İkinci tercihim

İşte futbolculuktan genelkurmay başkanlığına, stil danışmanlığından tiyatroculuğa zirvedekilerin ikinci tercihi…

5.12.2016 12:16:570
Paylaş Tweet Paylaş
İkinci tercihim
FERRUH TUNÇ KPMG TÜRKİYE BAŞKANI
“ÖNCE PİLOT SONRA ŞAİR OLMAK İSTEDİM”
GAZETECİLİK DÜŞÜ

Okula gitmeden önce pilot olmak isterdim. Bu fikrimi, ailemle birlikte gittiğim bir muayenehanede gördüğüm bir iltifat nedeniyle kısa bir süre dişçi olarak değiştirsem de hep aklımdaydı. Orta üçe doğru gazeteci olmak istedim. Türkçe öğretmenimiz beğendiğimiz gazete yazılarını kesip saklamamızı ve haftalık olarak ona iletmemizi isterdi.
SİYASAL GÜNLERİ
Lisede ne olacağımdan çok o zamanların efsanevi okulu Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girmeyi önemsedim. Kaymakam, vali, diplomat yetiştirdiğini öğrendiysem de beni okulun ünlü mezunları, değerli akademisyenleri çekiyordu. Taner Timur’un Türk Devrimi ve Sonrası kitabını lise sonda okumuştum.
İLHAM CEMAL SÜREYA’DAN
O zamanki tarih öğretmenimle yakınlarda telefonla konuştuk. Kitabı kendisine verdiğimi, hala sakladığını söyledi. Üniversitede idealim, çoğu 78’li gibi, memleketi kurtarmak ve şiir yazmaktı! Son sınıfa doğru, Cemal Süreya’dan esinlenerek, şiir yazmayı sürdürebileceğim bir meslek olarak Maliye Müfettişliği’ni seçtim.

ÖGET KANTARCI GİTTİGİDİYOR GENEL MÜDÜRÜ
“HIZ HAYATIMIN ODAĞI
BABASININ İZİNDEN

Çocukluğumdan beri hız hep hayatımın odağında oldu. O zaman çok aktif ve yerinde duramayan bir çocuktum, spora özellikle de tenise ve hızlı olan her araca büyük bir merak duyardım. Küçükken babam gibi ralli pilotu olmak ya da sporla ilgili bir meslek yapmak isterdim.
YARIŞÇI RUH
Bugün iş hayatının hızına kendimi kaptırmasaydım, profesyonel tenisçi veya babam gibi ralli pilotu olabilirdim. Hobi olarak tenis ve basketbol oynuyorum; yarış pistlerinde de vakit geçirmeyi çok seviyorum ama bunu meslek olarak yapmak da beni çok mutlu edebilirdi. Takım oyunlarını çok severim ama tenisin yeri bende hep ayrı.

MEHMET NANE PEGASUS HAVA YOLLARI GENEL MÜDÜRÜ
“BİR HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM”
ÇOCUKLUK FANTEZİM
Çocukluktan gelen bir fantezim var. Ben hep astronot olmak isterdim. Tabii astronot olmak Türkiye şartlarında mümkün değildi. Daha sonra hayata atıldığımda doktor olmak istedim. Niye derseniz Tarsus Amerikan Lisesi’nden 55 kişi mezun olduk, bunların 33’ü doktor.
TURİZM İLGİSİ
İş hayatına başladıktan sonra turizm ilgimi çekti ve turizm alanında bir şey yapmak istedim. 5 yıl önce şahsi bir girişimle turizm alanına girdim, onu gerçekleştirdim. Şimdi de turizmin göbeğine Pegasus’la girmiş oldum. Çünkü bizim yaptığımız iş, iç ve dış turizmde aracılık ve taşıma hizmeti vermek. O yüzden de bir hayalim gerçekleşti diyebilirim.

ONAT ANGI AVES ENERJİ GENEL MÜDÜRÜ
“YEMEK YAPMAK YARATICILIK İŞİ”
SONSUZ OLASILIKLAR DÜNYASI

Şu anda yaptığım işi çok seviyorum fakat bunun dışında bir iş seçmem gerekse Michelin yıldızlı bir lokantada şef olmak isterdim. Yemek yaparken insan çok yaratıcı olabiliyor. Sonsuz olasılıklar dünyası yemek... Yaptıklarını güzel bir şekilde sunup insanların hem karnını doyurup hem de damaklarını çatlatabilmek heyecan verici olurdu.
DIŞ TİCARET HAYALİ
Üniversite yıllarındaki hayalim ise dış ticaret yapmaktı. İthalat/ihracat yaparak farklı ülkeleri tanımak ve seyahat etmek istiyordum. Son sınıfta Ankara’da dış ticaret müsteşarlığında staj yaptım. Stajıma ithalat genel müdürlüğünde mevzuat dairesinde başladım. Normalde 3 gün sonunda başka birime geçmem gerekirken, ilgi ve merakım nedeniyle beni tüm hafta daire başkanlığında tuttular. Stajın son günü bana iş teklif ettiler.
BANKACILIK OKULU
Aynı gün Ziraat Bankası’nın bankacılık okulunun son mülakatına girdim ve kazandım. Aklımda hep dış ticaret vardı. Bankacılık okulunu bitirince Ziraat Bankası bünyesinde Türkiye’de sadece üç tane olan dış işlemler ihtisas şubesini tercih ettim. Ancak bir gün Mersin’den bir teklif geldi. Genç ama dinamik ve gelecek vadeden bir firmaydı ve kurumsallaşmak istiyordu. Hiç tereddüt etmeden kabul ettim ve Mersin’e taşındım.
HAYAL GERÇEK OLDU
O tarihlerde üretimi ve ihracatı olmayan daha çok transit ticaret ve ithalata aracılık eden Aves bugün 139 milyon dolar ihracatla Türkiye’nin en büyük 150 ihracatçısı içinde yer alıyor. Dün Londra’da petrol fiyatlarının Rus ekonomisine etkisini anlatan bir sunuma katıldım ve aynı aksam Royal Albert Hall’da Jose Carreras’ı dinledim. Şu anda üniversite sıralarında hayalini kurduğum şeyleri yaşıyorum desem sanırım yalan olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz