Global becerilerinizi nasıl geliştirmelisiniz?

Siemens, CEMEX, Walmart ve Samsung gibi şirketlerin doğru beceriler kombinasyonunu nasıl tanımladıklarına dair ipuçları

1.04.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Global becerilerinizi nasıl geliştirmelisiniz?
GELECEĞİ PARLAK YÖNETİCİLERİ İÇİN BU BİR ERGENLİĞE GEÇİŞ SINAVIDIR: İlk denizaşırı görevlendirme. Tecrübeli yöneticilere, zengin expat paketleriyle dolu denizaşırı görevlerin altın bir tepsi içinde sunulması olarak özetlenilebilecek klasik çok uluslu yaklaşım artık geçerliliğini yitiriyor. Büyük resesyon yüzünden pek çok şirket yurtdışındaki görevlerin maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı. Bazı şirketler, çalışanlarının ikamet ettikleri ülkeyi değiştirmeden onlara global deneyim kazandırmak için yöneticilerine genellikle kariyerlerinin başlarındayken uyguladıkları gibi kısa süreli yurtdışı görevlendirmelere başvuruyor. Diğerleri ise çalışanlarını, izole edilmiş bir expat yaşam tarzıyla yaşamak yerine içinde bulundukları yabancı kültürle gerçekten kaynaşmaya zorluyor.
HBR Dergisi Siemens, CEMEX, Walmart ve Samsung gibi dört ö    büyük çok uluslu şirketin üst düzey insan kaynakları yöneticileriyle global yetenek meydan okuması hakkında konuştu. HBR'ın Almanca baskısından Cornelia Geissler ve Lothar Kuhn ile HBR'ın kıdemli editörü Daniel McGinn tarafından gerçekleştirilen bu röportajlarda, adı geçen şirketlerin üst düzey yöneticileri değişen bir dünyaya karşı kendi stratejilerini nasıl uyarladıklarını açıkladılar.  Aşağıda bu röportajlardan derlenmiş alıntıları sunuyoruz.

SIEGFRIED RUSSWURM
YABANCI BİR ÜLKEYE ATANMAYA NASIL YAKLASILMALI?

HBR
: Global yöneticiler havuzunuz ne kadar büyük?
RUSSWURM: Dünyanın dört bir köşesindeki 190'dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor olduğumuzdan global düşünebilen yöneticiler bizim için hayati önem taşıyor. Belirli bir yönetim kademesine yükselebilmek için yurtdışı deneyimini şart koşuyoruz. 400 bin çalışanımı genel olarak üç kategoriye ayırıyorum. Birinci gruba girenler, kariyerlerinin büyük bir kısmını kendi ülkelerinde geçiriyor. İkinci grupta, üç veya beş yıllığına yurtdışına gönderilen yöneticiler var. Son grupta ise ofisleri dünyanın herhangi bir yerinde olabilen gerçek global yöneticiler bulunuyor. Onlar, bir sonraki görevlerinin farklı bir ülkede olacağını biliyor. Yaklaşık 300 kadar gerçek anlamda global yöneticimiz mevcut. Hepsini toplarsanız yurtdışında yaşayan yönetici sayımız, hemen hemen 10 yıl önceki seviyesindeki gibi 2 bin civarında. Eskiden olduğu gibi şimdi de çoğu Alman vatandaşı. Yüzde 38'i ise diğer ülkelerden.

Global ekonomik kriz boyunca expat yöneticilerin koşulları kötüleşti mi?

Hayır. Zengin olmuyorsunuz, ama adil koşullar sunuyoruz. Örneğin Singapur'a gönderdiğimiz bir yöneticinin Münih'teki yaşam standartlarını sürdürebilmesini sağlıyoruz. Ancak yurtdışı görev için özel bir finansal teşviğimiz yok ve biz insanların sırf daha çok para kazanmak için yurtdışına gitmelerini istemiyoruz.

Her expat, atandığı yerin kültürüne entegre olmak için gerçekten çaba sarfediyor mu?
Hayır. Örnek olarak Şangay'a atanan Alman bir yöneticiyi verebilirim. Çin'de alışıldık Alman yaşam tarzını sürdürebilirsiniz. Kapalı bir toplum içinde Alman komşularınızla birlikte yaşayıp gidebilirsiniz. Onlar size nerede bir Alman kasabı veya fırını bulabileceğinizi söyler. Çinli çalışanların çoğu kendi işverenlerinin dilinde konuşmaktan gurur duyduklarından işteyken genellikle Almanca da konuşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz