İstifanın en doğrusu

İş dünyasında herkes iddialı bir CEO ya da C seviye yöneticinin kaybının hem kendisi hem de şirket için büyük bir travma yarattığı konusunda hemfikir...

12.10.2017 15:53:000
Paylaş Tweet Paylaş
İstifanın en doğrusu

ÜST KATLA ANLAŞMAZLIK 

“Hissedarlar, yönetim kurulu veya aile şirketini temsil eden tepe yönetici ile anlaşmazlık”, üst düzeyin ayrılığındaki önemli nedenlerden biri olarak öne çıkıyor. Algoritma Yönetim Danışmanlığı Yönetici Ortağı Ali Özgenç, bu konuyu şöyle değerlendiriyor: “Türkiye’de şirketlerin önemli bir kısmı halen aile şirketi niteliğinde. Bu şirketlerin dikkate değer bir kısmında ise İngilizce’de ‘Principal-Agent Problem’ denilen Vekalet Teorisi geçerli. Yani patronlar tarafında, profesyonellerin işe kendileri gibi sahip çıkmayacakları endişesi. Bunun üzerine bir de patronun kendisinin de aktif olarak çalışmak istemesi gelince ortaya sorumlu fakat yetkisiz CEO’lar çıkıyor. Bu sürdürülebilir bir durum değil.” Unida Kurucu Ortağı Saide Kuzeyli, son 10 yılda yazılan üst düzey yönetici anılarına bakıldığında, ayrılmalarda, o kişinin gücü ve başarısıyla genellikle ters orantılı bir ayrılma “dramı” yaşandığı söylüyor. Kuzeyli, bunun 2 nedeni olduğunu şu sözlerle anlatıyor: “İlki CEO’nun hem kurumun çıkarlarını korumak hem de kendi yükümlülüklerini düşünerek hissedardan gelen yanlış bir talebe hayır demesi. Sonun başlangıcı böyle başlıyor. İkinci neden ise psikolojik ve açıklanmıyor, çünkü bu gerekçenin adı: Haset! Ne zaman ki hissedar, CEO’nun karizması, medyadaki görünürlüğü, kurum içindeki saygınlığıyla örgütün ve de kendi isminin önüne geçtiğini düşünüyor, yine bir kulp bulunarak yollar ayrılıyor!”

HİSSEDAR ÇATIŞMASI ÖNEMLİ 

Otomotiv devi Temsa’nın CEO’luğundan 11 yılın ardından Eylül 2010’da ayrılan Mehmet Buldurgan, “Sadece mutsuz yöneticiler iş değiştirir” diyor. 2012’de kurduğu melek yatırımcı ağı “Şirket Ortağım” ile girişimci olan Buldurgan, “C seviyesinde yüksek sorumluluk duygusuyla iş yapan, hatta şirketle özdeşlesen profesyoneller kolay kolay iş değiştirmez. Çoğu kez de hissesi olmayan hissedar gibi çalışırlar” diyor. Buldurgan, CEO’ların yaşayabileceği olumsuzlukların en başında hissedarlar arasında çıkan görüş, fikir, strateji ve uygulama ayrılıklarının geldiğini anlatıyor ve devam ediyor: “Böyle durumlarda C seviyesindeki iklim bozulur ve düzen değişir. Yani hissedarlar arasındaki olumsuzluklar profesyonel ekibe katlanarak yansır. Maalesef bende profesyonel hayatımda kaderin bir cilvesi gibi birçok kez bu gerçekle yüz yüze kaldım. Son yaşadığım tecrübemi örnek olarak paylaşmak gerekirse: Stratejiyi birlikte yaptığımız ‘Duayen Patron’ bir anda ‘Sessiz Ortağa’ dönüştü. Bu aslında C seviyesi için yeni bir hayatın başlangıcıydı ama ben maalesef orada bu işi iyi okuyamadım.”

 İDEAL AYRILIK FORMÜLÜ 

Mehmet Buldurgan, “Deneyimli bir üst düzey yönetici, son sözü söylerken her zaman için nazik bir veda mektubu ile ayrılmalı” diyor. Ancak, gerçekleşme her zaman istendiği gibi olmayabiliyor. Heidrick&Struggles Ortağı Kaan Otçu, durumu şöyle özetliyor: “Yönetici istifası mutlak surette patronla nedenleri konuşarak, ‘köprüleri yakmadan’, tarafların olgunluk gösterdiği bir platformda gerçekleşmeli. Ayrılık, iki tarafın da zarar görmeyeceği sağlıklı bir ortamla sağlanmalı.” Msearch INAC Kurucu Başkanı Ali Midillili, C seviye veda süreçlerinin çok zorlu geliştiğini belirtirken, “Her iki tarafın egosu samimi bir uzlaşmaya el vermiyor. Dolayısıyla ya ‘kitaba uygun’ ya da ‘formalite icabı’ olarak kalıyor” diyor. MY Executive Yönetici Ortağı Müge Yalçın ise rakip bir şirkete geçiş ya da radikal anlaşmazlıklar durumunda genellikle CEO istifa eder etmez yolların ayrıldığına dikkat çekiyor. Yalçın, “Aksi takdirde devir teslim için CEO’lardan 1-2 yıl kadar şirketin yönetim kurulunda üye kalmaları istenebiliyor” diyor. Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, “Ayrılan kişinin tekrar eski kurumuna geri dönme istekleriyle çok karşılaşıyoruz. Bu yüzden iş hayatında kapılar her zaman aralık tutulmalı” değerlendirmesini yapıyor.

CEO’LAR NE TAVSİYE EDİYOR? 

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ise bir C level profesyonelin işten ayrılma sürecini yönetme performansının başka şirketlere geçişini de etkilediğine dikkat çekiyor ve şu tavsiyede bulunuyor: “Çünkü yeni bir şirkete geldiğinde ilk sorulardan biri, ‘Acaba oradan niye ayrıldınız?’ oluyor. Mülakat öncesinde oradan nasıl ayrıldığının bilgisi zaten size gelmiş oluyor. Dolayısıyla size tekrar o çerçeve içinde doğru bir şekilde aktarılıyor mu, kişiye verilen ilk notlardan birisi budur.” Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç ise “temasta kalmanın önemini” kendi tecrübesinden yola çıkarak şöyle anlatıyor: “Bütün genel müdür yardımcısı arkadaşlara bir iş teklifi aldığınızda teklifi kabul etmeden önce mutlaka beraber değerlendirelim derim. Hatta o iş senin için iyiyse ben ‘o işe git’ derim. Ama belki de kalsa mevcut şirkette onun için benzer bir kariyer fırsatı olabilir.” D&R Genel Müdürü Ahmet Coşar ise kilit noktalardaki veda süreçlerinde geri dönüşün pek mümkün olamayacağı görüşünde. Coşar, “İyi bir şirketle iyi bir CEO’nun bir araya gelmesi çok iyi bir kombinasyon. İki kuvvetli tarafın birbiriyle iyi geçinemediği durumda ise biri ayrılık kararı verdiğinde buradan dönüş olmaz. Tekrar düzeliyorsa en az ikisinden biri zayıf demektir.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz