Makas açılıyor

Giriş seviyesindeki beyaz yakalılarla CEO arasındaki ücret makası 30 kat civarında seyrediyor.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Makas açılıyor

Çünkü CEO ile alt kademeler arasındaki ücret farkı şirkete, sektöre, çalışan sayısına, pazardaki riske ve hatta ülkeye göre değişkenlik gösteriyor. Candaner, “Ücret tamamıyla performansa bağlı ve kişiye özel belirlenmeye doğru gidiyor” diyor ve ekliyor: “Kuruma ve markaya katkı sağlayan, inovasyon yapan, fark yaratan CEO’lar altlarındaki yöneticilerle aralarındaki ücret makasını açıyor.” Şirketler ideal bir oran bulmakta zorlansa da insan kaynakları danışmanlarına göre, genel müdür yardımcısı ve direktör seviyesindeki kişilerin, genel müdürün yüzde 60-70’i kadar ücret alması ideal. Genel müdür maaşı baz alınarak, müdürlerin yüzde 40-50, yöneticilerin yüzde 20-30, uzman seviyesinde başlayan beyaz yakalıların ise genel müdür maaşına göre yüzde 10-15 seviyesinde bir ücrete sahip olması gerekiyor. Türkiye’de mevcut durum ise biraz farklı. Human Group’un verilerine göre Türkiye’de CEO ücretleri 100 endeks puan olarak kabul edildiğinde CEO yardımcısı ve direktörler 40-50, müdür 2025, yönetici 10-13, işe yeni başlayan uzman seviyesi ise 5-8 baz puan maaş alıyor.

ABD'DE BİNİ GEÇTİ
CEO ile çalışanlar arasındaki ücret farkının en fazla olduğu ülke ise kuşkusuz ABD. ABD’nin İşçi Sendikaları Federasyonu AFL-CIO’nun yaptığı araştırmaya göre ABD’de büyük bir şirketin CEO’su yılda ortalama 12,2 milyon dolar kazanıyor. Normal bir çalışanın yıllık kazancının 34 bin 600 dolar olduğu düşünülürse ABD’de büyük bir şirketin CEO’sunun yıllık kazancıyla normal bir çalışanınki arasında 353 kat fark bulunuyor.

Büyük ve kârlılığın yüksek olduğu şirketlerde ise ücret makası daha çok açılıyor. S&P 500 listesindeki en büyük ilk 100 şirketi yöneten CEO’larla çalışanları arasında 400 katın üzerinde ücret farkı bulunuyor. Nike, Wal-Mart, Oracle gibi dünyanın en büyük şirketlerinde ise CEO ile çalışanlar arasındaki ücret farkı bin katın üzerine çıkıyor. Maaş karşılaştırmaları yapan PayScale’e göre Oracle’m CEO’su Larry Ellison’ın yıllık geliriyle çalışanlarınki arasında bin 257 kat fark bulunuyor.

CEO MAAŞI YÜZDE 100 ARTTI
Türkiye’de CEO’ların ücret paketlerindeki artışa paralel olarak 5 yıl öncesine göre kademeler arasındaki maaş farkı açılıyor, Ancak Türkiye’de ABD’deki gibi CEO ile çalışan ücretleri arasında 300 katı geçen astronomik farklar yok. Uzmanlara göre bu durum Türkiye’deki CEO maaşlarının ABD’deki gibi çok yüksek olmamasından kaynaklanıyor. Türkiye’de CEO’lar primler hariç yıllık 1 milyon ila 2 milyon TL arasında kazanıyor. Hugent İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya, primlerle birlikte Türkiye’nin öndegelen holdinglerinde yıllık CEO ücret paketlerinin maksimum 10 milyon TL’ye kadar çıktığını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz