. Birçok şirkete bordrolama hizmeti de veren Datassist Genel Müdürü Ayşe Uça, "Doğrudan para ile uğraşan firmalarda doğal olarak gelirler daha yüksek oluyor" diyor. Üst düzey yönetici seviyesinde Türkiye'nin en iyi ödeyen finans kuruluşlarının başında ise Garanti, Yapı Kredi ve iş Bankası bulunuyor.
TELEKOM DA YÜKSEK
Finans kuruluşlarını telekom ve holdingler izliyor. GSM'de ise tartışmasız Turkcell liderliğini koruyor. Otomotivde Ford, rakiplerine göre daha iyi ücretler sunuyor. Holding bazında bakıldığında ise Doğuş Holding üst düzey yöneticilerine en yüksek ücret paketlerini sunuyor. Doğuş'u Koç, Sabancı ve Borusan izliyor. Ayrıca rekabet içinde olan sektörler de en iyi kazandıranlar arasında...
REKABET ÖNEMLİ
Rekabetin yoğun olduğu sektörlerde yapılan transferler en fazla kazandıran pozisyonları oluşturuyor. Transferler sayesinde ücret artışlarının yüzde 20'yi bulabileceğini söyleyen yönetim danışmanı Dr. Erkan Tozluyurt, "Bu anlamda enerji, telekomünikasyon, bankacılık, hızlı tüketim, inşaat daha yüksek ücretlerin olduğu sektörler olacak" diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz