CEO'nun yenileme stratejisi

Yenileme operasyonunda en büyük sorun takımı kaynaştırmak...

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'nun yenileme stratejisi

GİDECEKLERİN SEÇİMİ
Bu süreçte değişime pozitif yaklaşarak destek olanlarla olumsuz bir yaklaşım göstererek süreci çıkmaza götürmeye çalışanları ayırmaya odaklandım. İlk önceliğim kendi içinde uyumlu, ortak bir hedefe sahip, birbirini destekleyen  bir yönetim takımı oluşturmaktı.
NET HEDEFLER
Bu yolculuğa ekiple beraber çıkmak istemeyen kişileri de kazanmak için çaba gösterdim. Şirketin yeni hedeflerini, rol ve sorumluklarıyla birlikte yönetim takımından beklentilerimi net bir şekilde ortaya koydum.

BİLGEHAN ANLAŞ / JTI TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
"DEĞİŞİMİ COK İYİ ANLATMAK LAZIM"
DEĞİŞİMİN SİNYALİ

CEO değişimi başlı başına değişimin kendisidir... Bu majör değişim, insanları en azından şirkette bazı unsurların değişmesi gerekliliği konusunda hazırlıyor. Çevremdeki insanların, aramızdan ayrılanlar da dahil olmak üzere, bu anlayış seviyesinde olmalarını hep takdir ettim. Buradaki kritik nokta, bireylerin değişimin onların kapasiteleriyle ilgili olmadığını bilmeleri.
SÜREÇLERİ TARTIŞMAK GEREK
İnsanlara sadece alınan kararları açıklamak değil o sonuca giden süreçleri tartışmak ve nedenlerini ortaya dökmek lazım. Yapmak istedikleriniz iyi anlaşıldığında her seviyede oluşabilecek güçlükleri iyi iş planları hazırlayarak ve kazanımları ortaya koyarak aşmanız mümkün.

“İLK YIL DEĞİŞİM YAPILMALI"
DEĞİŞİM YARATMAK

Yeni CEO değişim yaratmak için geliyor. Mevcut yönetici takımında değişim yapması bunun doğal bir sonucu... Ancak CEO’nun şirket içinde yapacağı değişimin dozunu kurum kültürü belirliyor. Kurum kültürü değişimden yana değilse CEO’nun dönüşümü gerçekleştirme süresi uzuyor veya hiç gerçekleşmeyebiliyor.
6 AY GÖZLEM
Şirketin hisse değeri düşmüşse yeni CEO’nun mevcut yönetim takımında yaptığı değişim daha hızlı oluyor. Genelde yeni atanan CEO’nun yenileme sürecini göreve geldiği ilk bir yılda gerçekleştirdiğini görüyoruz. Zaten etkin bir CEO, ilk 6 ay içinde ekiple ilgili kararını vermiş oluyor. İlk bir yıl içinde de değişim tamamlanmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz