CEO'lar farkı açıyor

Bir CEO, alt düzey beyaz yakalı çalışanından 33 kat fazla ücret alıyor. Bu makas telekomünikasyonda 46 kata çıkıyor.

17.07.2015 20:48:270
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'lar farkı açıyor


SELEN KOCABAŞ / TURKCELL GMY

“TURKCELL’DE GENEL BİR ÜCRET FARKI YOK”
FARKLAR, İŞ İÇERİĞİNE GÖRE DEĞİŞİYOR
Turkcell de “ücret ve ek menfaatler yönetimi” bant sistemiyle yapılıyor. Pozisyonlarımız iş sonuçlarına katkı, karmaşıklık, kapsam, iş ve yönetim hacmi gibi birçok boyutta değerlendiriliyor. Bu seviyelendirmenin ardından yine pozisyon, genel pazar dinamikleri ve şirket stratejileri dikkate alınarak ücret yapımızı oluşturuyoruz. Kişiler de işlerinin içeriği ve performanslarıyla skala içinde konumlanıyor. Burada iş gruplarının içeriklerine göre farklı dinamikler olabiliyor. Örneğin çok fazla ve derinlemesine uzmanlığa ihtiyaç duyulan gruplarda alt-üst seviye ücret farkı oldukça az olabiliyor.
PRİM SİSTEMİ İLE ÜST YAKALANIYOR Şirketimizde, yöneticilerle aynı seviyede hatta bazen yöneticilerden fazla alan çok değerli uzmanlarımız bulunuyor. Aynı ekip içinde de işindeki uzmanlığı sayesinde yöneticisiyle çok yakın seviyelerde maaş alan kişiler bulunabiliyor. Dolayısıyla genel bir ücret fark oranından bahsetmek çok doğru değil. Bir de işlerin içeriğine göre prim yapıları değişiyor. Örneğin çok başarılı bir satış uzmanı dahil olduğu prim yapısıyla yöneticisine yaklaşan bir toplam paketle çalışıyor. Global örneklerde toplam paket de sabit oranının az, değişken oranının çok olduğunu görüyoruz. Ancak Türkiye de bu oran, en fazla yarı yarıya oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.