Google kuralları

Google'ın İK 'dan sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Laszlo Bock kitabında teknoloji devinin başarı formülünü anlatıyor.

30.10.2015 13:43:430
Paylaş Tweet Paylaş
Google kuralları
Larry ve Sergey’in harika bir arama motoru geliştirmenin ötesinde amaçları vardı. İşe başladıkları andan itibaren şirkette insanlara nasıl davranılmasını istediklerini biliyorlardı.
Hem işin bir anlamının olduğu hem de çalışanların tutkularının peşinde özgürce koşabilecekleri ve aileleriyle birlikte umursandıkları bir şirket yaratmayı hedeflediler.” Google’ın insan kaynaklarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Laszlo Bock, “Work Rules!: Insights from Inside Google That Will Transform How You Live and Lead” (İş kuralları!: Google’ın İçerisinden Yaşam ve Liderlik Biçiminizi Dönüştürecek Bilgiler) adlı kitabında kurucular Larry Page ve Sergey Brin’in şirketi bugünkü haline getirirken nasıl bir motivasyonla hareket ettiklerini böyle özetliyor. 1998’de California’da bir garajda 4 kişiyle işe başlayan Google, bugün dünya çapında 70 bin civarında çalışana sahip. Bock, kitap boyunca “Çalışanlarımız bizim için her şeydir” diyen Page ve Brin’in şirketin başarısını çalışan politikası üzerine kurduğunu anlatıyor. Liderliğe giden yolda en üstün yaratıcı zekaları kendisine çekmeyi hedefleyen şirket, en iyileri bulabilmek için zorlu ve uzun bir süreç kat ediyor. Google, her yıl 2 milyondan fazla başvuru alıyor ve adaylardan ancak birkaç bini kabul ediliyor. Her bir birey için toplam 100-150 saat süren ve 6 aya yayılan işe alım görüşmeleri bir pinpon masasının etrafındaki bir komite tarafından yapılıyor. Bock, işe alımdaki altın kuralını “Sadece senden iyi olanları işe al” cümlesiyle anlatıyor. Tüm çalışanlarına hisse veren, her konunun özgürce tartışılabildiği haftalık toplantılarını tüm çalışanların katılımıyla yapan, imtiyazları ortadan kaldıran, yetkiyi yöneticilerden alıp işlerin idaresini çalışanlara bırakan Google, başarısını “insana güven”e dayandırıyor. Bock, “Eğer insanların temelde iyi olduğuna inanırsanız ve doğru işe alımlar yaparsanız çalışanlarınıza özgürlük vermenizde korkacak bir şey yok” diyor. Google ofislerini sadece eğlenceden ibaret sananlara ders niteliğindeki kitabı özetledik…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.