Başarılı olmak için atlet gibi çalışmalı

Groppel ile günümüz liderliğinin önündeki sorunları ve bunu aşabilmenin yollarını konuştuk...

28.07.2016 13:48:240
Paylaş Tweet Paylaş
Başarılı olmak için atlet gibi çalışmalı
* Günümüz liderlerinin geçmişteki liderlerden farkları neler? 
 Yakın geçmişe bakarsak liderlikte çok büyük bir değişim oldu ve bu da 1990’ların ortasında gerçekleşti. Olan ise internetin patlaması ve hayatı değiştirmesiydi. Örneğin 1995 öncesinde bir lider işten çıktıktan sonra onu bulmak çok zordu. Size ulaşamama ihtimaline karşı hep bir acil durum planı vardı. Bugün e-posta ve cep telefonlarımız üzerinden 24 saat/365 gün beraber çalıştığımız kişilerce ulaşılabilir durumdayız. 20 yıl önce böyle değildi. Bu, bence liderlerin şu anda karşılaştığı en büyük sorun. Her zaman erişilebilir olduğumuz için sınırlar konusunda ve bizim için neyin gerçekten önemli olduğunu anlamakta sıkıntı yaşıyoruz.
* Günümüzde liderler üzerinde nasıl baskılar var?
 Performans arenasındalar, çünkü nasıl düşündükleri, problemleri nasıl çözdükleri, nasıl inovasyon yapıp yeni fikirler ürettikleri hep performansla alakalı. Bu, tarihsel olarak düşündüğümüz performans değil. Eskiden bir futbol maçı kazanıldığında performansın ne olduğu açıktı; kazandınız veya kaybettiniz. Sporda enteresan bir şey var, siz çok iyi oynayabilirsiniz ama takımınız yine de kaybedebilir. İş dünyasında da durum buna çok benzer. Liderler yorgunluk gibi sorunlarla boğuşuyor. Yorgunluk, günümüzün en büyük problemlerinden biri. Ayrıca hayatlarındaki sınırlarla ve insanlara liderlik yapmakla boğuşuyorlar. Size şu anda soracağım soruyu, bence dünyadaki her lider kendi kendine sormalı: “Her yıl kârlılığınızı artırmak için daha fazla çalışmanız gerekiyor. Daha çok çalışmanıza yönelik talebi karşılamak için kapasitenizi artırmanız lazım. Peki bunun için ne yapıyorsunuz? Zihnen ve duygusal olarak sizin için önemli olan ne?” Her yıl daha çok çalışmamız gerekiyor ama kapasitemizi artırmak için maalesef hiçbir şey yapmıyoruz.
* Bazı spor antrenmanlarının iş dünyasına uyarlanabileceğini söylüyorsunuz. Bunlar hangileri?
 En önemli konulardan biri, kendini toparlamak ve bunun için araçlar yaratmak. İşadamlarının yaptığı şey, sabah kalkmak ve çalışmak, çalışmak, çalışmak… Çünkü, bunu yapabiliyorlar. Cep bilgisayarları yüzünden iş dünyasının liderleri eğer devamlı çalışmıyorlarsa kendilerini suçlu hissediyor. Uzun saatler çalışıyorlar sonra da ailelerinin yanında olamadıkları için suçlu hissediyorlar. En önemli ders, sınırlar oluşturarak sizin için çok önemli olan zamanı korumak. Bu zamanı spor yaparak, sevdiğiniz biriyle görüşerek, çocuklarınızla zaman geçirerek, gönüllü olarak ve başkalarına yardım ederek geçirebilirsiniz. Sınırlarla kendinizi yenileyebileceğiniz bir zaman yaratmak önemli... Bu, muhtemelen işadamları için spordan alabilecekleri en büyük ders.
* Liderler kişisel ve iş hayatlarındaki dengeyi nasıl oturtabilir?
 İlk olarak “Amacım ne” sorusuyla başlamalısınız. Sizin için gerçekten ne önemli? Bu, hayatınızın rotasını belirler. Örneğin birisi benim için en önemli şey ailem, eşim, çocuklarım diyorsa yaptığı işe bunu onlar için yapıyorum diye bakar, onları hayatımın içinde en özel yerde tuttuğum sürece her zorluğun üstesinden gelebilirim diye hisseder. “Bir amacım olduğu sürece hiçbir zorluk baş edilmez değildir” der. Bahsettiğim bu amacı belirleme süreci, aynı kişinin sınırlarını oluşturmasına da yardım eder. “Eve ilk geldiğimde cep telefonumu arabada bırakmalıyım, çünkü eğer bırakmazsam cep telefonuma çok vakit ayırıyorum. Dolayısıyla kendime ve çocuklarıma vakit ayırmıyorum. Telefonu ilk 30 dakika arabada bırakayım” gibi. İşte bu amaç hissi hem iş hem de özel hayatımızda maksimum potansiyelle çalışmamızı sağlayan kararlar vermemizi sağlar.
* Günümüzün başarılı liderlerini nasıl tanımlarsınız? Başarı kavramı değişti mi?
 Bence değişmedi, bence olan şu, kaybolduk. Eğer 30 yıl önceki iş dünyasına bakarsanız o zamanlar işten çıktığınızda işiniz biterdi, size ulaşamazlardı. 200 yıl önce elektrik ve telefon yokken gününüz ne zaman sona ererdi, güneş battığında. Aileler bir arada olurdu, mum ışığında okur, erkenden uyur, erkenden de kalkardık. Doğal bir dinlenme ve kendini tekrar toparlama vardı. Bugünün dünyasında bence yolumuzu kaybettik, çünkü sınırlarımız kalmadı, amaçlı değiliz. İnsanlar “Evet, bu benim için önemli” diyor ama sadece entelektüel olarak. Davranışsal olarak ise cep telefonumuza, işimize bağlıyız. Bu nedenle o kadar yorgunuz ki yolumuzu kaybettik. Hayatımızı yöneten bir amaç sahibi olmaya geri dönmeliyiz. Aslında bizim için önemli olan şeylere bağlı kalmalı ve bir noktada çalışmayı kesmeliydik. Bugün bu kurallar kayboldu, isterseniz hayatınızın sonuna kadar her günün her dakikası çalışmaya devam edebilirsiniz. Başarılı lider, bir amaç dâhilinde hareket edendir. Bu kişiler çalışanlarının da bir amaç için çalışmasını ister ve bu amaçla sınırlar yaratır. Fiziksel olarak daha aktif olmayı, hayatlarında neyin önemli olduğunu anlamayı, enerjilerini geri elde etmeyi ve hem kendileri hem de şirketleri için doğru seçimler yapmayı öğrenirler.
* Peki, başarısız liderler?
 Onlar her ne pahasına olursa olsun kazanan bir sporcu gibiler. Dibine kadar çalışacağız, yorgunlukla savaşacağız, sağlığınız önemli ama sizden sonra, aileniz de önemli ama sizden sonra… Başarılı bir lider olarak önce kendinizin sonra da çalışanlarınızın ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz