Makas açılıyor

Giriş seviyesindeki beyaz yakalılarla CEO arasındaki ücret makası 30 kat civarında seyrediyor.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Makas açılıyor

TİBET EĞRİOĞLU/ ADECCO DOĞU AVRUPA VE BALKANLAR BÖLGE DİREKTÖRÜ
"YÜKSEK RİSK MAKASI BÜYÜTÜYOR"
FARK 2 KATI GEÇTİ

Türkiye’de CEO ücretleri yıllık prim hariç 1 milyon ila 1 milyon 800 bin TL bandında seyrediyor. Genel müdür yardımcılarının ücretleri ise yıllık 450 bin ila 1 milyon TL arasında değişiyor. CEO ile yardımcısı arasında 2 katını geçen fark yaşanıyor. CEO, yardımcısına göre minimum yüzde 80 daha fazla kazanıyor.
SATIŞTA YÜKSEK
Türkiye’de yönetici ücretleri yabancı sermayeli şirketlerde göreceli olarak daha yüksek. Lokal patron şirketlerinde ise ücretler genel olarak ortalamanın altında yer alıyor. CEO’dan sonra en çok ücreti şirketin organizasyon yapısına göre değişiklik göstermekle birlikte satış, pazarlama ve finans yöneticileri alıyor.
SİRKÜLASYON ETKİLİYOR
Türkiye’de ücret makasının en fazla açıldığı sektörlerin başında ilaç, finans, bankacılık, telekomünikasyon ve bilişim geliyor. Rekabetin ve riskin çok yüksek olduğu bu sektörlerde yüksek sirkülasyon ücret makasını büyütüyor. Şirketler, yetişmiş insan gücünü elde tutmak için üst yönetime daha fazla ücret ödüyor. Buna karşın alt kademeye yapılan gelir artışları daha sınırlı kalıyor.

SÜHA ALICI / TOWERS WATSON GENEL MÜDÜRÜ
“ÜCRET UÇURUMU SÜRÜYOR"
ÜCRET UÇURUMU

Türkiye’de ücret uçurumu oldukça yüksek. Özellikle üniversiteden yeni mezun olup iş hayatına başlayanların ücretleri ile şirketlerin tepe yönetiminde yer alan üst düzey yöneticilerin ücretleri arasındaki fark belirgin olarak öne çıkıyor. Gelişmiş ülkelerde CEO/genel müdür maaşları, yeni işe giren üniversite mezunlarının 4-6 katıyken Türkiye’de bu oranın 13 katı seviyelerinde olduğu gözlemliyoruz.
İYİLEŞTİRME YAPILIYOR
Şirketler, özellikle kritik ve kilit öneme sahip görevlerde bulunan üst düzey yönetici konumundaki çalışanlarını rakiplerine kaybettirmemek adına pek çok önlem alıyor. Yönetim kurulları üst düzey yöneticilerin toplam ödül paketlerinin yeniden yapılandırılması yoluna gidiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz