Garantili liderlik dersleri!

Öngör, “ Benden Sonra Devam” kitabında, Harvard Business School’da ders olarak okutulan dönüşümün hikayesini anlatıyor.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
Garantili liderlik dersleri!

Capital: Şansın da iş hayatınızı olumlu etkilediğini düşünüyor musunuz?
- İnanıyorum. Ben İktisat Leasing’in genel müdürüydüm. Türkiye’nin ilk leasing şirketini kurmaya çalışıyordum. İbrahim Betil, Garanti Bankası’na genel müdür oldu. Benim için bu bir şanstı. Çünkü İbrahim Betil bana, “Pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı olur musun” dedi. İbrahim Betil’e o iş teklif edilmemiş olsaydı, Garanti Bankası’nın gündeminde değildim. Garanti Bankası’na girdim, başarılı oldum. İyi çalışıyordum. Hisselerin sahibi olan kişilerle hiçbir ilişkim yok. Genel kuruldan genel kurula üst yönetim olarak görüyoruz. Bir sabah Ayhan Bey aradı. Ben Taksim Gezi’de çalışıyorum. Bir hanım sesi, “Akın Bey ile mi görüşüyorum.” “Evet ben Akın” dedim. Bayan, “Beyefendi sizle görüşecek” dedi. Garanti Bankası’nda beyefendi diyeceğimiz kimse yok. Ben “Affedersiniz hanımefendi, beyefendi kim” dedim. “Ayhan Şahenk” dedi. Birisi beni işletiyor mu diye düşünmeye başladım. Kalın bir ses geldi telefondan “Günaydın Akın Bey, ben Ayhan Şahenk. Sizinle görüşmek istiyorum, kahvaltı için ne zaman müsaitsiniz” dedi. “Hemen yarın” yanıtını verdim. Ayhan Şahenk “Sabah 7-7.30’da buluşalım” dedi. Ertesi sabah 7.30’da gittim. Ayhan Şahenk’ti, işletilmemişim. Bu da bir şans. O izlemiş, görmüş, ismimi önermişler. Bunları ben bilmiyorum. Şans. O anda sağlıklı, düzgün olmam şans. 3 aylığına eğitime gitmiş olsaydım, orada olmasaydım, belki de böyle olmayacaktı. Hayatta önünüzden geçen bir sürü fırsat ve şans var. Bazılarını yakalayabiliyoruz. Şans var, ama yüzde 100 değil.

“YAŞAMIMI VAKA OLARAK İNCELEDİK”

R. M. KANTER ETKİLENDİ
Ben memur bir ailenin çocuğuyum. Eski milli basketbolcuyum. Sporcu olmam ve ailemden aldığım çok sağlam değerler, liderlik özelliklerimde etkili oldu. Ben sosyal sorumluluk çerçevesinde birtakım girişimler gerçekleştiriyorum. Prof. Rosabeth Moss Kanter, beni incelerken en çok benim gibi yönetici olarak yetişen kişilerin sosyal sorumluluk projeleri geliştirebileceği fikrinden çok etkilendi.
DERSLERİNDE OKUTTU Biz bir okul kurduk. Akhisar’da Kız Anadolu Meslek Lisesi yaptık. Şu anda 1.147 öğrencimiz var. Bu okulu devlete bağışladık. Bu bir model. Bağlar kurdum. Hobi olarak bağlarda tarıma başladım. Şarap yapıyorum. Şaraphane kurdum. O şaraphanenin getirisini, bu okulun yapımı için kullandık. Profesör Kanter, bundan çok etkilendi. Gençlere örnek olabilir diye bunu derslerinde okuttu.
HBS’DE İNCELENİYORUM Harvard Business School’da Prof. Rosabeth Moss Kanter’ın liderlik ve değişim yönetimi dersine davet ediliyorum. Kendisi Garanti Bankası’nı vaka çalışması olarak incelemesinin dışında “Akın Öngör Journey” diye benim yaşamımla ilgili bir vaka çalışması gerçekleştirdi. Beni vaka olarak incelemesinin nedeni, böyle bir kültürün oluşmasına önderlik eden kişilerden biri olmam. London Business School’da Julian Birkinshaw’un ve Donald Sull’un derslerinde seminerler veriyorum. Sabancı Üniversitesi, ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi’nin işletme derslerine davet ediliyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz