"Daha üretken olmak"

Etkinliğin sırrı doğru bir sistemde mi yoksa doğru bir ruh halinde mi yatıyor? Önde gelen iki uzman değerlendiriyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Daha  üretken olmak

DAVID ALLEN
ile TONY SCHWARTZ, yıllardır birbirlerinin çalışmalarından haberdar olsalar da asla yüz yüze gelmemişlerdi. Allen, bir üretkenlik danışmanı ve GTD kısaltmasıyla bilinen listeleme odaklı etkinlik sisteminin bileşenlerinin altının çizildiği, İşlerin Yapılmasını Sağlamak adlı kitabın yazarıdır. Çok satan kitaplardan Her Konuda Mükemmel Olmak'ın yazarı ve düzenli bir HBR blogcusu olan Schwartz ise insanlara ve organizasyonlara üstün performans biliminden faydalanarak işe bağlılığı ve üretkenliği artırmalarında yardımcı olan Enerji Protect'in CEO'sudur. Bu iki adam, bazen aynı oditoryumda arka arkaya günlerde seminerler vererek pek çok sayıda aynı şirkete danışmanlık yapmıştı. Sonra geçen yaz Allen, Schwartz'ın bir ticaret fuarındaki sunumuna gelmişti. O günden sonra bilgi işçilerinin performansını artırmak için kendi yaklaşımları hakkında tartışmak üzere birkaç kere bir araya gelmişlerdi. HBR ile yapılan bu tashih edilmiş sohbette onlar, e-postanın dikkat dağıtan çekiciliği, birbirlerinden nasıl etkilendikleri ve en önemli işinizi niçin sabah yapılacak ilk iş haline getirmeniz gerektiği hakkında tartışıyorlar.

HBR: Gelin kolay bir konuyla başlayalım. Her ikiniz de yaptığınız işi nasıl tanımlıyorsunuz?

ALLEN: Ben insanlara ve organizasyonlara daha az girdiyle daha fazlasını üretmeleri konusunda yardımcı oluyorum. Daha büyük konsantrasyon ve kontrol anlayışı üreten bir dizi en mükemmel uygulamaları ve metodolojiyi öğretiyorum.
SCHWARTZ: Biz insanlara ve organizasyonlara, daha kısa sürede ve daha sürdürülebilir yoldan daha fazla iş yapmaları için enerjilerini nasıl daha ustaca yönetebileceklerini öğretiyoruz. Bunun için aşırı odaklanmaları, fasılalı yenilenme dönemleriyle dengeleyen yeni bir çalışma yöntemine gerek duyulur.

Her ikiniz de kendi tekniklerinizi anlatan birkaç kitap yazdınız, ancak bana hızlı bir özet geçebilir misiniz?
ALLEN: Ben keşfettiğim şeye "kesin netliğin stratejik değeri" diyorum. Diyelim ki insanlara akşam yemeği pişireceksiniz, saat öğleden sonra 5:00 ve onlar saat 6:00'da gelecek. Elinizin altında gerekli bileşenlerin tümünün olmasını istersiniz. Doğru araçlara sahip olmak istersiniz. Mutfağın temiz ve bakımlı olmasını istersiniz. Yaratıcı bir şeyler yapabilmek için yeterince özgür olmanız gerekir. Ben insanlara bu özgürlüğe kavuşabilmeleri için son derece acil ve güvenilir adımları nasıl atabileceklerini öğretiyorum: Taahhütlerinizin ve projelerinizin hepsini listelere dönüştürmeyi, "bir sonraki adıma" odaklanmayı, işyerinizde, telefon başında ya da bilgisayarınızda yapılması gereken bir iş olan kapsam hakkında düşünmeyi gösteriyorum. Burada kendinizin ne olduğunu değiştirmeniz gerekmiyor. Sadece çok basit ama fevkalade güçlü bazı teknikleri değiştirmeniz yeterli.
SCHWARTZ:
Biz, elimizden gelenin en iyisini yapabilmemiz için gerekli olan tek şeyin yani enerjinin başlıca dört boyutuna odaklanıyoruz. Burada temel zemin fizikseldir, yani zindelik, uyku, beslenme ve gerisi. Duygusal zeminde, pozitif duygular beslemek ve bir lider olarak onları diğerlerine iletmekten ibarettir. Akıl seviyesi, hem aynı anda tek bir konuya odaklanma yeteneğini artırarak hem de daha yaratıcı işler çıkarmak için beyinin yarı küreleri arasında doğru olanına geçiş yapmayı öğrenerek dikkatinizi daha fazla toplamakla ilgilidir. Ve ruhani zeminde, bu iş amaç tanımlamaktan ibarettir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz