Şaşırtan gelişme

İşte insan kaynakları profesyonellerini bile şaşırtan ve İK’yı etkisi altına alan 7 değişim dalgası…

6.04.2018 11:16:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan gelişme


BURCU CİVELEK YÜCE AKBANK İK VE STRATEJİDEN SORUMLU GMY
İK'NIN DÖNÜŞMESİ KAÇINILMAZ

DİJİTALİZASYON ARTIYOR 
İnsan kaynakları alanında en önemli gelişmelerden biri, dijital uygulamaların giderek artması. Önümüzdeki yıllarda dijital organizasyon, çalışanlar ve çalışma ortamı için yeni platformların ve araçların üretildiğine daha fazla tanık olacağız. Bir başka yeni ve heyecan verici konu ise İK analitiği.
NELER YAPIYORUZ? Bugün büyük veri analitiğini, yapay zekayı, robot teknolojilerini konuştuğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bambaşka bir insan kaynağının yetiştiği, ‘dijital yerli’ bir neslin iş dünyasının kapısından girdiği bir noktadayız. Tüm bu koşullarda İK’nın da dönüşmesi kaçınılmaz. Bu alanda biz de çok önemli çalışmalara imza atıyoruz. Hangi Akbanklıya hangi eğitimin verileceğini eğitim atama analitiğiyle belirliyoruz.ŞİRKETLER NELER YAPIYOR?

NELER YAKIN TAKİPTE? 
Shaya İK Direktörü YASEMİN AVCI, “Son dönemde en çok duyduğumuz konular çalışan motivasyonu, potansiyeli çekme ve elde tutma çalışmaları” diyor. Avcı, neler yaptıklarını şöyle özetliyor: “Yapılan çıkış mülakatları, memnuniyet anketleriyle çalışanların fikirlerini alıyoruz. Çalışanların hep daha iyiyi araması, şirketleri de sektördeki değişiklikleri takibe ve daha yaratıcı olmaya zorluyor.”
SOSYAL MEDYA ETKİSİ Şölen İK Direktörü NİHAT ÖZDEMİR, sosyal medyanın etkisine dikkat çekiyor. Özdemir, stratejilerini şöyle aktarıyor: “Süreçlerinize dıştan içe, pazardan geriye doğru bakmak, bu dinamiklere göre şekillenmek zorundasınız. Sadece bugüne odaklanmayan, aynı zamanda sosyoloji, teknoloji, ekonomi ve demografik etkileri de dikkate alan organizasyonlar başarılı olacak.”
Z’YE HAZIR MIYIZ? Pegasus İK Direktörü DİLARA OĞUR, 1995 ve sonrasında doğan Z kuşağının, 2030’da iş yaşamının dinamiklerini değiştireceğini söylüyor. Bu kuşağın istihdam piyasasına etkisini şöyle özetliyor: “Teknolojinin içine doğan Z kuşağı, sürekli sorgulayan ve araştıran bir kuşak. X ve Y’ye göre ne istediğini daha çok biliyor. Günlük hayatta sürekli değişim istiyor. Peki şirketler Z kuşağına hazır mı? Açıkçası daha uzun bir yolumuz var.”
ÖZGÜRLEŞTİREN İK Boyner Grup Başkan Yardımcısı İDİL TÜRKMENOĞLU, fark yaratmak için değişimlerin önünde pozisyonlanmak gerektiğini belirtiyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “İletişim alanındaki hızlı gelişim, yeni yaşam tarzı, yeni beklentiler bizi ‘yönetişim’ sorununa getiriyor. İK’nın tüm iç kural ve süreçleri gözden geçirmesi, özgürleştiren bir yol seçmesi gerek. Bazı paradigmalar yıkılıyor, yıkılmak zorunda. Bu değişimleri anlamakta zorlanan, kendi sistem ve süreçlerine aşık İK yapıları beni çok şaşırtıyor.”BERNA ÖZTINAZ STFA STRATEJİ VE İK BAŞKANI, PERYÖN YKB
İKİ BÜYÜK DEĞİŞİM VAR

SİSTEMLER 
İnsan kaynakları sistemlerinin rakamlarla ve niteliksel ölçüm teknikleriyle evlendirildiği modellerden koşar adım uzaklaşılıyor. Örneğin performans sistemleri, yüzdelere ayrılmış sayısız hedefin değerlendirilmesi yerine kuruma, ekibe ne katıldığına değer veren metotlar geliyor.
LİDERLER Her şeyi bilen, ulaşılmaz, her daim kontrollü görünen eski lider profili değişiyor. Soran, danışan, yetkiyi samimiyetle paylaşan lider profili başarılı oluyor. Bu değişimde ise jenerasyon, sosyal medya ve bilginin ulaşılma hızı çok etkili. İş koşullarını gençlerin kuralları şekillendiriyor. Yeteneği çekmek için dünyayı izlemelisiniz. Bu dinamizm insan yönetimiyle uğraşan herkesin uykusuz kalmasına neden olabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz