35 Yıllık müthiş ders

Muhtar Kent ve onun 35 yıllık kariyerinden çıkardığı dersler...

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
35 Yıllık müthiş ders


Tarım verimi, muazzam şekilde artıyor. Amerika'da bir arkadaşımın çiftliğinde bir gün geçirdim. 850 bin dolarlık bir araçla yaklaşık 45 km boyunda, 25 km eninde bir arazideki mısırları kestik ve arkadan takip eden kamyonlara yükledik. Kabininin içinde müzik çalan bir araçla hiç dokunmadan yaptık bu işi. Yani böyle bir dünyada yaşıyoruz. Şehirleşme hızlanıyor. Çevre duyarlılığı muazzam artıyor. Eskiden Bursa'ya geldiğimde muazzam bir hava kirliliği vardı. Bugün hava gayet güzel, açık, bütün şehir gayet güzel şekilde gözüküyordu, ona da çok sevindim.

MUAZZAM GELİŞME
İletişim artıyor dünyada. İletişim önemli, çünkü ilk e-postanın 1970'lerde yollandığını düşünürsek 2012 yılı itibariyla gezegende 3,4 milyon e-posta hesabı bulunuyor. Yaklaşık her gün 300 milyar e-posta atılıyor. Bunların 175 milyarı özel, geri kalanı da işle ilgili. Yani her dakika 208 milyon e-posta. Sosyal medya muazzam şekilde gelişiyor. Facebook neredeyse

1 milyarı geçmiş vaziyette. Sadece Coca-Cola'nın Facebook'ta 60 milyon üyesi var. Türkiye Facebook'ta en büyük ülkelerden biri. Twitter aynı şekilde. Online alışveriş pazarı büyüyor. 2012 Aralık verisine göre Amerika'da e-ticaret hacmi, 300 milyar dolara ulaştı. Yani dünyadaki 30'uncu büyük ekonomi olarak kabul edilebilir. Tayland'ın GSMH'si ile aşağı yukarı aynı. Böyle bir dünyada yaşıyoruz. Son 10 yılda, geçmiş 20 yıldan da hızlı gelişen, büyüyen bir dünya, aynı zamanda küçülen bu dünya.

Dünyaca tanınan bir markaya sahip, bunun dışında milyar doları aşan 16 tane markası olan, 207 ülkede binden fazla fabrikasında 770 bin çalışanı olan, dünyadaki en büyük tüketici ağına sahip
bir sistemin başında olup büyümemin matematiğini irdeleyeceğim.

Ama önce kendi kariyerimdeki yolculuğumdan bahsedeceğim. Sonra büyüme aritmetiğini ve arkasından Coca-Cola'daki büyüme stratejisini irdeleyeceğim. Çünkü büyüme, öyle bir şey ki oksijen gibi yükseldikçe hava azalıyor, zorlaşıyor Başarıyı elde etmek zor ama başarıyı tekrarlamak çok daha zor. Dünya şampiyonasında kaç tane 4 kez üst üste altın madalya kazanmış sporcu var? Bir tane, o da Jean-Claude Killy. Onun için başarıyı tekrarlama çok daha zor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz