Büyümede çift haneli hesaplar

Kriz psikolojisinin geride kaldığı 2011 'de herkesin hedefinde büyüme var.

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümede çift haneli hesaplar


"2010'UN İLK AYLARINDAN İTİBAREN piyasalardaki artan hareketliliği en iyi şekilde değerlendirdik. Dış pazarlarımızı çeşitlendirme, pazar paylarımızı geliştirme ve rekabet gücümüzü artıracak yatırımları hayata geçirme konusunda planlı ve uzun vadeli bir bakış açısıyla hareket ettik. Krizin en sert dönemini başarıyla atlatabildiğimiz gibi rakiplerimize göre önemli avantajlar sağladık. Koç Holding, borsada en yüksek piyasa değerine sahip holding şirketi oldu. Hissemizin halka açık kısmındaki yabancı payı yüzde 78 ile tarihimizdeki en yüksek seviyesine ulaştı." 2009'da ciroda yüzde 19 daralma yaşayan Koç Holding CEO'su Turgay Durak, 2010'u bu sözlerle değerlendirmişti. Ekonomideki olumlu rüzgarı arkasına alan Koç, 2010'da yüzde 20'lik bir ciro artışıyla kriz öncesinin üzerinde bir büyüme performansı sergiledi. Aslına bakılırsa otomotivden beyaz eşyaya, finanstan enerjiye tüm ana sektörlerde yer alarak Türk özel sektörünün amiral gemisi konumunda bulunan Koç Holding'in içinde bulunduğu bu durum, tüm iş dünyasının genel atmosferini yansıtıyor. 2009 yılında krizin etkisini ağır bir şekilde hisseden Türkiye'nin büyük grupları, geçtiğimiz yıl hızlı bir toparlanma süreci yaşadı. Birçok büyük grup kriz öncesi büyüme rakamlarını yakaladı. Kârlılık ve istihdamdaki yaralarını sarmaya başladı. 2011'e yüksek moralle girenler arasında agresif büyüme planları yapanların sayısı da hiç az değil.

BÜYÜTEN SEKTÖRLER

2010, birçok holding için yeniden büyüme yılıydı. Çok sayıda dev, yılı yüzde 10'un üzerinde bir ciro artışıyla kapattı. Ciroda en iyi performansı sergileyenler ağırlıklı otomotiv, demir çelik ve enerji sektöründe yer alan gruplar oldu. Bu durumda hiç kuşkusuz otomotivin yüzde 40, yassı çeliğin yüzde 33 ve çelik boru sektörünün yüzde 17 oranında büyümesinin katkısı büyük rol oynadı. Koç Holding, cirosunu yüzde 20 oranında artırıp 53,8 milyar TL'ye taşıdı ve böylelikle tüm rakipleriyle arasında kapatılması zor bir mesafe yarattı. 60'a yakın iştirakiyle ağırlıklı olarak demir çelik ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Oyak Holding de yüzde 16'lık bir artışla cirosunu 22,2 milyar TL'ye çıkardı. Çift haneli byüyen gruplardan biri de Doğuş Holding'di. Yüzde 11'lik büyümeyle 8,6 milyar TL'ye ulaşan grubun CEO'su Hüsnü Akhan, 2010 yılında finans sektöründe yüzde 17, otomotivde de yüzde 23 büyüdüklerini açıklıyor. 2010, çelik, lojistik ve enerji sektörlerinde yoğunlaşan Borusan Holding için de tam bir atılım yılıydı. Holding yüzde 36'lık bir büyüme ile cirosunu 5,2 milyar TL'ye çıkardı. Cirodaki rekor artışı kaydeden ise demir çeliğin dev oyuncusu Tosyalı Holding oldu. Tosyalı, geçtiğimiz yıl yüzde 73 büyüdü ve 2,1 milyar TL'lik ciro elde etti.

32 devin büyüme tablosunu görmek için görsele tıklayın

KÂRLILIK ARTTI
2010'da holdingler kârlılığa odaklandı. Birçok grubun gündeminde kârlılığın birinci sırada yer alması, verimliliğin ön planda tutulması kârlılıkta ciddi artışları beraberinde getirdi. 2009'da net kârını sadece yüzde 2 artıran Koç Holding'in 2010 net kârı yüzde 21 artış gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz