Şaşırtan gelişme

İşte insan kaynakları profesyonellerini bile şaşırtan ve İK’yı etkisi altına alan 7 değişim dalgası…

6.04.2018 11:16:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan gelişme

4 TABULAR YIKILIYOR! 

İnsan kaynakları alanındaki şaşırtıcı gelişmelerden biri de “olmazsa olmaz” sanılan birçok tabunun yıkılıyor olması. Örneğin, giderek daha çok sayıda şirket, tam zamanlı çalışma gibi geleneksel uygulamalardan vazgeçiyor. Hatta öngörülere göre, önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD’deki iş gücünün en az yüzde 40’ı “freelancer” olarak çalışacak. Fieldglass tarafından yapılan araştırma, 2015’te ABD’deki toplam iş gücünün yüzde 54’nün geleneksel, yani tam zamanlı çalışanlardan oluşuyor. Aynı araştırma, bu oranın 2017 sonunda yüzde 41’e gerilediğini öngörüyor. Lokasyon veya ofise bağımlılığın değişmesi trendi, Türkiye’deki şirketlerin de gündeminde. Esnek çalışmaya ilginin arttığını belirten Lilly İlaç İnsan Kaynakları, Eğitim ve Geliştirme Direktörü Hande Akartuna, şunları söylüyor: “Örneğin İstanbul gibi sürekli trafik yoğunluğu yaşadığımız bir şehirde esnek mesai saatleri veya ofis dışından çalışma olanakları önemli bir kurtuluş yolu oluyor. Online platformlar, mobil uygulamalar üzerinden e-öğrenme şeklinde düzenlenmesi de zamanın doğru ve verimli kullanımı açısından çok önemli.” İstihdam piyasasındaki tabular, sadece çalışma ortamı açısından yıkılmıyor. “Mezuniyet şartı ve askerliği bitirme koşulu” gibi kriterler de hızla değişiyor. Örneğin, ilaç sektörünün büyüklerinden Abdi İbrahim, birçok pozisyonda erkek adaylar için askerlik şartını kaldıran şirketler arasında yerini aldı. Hazır giyim perakendeciliğinin lider markası LC Waikiki ise mezuniyet kriterinde esneklik gösteriyor. Mezuniyete değil “yeteneğe göre” işe alımın artmasını çok önemli bir değişim olarak yorumlayan LC Waikiki Ücret ve Yetenek Yönetimi Müdürü Hande Özdağdeviren, bu trendin derinlemesine uzmanlaşmayı artıracağını söylüyor. 

5 BÜYÜK VERİ BAŞROLDE

IDC’nin Digital Universe Study adlı çalışmasında açıkladığı üzere 2020’ye gelindiğinde, yeryüzündeki her insan için saniyede ortalama 1,7 megabaytlık yeni bilgi yaratılacak. Bu çarpıcı veri, büyük verinin ve dijitalleşmenin etkisini net biçimde ortaya koyuyor. Bu değişimin İK’daki etkisi ise kaçınılmaz… Index Grup İK Direktörü Veli Bozan, dijitalleşmenin beklenenden daha hızlı olduğunu ve şaşırtıcı sonuçlar doğurduğunu düşünenlerden. Bozan’a göre büyük verinin İK’daki kullanımını her geçen gün genişliyor. Bozan, “Önceleri Excel programında vakit harcayarak yaptığınız veri analizleri artık bir tuşla önünüze seriliyor. Ayrıca bu teknolojiler yönetimde stratejik kararların alınmasına da önemli katkılar sunuyor. Stratejik İK tam da burada devreye girmeli ve uzun süren veri analizlerini artık yazılımlar yapmalı” diyor. Büyük veri kullanımının içeriden terfiler başta olmak üzere tüm İK süreçlerinde yaygınlaşması Logo Yazılım İcra Kurulu Üyesi Esra Akar için de son derece kritik bir gelişme. Bu sayede, çalışan profilleri, iş çıktıları, yetkinlikler, performans sonuçları gibi analizlerde önyargıdan uzak kararlar alınabildiğini belirten Akar, şunları söylüyor: “Büyük veri ayrıca çalışanların ihtiyaçlarını anlamak, işten ayrılma olasılıklarını hesaplayarak aksiyon alınmasını sağlamak gibi konularda da yöneticilere kolaylık sağlıyor.” Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, bu hızlı dönüşümde mobil dünyayı her alanda etkili kullanan kuşakların büyük etkisi olduğunu belirtiyor. Uysal, genç kuşağın iş bulma süreçlerini de hızla mobilleştirdiğini dile getiriyor. 

6 DAHA DİJİTAL BİR İK

Teknolojinin baş döndüren hızı, yeni İK çözümlerinin yaratılmasını da hızlandırıyor. Örneğin, video mülakatlara ilgi artarken klasik mülakatlara ilginin azalması, İK alanındaki değişimlerden bir diğeri... Uzmanlara göre yakın gelecekte mülakatların robotlar ve yapay zekalar tarafından yapılması öngörülüyor. KPMG 2017 İK Dönüşüm Araştırması’na göre alanında lider şirketler, İK süreçlerinde robotik teknolojilere yoğun biçimde yatırım yapıyor. KPMG Türkiye İK Direktörü Emre Çavuşoğulları, 2020’de işe alım ve işe uyum süreçlerinde robotların çok daha aktif rol oynayacağını belirtiyor. Vaillant Group Türkiye İK Direktörü Nilüfer Birdal, “Klasik mülakatların yerini uzaktan dijital mülakatlar aldı. Artık İK birimleri çalışana yaklaştı ve mobilize oldu. Bu sayede ulaşılamaz ya da tedirgin edici İK algısı geçmişte kaldı” diye konuşuyor. 

7 ASIL İŞ YETENEĞİ TUTMAK

Yeteneği elde tutma konusu da son dönemde İK uzmanlarının ajandasına hızlı bir giriş yapan kritik başlıklar arasında. Çünkü sektör bağımsız tüm İK profesyonelleri, yetenekli çalışanı çekmenin ve elde tutmanın giderek zorlaştığı konusunda hem fikir. Üstelik bu konu, gelecekte de en zorlu konulardan biri olmaya devam edecek. Yapılan araştırmalar da bunu doğruluyor. Randstad İK Trendleri ve Ücret Araştırması’nın 2017 sonuçlarına göre, şirketlerin İK alanında gördükleri en önemli zorluklar arasında yüzde 41,2 oranla “en iyi çalışanları elde tutmak” ilk sırada yer alıyor. Randstad Türkiye ve Yunanistan Genel Müdürü Leigh Ostergard, yetenek eksikliğinden etkilendiğini belirten şirketlerin oranının yüzde 70 olduğunu söylüyor. Yeteneği elde tutmayı kritik yapan noktalardan biri de maliyet tarafı… Çünkü araştırmalara göre yetişmiş bir çalışanı kaybetmenin hesaplanmış maliyeti, o çalışanın maaşının 200 katına kadar çıkabiliyor. Çalışanları elde tutma konusunda önemli değişimler yaşandığını doğrulayan Lilly İlaç İK Eğitim ve Geliştirme Direktörü Hande Akartuna, şunları söylüyor: “Organizasyonel yapılarda artık bir çalışanın birden fazla şapkayı taşıdığı roller ön plana çıkıyor. Bu değişiklikler de çalışan bağlılığı konusunda farklı yaklaşımları zorunlu kılıyor.” Ceva Balkanlar, Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya İK Başkan Yardımcısı Nihan Usanmaz ise işin maliyet tarafının altını çiziyor. Usanmaz, şunları söylüyor: “Artık yalnızca kârlılık değil verimlilik de önemli. Doğru adayı seçip işe yerleştirmek için birçok işletme değerlendirme merkezleri adı altında yeni uygulamalar devreye alıyor. Çeşitli analizler, testler, sunuş ve vaka çalışmalarla doğru işe doğru aday seçiminde daha hassas davranılıyor.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.