Ekosistemi güçlendirmek

İnovasyonu, kurumları ve istihdamı birleştirecek dört aşamalı bir plan...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekosistemi güçlendirmek


1- HEDEF
Fikirlerin pazara hazır girişimlere dönüşebilmesini hızlandırmak için bilgi üretimi ile girişim yaratımını birleştirin.

Bilhassa diğer ülkelerin kendilerine inovasyon konusunda avantajlar yaratmaya çalıştığı bir dönemde ham fikirlerin yaşama şansı olacak girişimlere dönüştürülmesi için Ar-Ge harcamalarından çok daha fazlasına ihtiyaç vardır. Örneğin Almanya, endüstriye uygun Ar-Ge'ye Birleşik Devletler'in 20 katı daha fazla yatırım yapıyor. Yeni fikirlerin ve teknolojilerin onları kullanacak girişimlerle bağdaştırılması şarttır. Ancak küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler), özellikle de istihdam yaratmada tarihsel olarak orantısız payları olan yeni kurulmuş teknoloji şirketleri, geçtiğimiz yıllarda birer istihdam yaratıcısı olarak büyük şirketlerin oldukça gerisinde kaldı ve bu yeni girişimlerin 5 yıl olan kritik hayatta kalma süresi giderek kısalıyor. Fikirden pazara zincirinin güçlendirilmesiyle başarılı sonuçlar alınması olasılığı maksimumlaşacaktır. Burada birkaç tane kritik bağlantı var:

Bilgi üretim merkezleri

Ar-Ge her geçen gün şirketler ve üniversiteler arasındaki işbirliğine daha fazla bağımlı hale geliyor, ancak tarafların çıkarları her zaman aynı çizgide buluş mayabiliyor. Aşırı sıklıkla akademik araştırmalar işe yarar inovasyonlar yaratmıyor: Üniver: teler Teknoloji Yöneticileri Derneği'nin 2009 tarihli bir araştırmasına göre 181 üniversite ve has tane araştırma laboratuvarlarına verilen 53,5 milyar dolarlık araştırmaları destekleme fonundan sadece 2,3 milyar dolarlık lisans geliri elde edilmiş (Bu fonların çoğu federal burslar şeklinde olmuştu). Burada MIT ve Stanford ise birer istisna teşkil ediyordu. Onlar bir yandan mükemmel bir temel araştırma örneği sergilerken diğer yandan da sadece bir yıl içinde düzinelerce yeni şirketin ortaya çıkmasını sağlamışlardı. Onların başarısının anahtarı ise endüstriyle olan güçlü bağlarında ve fakülte, girişimciler ve fonlayıcıları birbirlerine bağlayan ağlarında yatıyordu. Araştırma işini fildişi kulelerde ruhsuzlaştırmak yerine ona kamusal bir varlıkmış gibi yaklaşılması gerekir. Intel Enerji Araştırma Merkezi'nde yerleşik New Mexico Computing Applications Center geçenlerde kendi süper bilgisayarlarının devlet üniversiteleri ile özel üniversitelerdeki kamusal kullanımını sekiz telekonferans tesisinden 20'ye yükseltmişti. Holyoke'da devlet ile beş özel ve devlet üniversitesi ile EMC ve Cisco arasındaki bir işbirliği olan yeni Massachusetts Green High Performance Computing Center'da da benzer bir yaklaşım benimseniyor. Eskiden bir fabrika olan bir yerde konumlanmış bu merkez, araştırmacılara son teknoloji ürünü hesaplama altyapılarına erişim imkanı ve diğer şirketleri cezbedebilecek bir inovasyon alanı sunuyor. 168 milyon dolarlık maliyetin 25 milyon dolarlık kısmı eyalet tarafından karşılandı.

Bölgesel mükemmeliyet merkezleri

Buraları temel bilimleri, inovasyona ve girişim yaratıcılığına bağlayan yerlerdir. Mesela 2004 yılında Albany'deki New York Eyalet Üniversitesi (SUNY) global anlamda bir ilk olarak Nanoölçek Bilim ve Mühendislik Fakültesi'ni kurmuştu. BT endüstrisi için gerekli bir alan olan nano-elektronikteki bir başka mükemmellik merkezinde 250 kurumsal ortaktan mühendisler, öğrenciler ve fakülte ile birlikte çalışabilirken SUNY'nin iş idaresi okulunda da yan girişimlerin önü açılıyor. 2011 Eylül'ünde aralarında IBM, Intel, Samsung, Taiwan Semiconductor ve AMD GlobalFoundries'in de bulunduğu önde gelen yarı iletken üreticileri, bu merkezde ileri entegre devreler geliştirilmesi için 4,4 milyar olar tahsis etmişti ve bu rakamın 3,6 milyar olarını tek başına IBM sağlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz