CEO'lar yetenek avında

CEO'ların yetenek yönetimine ayırdığı süre hızla artıyor.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'lar yetenek avında

Tofaş'ın eski CEO'su şimdiki yönetim kurulu üyesi Ali Pandır, bir CEO'nun vaktinin en az üçte birini yetenek yönetimine ayırması gerektiğini belirtiyor. Pandır, "Endüstriyel şirketlerde CEO mesai saatini üçe ayırıp bunlardan birincisini yetenek yönetimine, ikincisini diğer paydaşlara, sonuncusunu şirketin operasyonel yönetimine ayırmalı" diyor. Uzmanlar da CEO'nun yetenek yönetimine ayırdığı zamanın başarıyı doğrudan etkilediği görüşünde hemfikir.
Hay Group Türkiye Genel Müdürü Sylvia De Voge, Türkiye'de liderlerin yetenek yönetimine zamanlarının yüzde 5'ini ayırdığını, bunun en az yüzde 15'e çıkması gerektiğini söylüyor. De Voge, "Yetenek yönetimine ayrılan zaman ile iş sonuçları arasında doğrudan ilişki var. Bu nedenle CEO'ların bu konuya ayırdıkları süre de artmaya başladı" diye konuşuyor.

SÜREYYA CİLİV / TURKCELL CEO
SPOR ETKİNLİKLERİNİ KAÇIRMAM
SOSYAL ORTAM

Yetenekli bir çalışanı bazen bir işi yönetirken bazen basketbol oynarken bazen de bir grup çalışmasında keşfedebiliyorsunuz. Ben de çalışanlarımı daha çok sosyal ortamlarda tanımaya çalışıyorum.
SPOR ÖNEMLİ Şirket içinde düzenlenen spor etkinliklerine kaçırmadan katılmaya çalışırım. Yüzme takımıyla yarışırken, birlikte bisiklete binerken ya da kamp yaparken çalışanların potansiyellerini yakından görme imkanı buluyorum.

FİKİR TARTIŞMASI
Her yıl yetenek havuzumuzda bulunan çalışanlarımızla bir araya gelerek Turkcell’i nasıl daha yenilikçi kılarız konusunda tartışıyoruz. Bunun yanı sıra şirketimizin büyük ve önemli projelerinde yetenekli arkadaşlarımızı görevlendirip iş başında da sürekli izliyorum.


YETENEK KEŞFİ DE ÖNEMLİ
Özellikle İK'nın gözünden kaçan gizli yetenekleri bulup çıkarmak için her CEO farklı bir yöntem izliyor. Avea'nın CEO'su Erkan Akdemir, şirket içindeki yetenekleri bulup çıkarmak için her ay bir gün şirketin farklı bir departmanında açık ofis çalışıyor. Aygaz'ın genel müdürü Yağız Eyüboğlu, 360 derece değerlendirme sisteminden yararlanıyor. Eyüboğlu, "Normalin üzerinde yetkinlik gösteren yöneticileri belirleyip bunları Koç Topluluğu'ndaki yetenek havuzuna bildiriyoruz" diyor. Tofaş Yönetim Kurulu Üyesi Ali Pandır, gizli yetenekleri bulup çıkarmak için en çok öğle yemeklerinden yararlandığını belirtiyor. Pandır, "CEO'luk yaptığım dönemde bunun için müdür yemekhanesini de iptal etmiştim" diyor. Doğtaş'ın patronu Davut Doğan ile Aydınlı Grubu'nun yönetim kurulu başkanı Ahmet Said Kavurmacı da en çok yeteneği keşfetmeye vakit ayırdıklarını itiraf ediyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz