CEO'lar yetenek avında

CEO'ların yetenek yönetimine ayırdığı süre hızla artıyor.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'lar yetenek avındaİŞTEN AYRILSALAR DA İLİŞKİMİZ BİTMİYOR
MERAL EREDENK / AVIVASA CEO'SU
SURECİN İÇİNDEYİM

Çalışan bağlılığı, şirket karnesinin de bir parçası, aynı zamanda iş sonuçlarını destekleyen önemli bir etken. Bu nedenle yetenek yönetimine tüm zamanımın yüzde 10’unu ayırıyorum. Sürecin hem tasarlanmasında hem de uygulamasında yer alıyorum.
YILDIZLAR YEMEĞİ
Dönemsel yetenek toplantıları düzenliyorum. Her kademeden yetenekli çalışanların kariyer planları üzerine onlarla görüşüyorum. Satıştaki yetenekli çalışanlarımız ile “Yıldızlar Yemeği” organizasyonu ile yılda 2 kez bir araya geliyoruz.
PAYLAŞIM SÜRÜYOR
Yetenekli çalışanlarımız ile yolculuğumuz yalnızca
şirket çalışanıyken değil, onlar şirketimizden ayrıldıklarında da devam ediyor. Kendi işlerinin patronu olup kendi acentelerini kuran çalışanlarımız tecrübe ve bilgi birikimlerini bizimle paylaşmaya devam ediyor.

YENİ FİKİRLER ÇIKIYOR
Yetenek havuzundaki yöneticilerle bir araya gelen CEO'lar onlardan en çok şirketin mevcut sorunları, yeni fikirler, çözüm önerileri gibi konularda yararlanıyor. Beyin fırtınalarında gelecek için stratejiler belirleniyor. Örneğin Apple'da her yıl yüksek potansiyele sahip 100 çalışan ile üst düzey yöneticiler birlikte kampa alınıyor. CEO ve üst yönetim, yetenek havuzundaki bu kişilere bir sonraki yıl yapılması gereken 10 önemli konuyu soruyor. Böylece gelecek yıl yapılacak 3 önemli iş bu toplantılarda bir araya gelen yeteneklerden toplanıyor. Benzer strateji, Türkiye'deki holding ve bankalarda da izleniyor.
Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu da genç yeteneklerden en çok gelecek ve holdingle ilgili fikirler alma konusunda yararlandığını söylüyor. Yetenek havuzundaki çalışanlarla "Benim Yolum" adını verdiği sohbet toplantılarıyla düzenli olarak bir araya geldiğini söyleyen Bilim İlaç'ın genel müdürü Dr. Erhan Baş da bu toplantılarda onlardan en çok yeni fikirler konusunda faydalandığını söylüyor ve ekliyor: Baş, "Yetenek havuzumuzdaki çalışanlarımızla birlikte şirketimizin önemli konularını tartışıyoruz. Geleceği yöneteceğimiz projeler hazırlıyoruz." diye konuşuyor. Yapı Kredi İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Cihangir Kavuncu, yetenek havuzunun üyeleriyle üst yönetimin gerçekleştirdiği stratejik beyin fırtınası sonrası pek çok fikir çıktığını söylüyor. Bu fikirler üst yönetime raporlanıyor. Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Nejat Bilginer de genel müdür ile yeteneklerin bir araya geldiği toplantılarda en çok stratejilerin ve hedeflerin konuşulduğunu belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz