En verimli SAATLER!

Kimisi için sabahın erken saati, kimisi için ise herkesin ortalıktan yok olduğu gece saatleri… Aslında günün en verimli saati her CEO’ya göre değişiyor. Verimli saatler farklılık içerse de bu zaman diliminde CEO’ların aldığı kararlar ve aksiyonlar genelde aynı… Hemen hemen tüm CEO’lar yaratıcılıklarının bu saatlerde ortaya çıktığı görüşünde hemfikir. En önemli konuları bu zaman diliminde gözden geçirdiklerine, haftalık ve aylık planlarını bu saatlerde yaptıklarına değiniyorlar. Pek çoğu, şirketin kaderini belirleyecek kararları bu verimli saatlerde aldığını itiraf ediyor.

3.03.2015 13:59:260
Paylaş Tweet Paylaş
En verimli SAATLER!
AMERKA’NIN önde gelen yönetim danışmanlığı şirketlerinden biri olan Convene’in kurucusu Cristopher Kelly, “Cuma geceleri en verimli olduğum saatler. Çünkü tüm hafta bitmiş, herkes evine gitmiş oluyor. Sessiz bir ortamda 5 günün değerlendirmesini yapıyorum ve ardından gelecek hafta yapılması gerekenleri düşünüyorum. Planlarımı yazılı hale dönüştürüyorum ve pazartesi sabahı ilk işim planlarımı ilgili kişilere göndermek oluyor” diyor. Early Growth Finansal Hizmetler’in kurucusu David Ehrenberg de en çok geceleri seviyor. Kimsenin kendisini rahatsız etmediği gece saatlerinin kendisi için çok değerli olduğunu söylüyor ve devam ediyor: “Ben ancak geceleri kesintisiz çalışabiliyorum. Tüm maillerime yanıt veriyor, günün özetini yapıyor ve farklı projeler üzerinde yaratıcı fikirler üretebiliyorum.” Zipcar’ın CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Scott Griffith için ise sabahın en eken saatleri kritik önem taşıyor. Sabah 5:45’te uyanan Griffith, ofise gelmeden önce e-mail’lerini kontrol edip günü planlıyor. Kaliteli düşünmek için sabahın bu erken saatlerini kendisine ayırıyor. Aslında iş dünyasında herkes için verimli saatler farklı. Kimi sabahın kimi gecenin işleri yoluna koymak ya da en doğru kararları almak için daha yararlı olduğunu düşünüyor.
SABAHIN GETİRDİKLERİ Türk iş dünyasına şöyle bir baktığımızda ise üst düzey yöneticilerin ağırlıklı olarak sabah saatlerini kendileri açısından verimli kullanmaya çalıştıkları dikkatlerden kaçmıyor. Dimes Genel Müdürü Ozan Diren, sabah 6:00-8:00 saatleri arasının en verimli olduğu zaman dilimi olduğunu söylüyor. Bu nedenle işe her zaman erken gelmeye çalıştığını belirten Diren, “Bu zaman dilimini özellikle yeni fikir üretmek, plan yapmak ve yaratıcı olmak için kullanırım çünkü bu saatlerde kişi yıpranmamış oluyor. Ben sabah insanıyım diyebilirim. Hatta yıllık planlarımı bile sabah yaptığımı söyleyebilirim. Ayrıca, sabahları yüksek sesle enerjik müzik dinlerim” diyor. Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Said Kavurmacı için de en verimli saatler sabah 06:00- 10:00 arası. Güneş doğmadan kalkıp işe başlamanın bereket getirdiğine inanan Kavurmacı, zihnin gündelik meşguliyetlere henüz dalmadığı bu saatlerin verimliliği artırdığını düşünüyor. “Ben özellikle önemli karar alınacak toplantılarımızı bu erken saatlere göre planlıyorum. Bu saatlerin ilk dilimi olan 06:00-07:30 arası ise ibadet ve kitap okuma saatlerimdir. Hafta içi haftasonu değişmez… Mümkün olduğunca aynı saatte kalkıp kitap okurum” diye konuşuyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.