35 Yıllık müthiş ders

Muhtar Kent ve onun 35 yıllık kariyerinden çıkardığı dersler...

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
35 Yıllık müthiş ders


VE DÜNYA DEVİ
2008'de genel merkeze döndüm. CEO ve başkan olarak atandım. Tabii bu zaman zarfında her şey bu kadar basit olmadı. Bir kariyerin insan hayatında bir çizgi olarak yukarı çıkmadığını, kendim çok iyi şekilde gördüm. Gençlerle konuşurken de hep bunu vurguluyorum. Hiçbir zaman kariyer bir regresyon çizgisi gibi sürekli yukarı doğru çıkmaz. İnişler ve çıkışlar olur Önemli olan belli bir dönemde çıkıyor olmak. Ve inişleri de çıkışlar kadar iyi yönetmek lazım. Benim hayatım da hep öyle oldu. Her halka açık, büyük Amerikan şirketinde olduğu gibi burada da CEO'yu yönetim kurulu atıyor tabii. İlişkilerin de ne kadar önemli olduğunu anladım. Benden evvelki Güney Afrikalı CEO'nun bana verdiği destek de çok önemliydi.

Dünyada her şey çok küçüldüğü için artık büyük şirketlerde kişinin nereden geldiği değil, ne yaptığı ve ne yapacağı önemli. Avrupa'da bu tam böyle değil ama bilhassa Amerika'da böyle. Geçen hafta New York'ta Catalyst organizasyonu kadın girişimciler konusunda 3 şirkete ödül verdi. Ödülü alanlardan biri olan Alcoa'nın CEO Klaus Kleinfeld Alman'dı. Coca-Cola CEO'su olarak ben Türk'tüm ve Unilever'in CEO'su Hollandalı. Yani iki Amerikalı şirketin CEO'su yabancıydı. Bu resim daha da kuvvetlenerek artacak, buna inanıyorum. Birçok Amerikan şirketine, Türk yöneticilerin geleceğini, geldiğini görüyoruz. Daha da önemli yerlere geldiklerini inşallah görebiliriz. Western Union'un CEO'luğuna geçen yıl Hikmet Ersek atandı.

Yalnız büyük şirketlerin yönetimi değil, girişimcilik de çok önemli. Amerika'da bugün yine sözü çok edilen Hamdi Ulukaya diye bir girişimcimiz var. Doğu kökenli genç, üniversiteyi bitirmeden Amerika'ya gelerek Chobani diye bir şirket yarattı. 5 yılda 1 milyar dolar satışı aşmış durumda. Şirketin değeri en azından 2,5 milyar dolar, yüzde 30 büyüyor ve dediğim gibi batmış bir süt şirketi 250 bin dolar borç alarak satın aldı. İnşallah bunun gibi daha çok örnekler olur. Gerçekten çok başarılı, sevdiğim bir kişi. Daha da başarılı olacak. Oldukça da yakın ilişkilerimiz var, destekliyorum da kendisini. Hakikaten vizyonu olan biri.

Bir de illa da üniversiteyi bitirmek şart değil. Eğitim çok önemli, aile eğitimi çok önemli, karakter çok önemli. Bakın İsviçre'de şirketlerin başında olan kişilerin yüzde 50'si üniversiteyi bitirmemiştir. Daha sonra akşam kurslarından diploma alıyorlar. Hepsi 2-3 yıllık meslek okullarına gidiyor Almanya'da da bu böyle. Avrupa'nın en başarılı iki ekonomisi bunlar.

BÜYÜMENİN ARİTMETİĞİ
Şimdi büyümenin aritmetiğine geçelim. Güven çok önemli, sürdürülebilir büyüme önemli. Başarı gezegene daha iyi davranmaktan geçiyor. Yani muhakkak suretle artık yaptığınız ürünlerin kalitesi, sadece başarınızın garantisi değil artık şirketinizin karakteri. İletişim dünyasında çok önemli bir yeri var. Sizden nasıl bahsediliyor? O 300 milyon e-postada, sizin hakkınızda neler söylendiği çok önemli. Eskiden iyi bir ürün yapardınız, iyi bir reklam yapardınız, iyi bir dağıtım sisteminiz vardı, başarının formülü buydu.

Şimdi artık öyle değil. Artık tüketicilerimizin üzerinde, müşterilerinizin üzerinde, pozitif etki yaratarak onların sizin hakkınızda iyi, pozitif konuşmasını sağlamanız lazım. Bu, daha zor bir iş. Artık beyaz ve siyah değil, birçok grisi olan bir dünyadayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz