Büyüme şampiyonları bu işi nasıl beceriyor?

Büyümesini uzun vadede sürdürebilen şirket sayısı çok azdır. Bunu başarabilenler ise rakiplerinden hem daha istikrarlı hem de daha inovasyoncu olanlardır.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme şampiyonları bu işi nasıl beceriyor?

Ana fikir
Büyük şirketlerin sadece çok küçük bir yüzdesi net kârlarını her yıl artırma başarısını gösterebiliyor. Belirli özellikleri paylaştıklarına ise kimsenin şüphesi yok.

Bir taraftan onlar aslında inovasyon yapmak için kuruldu.
Yeni pazarlara rakiplerinden çok önce girerler, deney yapmakta ustadırlar, yeni fikirler üretilmesinden herkesi sorumlu tutarlar ve onlar ani manevralar yapabilecek kadar esnektirler.

Diğer taraftan onlar olağanüstü istikrarlıdır.
CEO'larını şirket içinden yetiştirirler, stratejileri ve organizasyonel yapılanmaları uzun dönemler boyunca değişmez; müşterilerini elde tutma oranları alışılmadık derecede yüksektir ve kurumsal kültürleri çok güçlüdür ve değişmez. Bu özellikler size birbiriyle çelişiyormuş gibi gelebilir ancak inovasyonu ve sürekli büyümeyi mümkün kılanın aslında işte bu istikrar ortamı olduğu anlaşılıyor.


Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Şampiyonların yapmadıkları

Araştırmamızda öne çıkan şirketler ("Büyüme Şampiyonları" kutucuğuna bkz.) hiç de büyümeyle ilgili konvansiyonel fikirleri benimsemiş gibi görünmüyor. Stratejiyle ilgili bir düşünce okulu bir şirketin büyüme oranının büyük ölçüde içinde bulunduğu endüstri tarafından belirlendiğini söyler. Ancak bu görüş pek de gerçekleri yansıtmıyordu. Çünkü bizim büyüme şampiyonlarımız ilaçtan biracılığa ve inşaattan bankacılığa kadar birbirinden bambaşka sektörlerde yer alıyordu. Üstelik çoğu da patentler veya ticari sırlarla korunmayan müthiş rekabetçi endüstrilerde kıyasıya mücadele etmek zorundaydı. Biz genellikle bir şirket ne kadar büyük olursa büyümesini sürdürmesi o kadar zor olur varsayımındayızdır. Bu da doğru çıkmadı. Bizim şampiyonlarımız, analiz ettiğimiz şirket havuzundakilere kıyasla hiç de küçük sayılmazdı. İstihdam ettiği kişi sayısı itibarıyla bir İspanyol inşaat şirketi olan Actividades de Construccion y Servicios (ACS) yaklaşık 140 bin çalışanıyla en büyüğüydü. En küçüğü olan bir ABD merkezli finansal araştırmalar şirketi FactSet Research Systems'ın çalışan sayısı ise 4 binin üzerindeydi. Ayrıca piyasa değerleri de 1 milyar dolarlık eşiğimizin oldukça üzerinde dolaşıyordu. Doğal olarak hızlı büyüyen piyasalarda istikrarlı bir şekilde yüksek büyüme oranlarını yakalayabilen şirketler bulmayı ümit etmiştik, ancak bu da doğru çıkmadı. Gerek hızlı büyüyen gelişmekte olan ekonomileri gerekse de ileri ekonomileri temsil eden bizim şampiyonlar grubumuzda hiçbir coğrafi alanın ağırlığı yoktu. Ne de şirketlerin globalleşme derecelerinin herhangi bir önemi vardı. Her ne kadar Infosys ile ACS'nin her ikisi de daha işin başından deniz aşırı fırsatlara odaklanmayı planlamışlarsa da Yahoo Japan sadece Japonya'da ve HDFC Bank sadece Hindistan'da faaliyet göstermeyi ilke edinmişken Atmos Energy ise sadece ABD pazarına odaklanmıştı. Tsingtao Brewery toplam gelirlerinin yüzde 50'sini ihracattan kazanmasına rağmen 2007 yılına kadar Çin dışında herhangi bir üretim faaliyetine girişmemişti. Doğu Avrupa'da patentsiz ilaçlar üreten Krka Group ise aslında bölgesel bir oyuncuydu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz