Patronun ideal CEO’su

Geçmişin sadece kâr ve satış odaklı yöneticileri, yerlerini çalışanla birebir iletişim kurabilen, dünya vatandaşı profesyonellere bırakıyor.

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Patronun ideal CEO’su


"Lider, dürüst, çalışkan olsun..."
Bu sözcükler yönetici arayan her patronun ağzından çıkar. Adeta üst yöneticilerde aranan standart niteliklerdir. Peki patronların istediği sadece bu mu? En kritik kararları teslim ettikleri yöneticilerinin aslında nasıl olmasını istiyorlar? Kısacası gönüllerinde yatan CEO nasıl? İşte bu soruları iş dünyasının önde gelen isimlerine sorduk. Profesyonel yöneticilerinde aradıkları "olmazsa olmaz" nitelikleri sıraladılar. Aslında çoğunun aradığı özellikler aynı: Dürüst olsun, güvenilir olsun, lider olsun. Bunların yanı sıra konuya çok daha ilginç yaklaşanlar da var. Mudo'nun patronu Mustafa Taviloğlu bu isimlerden biri. "Nasıl bir CEO arıyorsunuz" sorusuna verdiği yanıt kısa ve öz: "Dünyalı olsun yeter." Benzer bir yaklaşımı Nihat Özdemir'de de görüyoruz. Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, kendi formülünü şöyle anlatıyor: "Yönetici seçerken Türk-Alman-Japon karışımı bir insan modeli arıyoruz aslında. Hem değerlerine bağlı hem teknik olarak kuvvetli, disiplinli ama aynı zamanda anlık gelişen durumlara hızlı çözümler üretebilen biri olmalı." Dürüstlük, güvenilirlik, liderlik vasfı gibi olmazsa olmazların öncelik sırası ise patrondan patrona değişebiliyor... Örneğin Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Işık, ilk olarak "ehil" olmasına bakıyor, "Mutlaka işinin ehli olsun" diyor. Üst yöneticisinde aradığı diğer nitelikleri ise şöyle sıralıyor: "İş etiği, çalışkanlık, dürüstlük konularında çalışanlarına örnek olabilmeli. Şirketine bağlılık, iş geliştirme yeteneği, hedef odaklılık, en az bir yabancı dil bilgisi aradığım temel özellikler." İşte patronların yöneticilerinde aradıkları nitelikler, kısaca hayallerindeki CEO'lar...


ADİL, ANAÇ VE HEYECANLI

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı'nın öncelikleri dürüstlük ve adalet. Kiğılı'ya göre kişilik özellikleri son derece önemli. Gönlünde yatan CEO'nun özellikleri şöyle: "İlk istediğim dürüst ve adaletli olması. Ayrıca sıcak ve anaç yapılı olmalı. Güven vermeli. Farkındalık yaratabilmeli, bu farklılığı doğru iletişimle topluma anlatabilmeli. İş geliştirmek için gerekli heyecana sahip olmalı. Yenilik ve teknolojileri takip etmeli, edindiği tecrübeleri ekibiyle paylaşmalı. CEO her zaman yaptığı işe, yönetimindeki bireylere, hedef kitleye ve gerekli her alanda dürüstlüğüyle ön plana çıkmalı. Ayrıca hem çalıştığı firmaya hem çalıştırdığı birimlere yönelik adaletli bir yapıda olması da kuşkusuz önem taşır. Diğer unsurlar arasında da eğitim, inovasyon ve teknolojiye önem verilmesi var. Tüm dünyada yaşanan küresel gelişmeleri marka adına takip etmek, uygulamak ve geliştirmek, yönettiği birimlerle birlikte hayata geçirmek önemli. İşe verilen değer, iş heyecanı ve işe duyulan sevgi de önemli. Kuşkusuz işini severek yapan bir kişiyle sevmeden yapan kişi arasında çok büyük farklar söz konusu."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz