Başarılı olmak için atlet gibi çalışmalı

Groppel ile günümüz liderliğinin önündeki sorunları ve bunu aşabilmenin yollarını konuştuk...

28.07.2016 13:48:240
Paylaş Tweet Paylaş
Başarılı olmak için atlet gibi çalışmalı
* Bu programa katılanların ortak özellikleri, ihtiyaçları neler ve programınıza hangi sektörlerden profesyoneller daha çok katılıyor?
 Katılımcılar finansal olarak çok başarılı olabilirler, ama hastalar ve kendilerine bakmıyorlar. İşlerinde başarılılar belki ama aileleriyle bağlantıları yok. Liderlikle sıkıntıları olabilir, başka bir deyişle takımları onların liderliğine iyi bakmıyor olabilir. İşinde lider olarak zorlanan biri olabilir, sağlığıyla, ailesiyle, sorun yaşıyor olabilir. Yıllar içinde kursumuza her sektörden birçok değişik profilde katılımcı geldi. Petrol endüstrisinden, perakendeden, finanstan, ilaçtan, sigortacılıktan…
* Kursiyerlerin kursa gelmeden önceki temel ihtiyaçları neler oluyor ve sonrasında ne gibi sonuçlar alıyorlar?
 Öncelikle daha iyi lider olmak için geliyorlar. Çalışanlarının çok yorgun olduğunu, zorlandığını biliyorlar ve daha iyi lider olmak istiyorlar. İlk olarak kendileri üzerinde çalışmaları gerektiğini fark ediyorlar. Bu, her şeyin kendileriyle başladığını anladıkları büyük an. Eğer çalışanlarına daha iyi bir lider olmak istiyorlarsa onlara rol model olmaları gerekiyor. Bu programın diğer liderlik programlarından farkı aileyi de denkleme dâhil ederek kişisel yaşamın iş yaşamına, iş yaşamının da kişisel yaşama olan etkilerini dikkate alması. Temel olarak varsaymamız gereken şey, bugün yaşadığımız dünyanın 20 yıl önce yaşadığımızdan çok farklı olduğu. Liderler olarak çalışanlarımızın aileleriyle ilişkilerine dikkat etmeliyiz. Sonuçta uzun saatler çalışıyorlar ve kendilerine nasıl baktıkları önemli. 20 yıl önce umursamak zorunda olmadığımız tüm konuları artık umursamak zorundayız.
* Programın hangi bölümü liderler için önemli?
 2,5 günlük programda 4 boyuta yoğunlaşıyoruz: Bedensel, zihinsel, duygusal ve spiritüel. Piramidin tepesinden aşağı doğru liderlik yapmalısınız, ancak aşağıdan yukarıya doğru eğitilmelisiniz.
* Liderler en çok hangi bölümde zorlanıyor?
 En çok, fiziksel alanda zorlanıyorlar. Çünkü entelektüel olarak ne yapmaları gerektiğinin farkındalar ama gereken davranışları sergilemiyorlar. Bu, büyük bir problem. Fiziksel boyutu bir amaç dâhilinde değiştiriyoruz, bu şekilde yukarıdan aşağıya liderlik yapıyorsunuz. Değiştirilmesi en zor olan fiziksel boyut ve bu boyutu değiştirmenin yolu onun neden önemli olduğunu anlamak. Birisine sadece fiziksel boyutun önemini entelektüel bir biçimde anlatmak yeterli değil. Herkes ne yapması gerektiğinin farkında ama doğru olanı yapmıyor. Bunu başarma yolu fiziksel boyutu bir amaçla birleştirmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz