İçeride av zamanı

Şirketler eskiden dışarıdan transfer yöntemini çok sık kullanıyordu. Bu yöntemle rakiplerdeki parlak beyinler şirkete çekilerek yeni Ancak 2008 krizinin ardından istihdam bütçeleri daralan şirketler, aynı iddialı yetenek avını önce kendi bünyelerinde yapmaya yöneldi. Beyin avcıları da “En iyi adaylar zaten güvertede” diyerek öncelikle bu yöntemin kullanılmasını tavsiye ediyor. Bu nedenle çok sayıda büyük şirket, boş pozisyon için önce “içeriye” bakıyor. bakış açıları yaratılıyordu. Özellikle üst düzey yönetici pozisyonları için dışarıdan terfi son derece normaldi.

3.09.2015 11:32:380
Paylaş Tweet Paylaş
İçeride av zamanı

ROTASYON=GELİŞİM FIRSATI
Pfizer Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya İK Direktörü Bahar Özen Şansal, iç transfere bakışlarını “Pfizer demek rotasyon demek!” cümlesiyle özetliyor. Şansal, “Biz en başından ‘pozisyona değil Pfizer’e’ işe alım yapıyoruz ve yeteneklerimizi geliştirmek adına belli dönemlerde işin tanımını ya da mevcut pozisyonlarındaki sorumluluklarını değiştiriyoruz” diyor. Pfizer’de geçtiğimiz yıl toplamda 45 kişi rotasyon fırsatı yakalamış. Rotasyon fırsatı her pozisyon için geçerli. Şirket, Türkiye içi rotasyonlar kadar global rotasyonlar ve “secondment” adı verilen belirli süreli görev değişikliklerini de çok sık uyguluyor. Burada en önemli kriter ise kişinin istekliliği ve şirketin ihtiyaçlarını bir dengede karşılayabilmek. Vodafone için de iç transfer yatay ve dikey gelişim demek. Şirket “Red Experience” uygulamasıyla herhangi bir pozisyon açıldığında iç adayları önceliklendirirken, fonksiyonlar arası “Kariyer Patikaları” ile de her çalışana kariyer ve kişisel gelişimini Vodafone’un yerel ve global şirketlerinde planlama imkânı veriyor. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay, “Özellikle ‘Red Experience’ uygulamamızla iç terfi ve yatay geçiş oranlarımızı yüzde 60’ların üzerine çıkardık” diyor.
YEDEKLEME İHTİYAÇI MI?
İç transfer yöntemini etkin biçimde kullanabilmek için şirketin iyi işleyen yedekleme sistemine sahip olmak gerekiyor. Bu tip kurumsal şirketlerde iç transfer uygulaması zaten yedekleme sisteminin ayrılmaz bir parçası olarak devreye giriyor. MY Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın, yöneticiler ayrıldığında şirketlerin başarısının devamı için yeni yöneticinin hemen bulunması gerektiğini, bunun da ancak kurumsal şirketlerde iyi uygulanan yönetici yedekleme sistemleriyle mümkün olabileceğini söylüyor. 10 bin’den fazla çalışanı bulunan Boyner Grup bu kurumsallaşmayı sağlamış şirketlerden… Grup iç transferi kariyer yolu olarak yedekleme metoduyla sistemli bir şekilde de yönetiyor. Şirketler arası bilgi ve deneyim transferini çok yararlı bulduklarını belirten Boyner Grup’un İK ve sürdürülebilirlik konularından sorumlu başkan yardımcısı İdil Türkmenoğlu, 2014 yılında direktör ve üstü pozisyonların yüzde 70’ini şirket içinden, 6 pozisyonu ise grup içinden transferle doldurduklarını anlatıyor. Perakende devi Kipa da terfiye hazır olduğunu düşündüğü çalışanlarını belirleyip, onlara çok güçlü bir eğitim programı veriyor. Bu strateji çerçevesinde geçtiğimiz yıl, genel merkez çalışanlarının yaklaşık yüzde 10’u iç transfere tabi olmuş. İcra kurulunun yarısından fazlası ise iç transferle bu pozisyona gelmiş. Finansbank İK Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, yedekleme ve yetenek havuzu sistemi sayesinde Finansbank’ta 2014 yılında müdür, şube müdürü ve üzeri atamalarda ihtiyacı içeriden karşılama oranının yüzde 93 olduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz