Tehlikedeki koltuklar

Dünyadaki CEO sirkülasyonu, yüzde 15’e yükseldi Sadece CEO değil, ona bağlı C-seviye yöneticilerin de aynı koltukta kalma süreleri kısaldı.

27 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlikedeki koltuklar


Yaş sınırlandırılmasından dolayı belli bir yaşın üzerindeki CEO’lar emekliliğe ayrılıyor veya yönetim kurulu üyesi olarak şirkette kalmaya devam ediyor. Bu gibi durumlarda CEO değişimi planlı olarak gerçekleşiyor. Yeni CEO da genellikle şirket içinden atanıyor. Dünyada yapılan yeni CEO atamalarının yüzde 10,8’i planlı gerçekleşiyor.

Yeniden yapılanma, rotasyon, başarısızlık, birleşme ve satın almalar da C-seviye yöneticilerin hızlı sirkülasyonuna neden oluyor. Yeni CEO değişiminin yüzde 2,8’i işten çıkarmalardan kaynaklanıyor.

Ekonomik durum da CEO ve üst düzey yönetici değişimini etkiliyor. Uzmanlara göre şirketler, kriz dönemlerinde tepe yönetimde daha az değişiklik yapıyor. Ekonominin iyi gittiği dönemlerde ise üst yönetimde yeniden yapılanmaya daha sıcak bakılıyor.

Bu nedenle de en fazla C-seviye sirkülasyonu, ekonominin iyi gittiği dönemlerde yaşanıyor. Hem yeni pozisyonların sayısı artıyor hem de yönetim kurulları değişim yapmaya daha istekli oluyor.

Egon Zehnder Türkiye Danışmanı Tankut Şensürücü de büyümenin yüksek olduğu sektörlerde şirketlerin daha hızlı tepe yönetici değiştirdiğini ifade ediyor. Şensürücü, “Koltuğu korumak zorlaşıyor. Koltuğuyla özdeşleşen üst düzey yönetici dönemi kapanıyor” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.